Karakteres juhfark fehérborssal, almával és citromos szőlőcukorkával. Olajos a korty, de a bor nem nagy testű. Somló maraton 3.
Barcza Bálint régi ismerős, fel-felbukkanó arc a magyar „wine crowdban”. Úgy tűnik kezdenek beindulni a dolgai: két hegyen két pince, pofás honlap letisztult választék.
A design olyan jó, hogy még az egyébként elcsépelt aranyozást (rózsaarany árnyalattal) is sikerült nagyon ízlésesen eltalálni a címkén, nekem a tipográfia is kifejezetten tetszik. Jó kézbe venni a palackot, az elegancia ajándékozás esetén pedig kifejezett előny.
Borunk „fajtajelleges”, „karakteres” juhfark (tudom, ilyet nem illik leírni), de mégis: vegetális aromák, fehérbors, érintésnyi alma és citromos szőlőcukorka. A korty annyira olajos, amennyire a komoly design után elvárjuk, de nem nagy testű. Zöldalma, zöldfűszer, zellerszár és gyógyfű vezeti az ízképet. Szikár, mégis van benne valami puhaság (talán az okos hordóhasználat adja alá az ívet), bár igen rapidak a savai, citrikusak és ettől kissé nyers, férfias érzet keretezi az utóízt.
Szinte „verjus” jellegű villanásai vannak az aromáknak, de egy-két év érés után ezzel a szerkezettel biztosan lekerekednek az élek és kialakulnak másodlagos-harmadlagos aromák is. Somlóval ismerkedőknek jó, mert nem erősen ásványos – én el merném sütni egy rafináltabb saláta mellé. A Somlói Borok Boltjában 2500 Ft, ezért én egy halovány 4 csillagos ár-érték arányt húzok be mellé azzal, hogy aki tudja, fektesse még egy évet legalább.
Somló Guide
A Somló egy erodált bazaltkúp (431m), korábbi aktív vulkán. Magyarország legkisebb borvidéke (~600ha), nagyon egyedi adottságokkal, igen sok mikrotermelővel és gazdasággal. Fehérboros vidék, jellemző fajtái az olaszrizling, furmint, hárslevelű és juhfark (ez utóbbi szinte csak itt található meg az országban).
Talajában a bazalton felül (bazalttufa, kukoricabazalt, kenyérbazalt, stb.) pannon homok, hordalék, törmelékes lösz és barna erdőtalaj is fellelhető. Mivel a szőlőgyökér mélyen benyúlik a föld alá, sokféle kőzettel találkozik. Ez adja a somlói borok jellegzetes ásványosságát (mineralitását) és azt, hogy igen magas az ásványi anyag és savtartalmuk (néhány száz évvel ezelőtt javallt volt emésztési gondokra, vesebajra, női bántalmakra).
A somlói nem a gyors fogyasztás bora. Minden somlói kivétel nélkül meghálálja a szellőztetést, fél-egy óra dekantálóban minimum szükséges ahhoz, hogy megnyíljon. Ha nincs lehetőségünk dekantálni, akkor a palackból a bort annak válláig öntsük ki pohárba, hogy legalább a palackon belüli legnagyobb felületen tudjon levegőzni. A legtöbb, más tájról származó fehérbor egy-három évesen már kiteljesedik, a magasabb minőségű somlai viszont akár öt-tíz évig, vagy még tovább eltartható.
Ezekre a borokra igaz az is, hogy „darabban” tárolva, felbontva is napokig megőrzi aromáit (sőt, a legmagasabb minőségű tételekben még újabb rétegek tárulhatnak fel).
Zárásként Hamvastól két gondolat:
„Egyetemes bor nagyon kevés van ? olyan, amit az egész emberiség egyszerre ihatna valami nagy ünnepen, mondjuk a világbéke ünnepén. Erre a célra én boraink közül egyedül a somlait ajánlanám.”
„A bölcsek bora, azoké az embereké, akik végül is megtanulták a legnagyobb tudást, a derűt.”