• CÍMLAP
  • PODCAST ARCHÍVUM
  • RÓLUNK

borravalo.hu

gasztro●kultúra

  • Étel
  • Ital
  • Kultúra
  • Történelem
  • Kapcsolat

7 millió forintos konyak

2009-12-10 ● Kántor Endre

37 ezer dollárért, azaz csaknem 7 millió forintért kelt el egy palack Vieux Cognac egy párizsi aukción. Az 1788-ból származó italért befolyó összeget a felkínáló étterem jótékonyságra fordítja.

Egy 1788-as palack Café Anglais Vieux Cognac Clos du Griffier még abból az évből származik, amikor XVI. Lajos és Marie Antoinette még vígan mulatott Versailles-ban, és bár egy évük volt hátra a nagy változásig, a fejük még a nyakukon volt vagy öt évig.

Az aukciót a szebb napokat is látott párizsi étterem, a Tour d?Argent, az ezüst torony étterem tartotta. Minden évben van ott egy pinceleltár, amikor izgalmas tételek kerülnek kikiáltásra, a bevétel egy része jótékonyságra, egy része pedig a tulajoknak és felújításokra megy. A nemrég végződött kétnapos aukción több mint 2,2 millió dollár folyt be, közölte a lebonyolításért felelős Piasa.

1788_470

Az egész világról érkeznek érdeklődők a licitre, melyen 12 kispalack 1989-es Chateau Haut Brion is gazdára talált 8900 dollárért, míg hat palack 1988-as Vosne-Romanée 9300 kelt el, tudósít az AP hírügynökség. Konyakból sem csak egy palack ment el, a történelmi évjáratból volt még két másik, ezekre 31 ezer, ill. 27,3 ezer dolláros licit érkezett.

Az aukció célja az volt, hogy a patinás étterem meg tudjon szabadulni  432 ezer palackot számláló gyűjteményének egy részétől, portfoliótisztítást hajtottak végre, hogy fel tudják újítani a készleteket. A Notre Dame-ra néző étterem egykor a francia gasztronómia fellegvára volt, a három Michelin-csillagból kettő azonban elpárolgott, miután az egykori tulajdonos Claude Terrail 2006-ban elhunyt. Az éttermet most fia, a 29 éves André viszi, sokkal kevesebb sikerrel. Egy ebéd menü mintegy 18 ezer forintba, míg kóstolóval egybekötött vacsora menü 43 ezer forintba kerül.

A 427 éve alapított étterem az első palack konyakból befolyó összeget az Association Petits Princes-nek, egy beteg gyerekekről gondoskodó segélyszervezetnek adományozta.

Címkék: aukció, befektetés, Cognac, konyak, legdrágább, licit

← Lőrincz Gyuri az év bortermelője Pezsgővel a jó vérnyomásért →

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • YouTube

keresés

PODCAST FELIRATKOZÁS

  • SpotifySpotify
  • Apple PodcastsApple Podcasts
  • DeezerDeezer
  • Podcast AddictPodcast Addict

PODCAST TÁR

Borravaló
Borravaló
A nagy szakácsgeneráció 1. rész - Id. Marchal József és Dobos C. József
Loading
00:00 / 00:38:10
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed
  • A nagy szakácsgeneráció 1. rész - Id. Marchal József és Dobos C. József

    A nagy szakácsgeneráció 1. rész - Id. Marchal József és Dobos C. József

    Apr 24, 2026 • 00:38:10

    Új sorozatunkban a nagy magyarországi szakácsgeneráció tagjairól beszélgetünk: a sorozat első részében a francia születésű, de a magyar konyhára nagy hatást gyakorló Id. Marchal József, és egyik leghíresebb tanítványa, Dobos C. József az alanyaink.

  • Villány, kékfrankos, Jackfall

    Villány, kékfrankos, Jackfall

    Apr 17, 2026 • 00:35:38

    Szép nemzetközi versenyeredmények, izgalmas, könnyed, de tartalmas kékfrankosok és portugieserek: ezt a vonalat viszi ma a Jackfall. A lehetőségek mellett vannak azonban kihívások, bőven.

  • Boston, teadélután, bab és homár

    Boston, teadélután, bab és homár

    Apr 9, 2026 • 00:37:17

    Milyen és mennyi teát öntöttek a bostoni kikötő vizébe, több, mint 250 évvel ezelőtt? És hogy lett a homárból drága étel, amikor régen még a szegények eledele volt és annyi volt belőle, hogy a földekre is hordták tápnak?

  • Fermentáljunk, a testünk meghálálja!

    Fermentáljunk, a testünk meghálálja!

    Apr 3, 2026 • 00:36:07

    Egyszerűen fogalmaza: vannak a bélrendszerünkben rossz baktériumok, meg vannak jók. A fermentált élelmiszerekkel a jókat hozzuk előnybe, ráadásul finomat is eszünk – mondja B. Király Györgyi.

  • Clovis Taittinger: a pillanat varázsa

    Clovis Taittinger: a pillanat varázsa

    Apr 1, 2026 • 00:10:21

    Ha egy korty champagne segít egy pillanatra, vagy akár pár percre elutazni, eltávolódni a világ zajától és magunkra, családunkra, szeretteinkre, barátainkra figyelni, akkor már megérte – mondja az ikonikus pezsgőpincészet vezetője.

  • Akiről steak is van elnevezve: Frész Ferenc

    Akiről steak is van elnevezve: Frész Ferenc

    Mar 23, 2026 • 00:39:54

    Frész Ferenc imád főzni, erős igénybevételt jelentő munkája mellett ez kapcsolja ki. Komoly motivációt jelentenek a lányai is, akiknek gluténmentes ételeket készít. 

  • Business English tanárból borakadémikus - Sue Tolson

    Business English tanárból borakadémikus - Sue Tolson

    Mar 11, 2026 • 00:33:51

    Sue Tolson a kilencvenes évek végén érkezett magyarországra, üzleti angolt tanítani. Aztán elment egy bortanfolyamra, most pedig éppen a Master of Wine cím megszerzésén munkálkodik.

  • Az erdő mindent tud - Bózsó Gyula

    Az erdő mindent tud - Bózsó Gyula

    Mar 4, 2026 • 00:34:26

    Máshogy látja a világot, aki megértette, hogy az erdő mit tud adni. Ehető és iható superfoodok hevernek előttünk, csak ismerni kell őket. Bózsó Gyulával beszélgettünk.

  • Karnevál, Velence, Napóleon

    Karnevál, Velence, Napóleon

    Feb 25, 2026 • 00:37:51

    Il Carnevale di Venezia: ősi hagyományokra épülő ünnep, amely fénykorát a 18. században élte, majd jött Napoleon. Katona Csaba történésszel beszélgettünk a karneválról, velencei szokásokról, ételekről és italokról.

  • Ha február, akkor furmint: Kézdy Dániel

    Ha február, akkor furmint: Kézdy Dániel

    Feb 19, 2026 • 00:34:54

    A Furmint február mára a legismertebb hazai fajtakóstoló lett, és idén már a 16. alkalommal rendezik meg. Pedig nem volt evidens, hogy megtalálja a helyét egy fajtára kihegyezett esemény.

Facebook közösség

Instagram

Follow on Instagram

Keresés

Borravalo.hu – gasztrokultúra

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

VAN BARÁTUNK

Copyright © 2026 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!