• CÍMLAP
  • PODCAST ARCHÍVUM
  • RÓLUNK

borravalo.hu

gasztro●kultúra

  • Étel
  • Ital
  • Kultúra
  • Történelem
  • Kapcsolat

Egy éjszaka a Somlón

2013-07-01 ● borravalo.hu

Kettőezertizenhárom, Szent Iván éjszakája, Somló-hegy. Spi-Rituális élményben volt része annak, aki velünk tartott azon a napon, amikor a világosság győz a sötétség felett. Azon a napon, amelyhez oly sok szokás fűződik. Azon a napon, amit oly sokan vártunk, mi, a bazalt szerelmesei.

A nyári napfordulón a középkori krónikák szerint a hatalmas örömtüzek gyújtása, a szántóföldek égő faágakkal kerülése (termésvarázslás, „azt gondolván, hogy így áldatik meg az ő földeiknek termése”), lángoló kerék magaslatról legurítása („a nap már az égen felső pontjára hágott és minden dolgok változnak”) már félezer éve szokásban volt. A nyárközépi napon a szerelmesek tüzet ugranak (szerelem-varázslás), koszorút dobnak egymásnak a máglya felett.

Amint fent, úgy lent.

Szent Iván napja Keresztelő Szent Jánosé, valószínűleg a szláv alak miatt (Jovanos-Ivanos). Azé az emberé, akinek egész sorsa, lényének lényege az volt, hogy rámutasson valaki másra: Jézusra. Az ő napja a tűz napja, a tűzé, az éltető erőé. És a Somló, mint szunnyadó vulkán, ezzel a tűzzel a gyomrában fogadott bennünket ezen az éjszakán.

Mire hasonlóan elhivatott Öcsémmel megérkeztem este hét is elmúlt, de kiszállva az autóból érezni: a kő és a szőlő illata belengi a tájat. A Somló jellegzetes illata ez, szagolnám estig, de nem maradunk kint: Balogh Zoli barátunk jóvoltából fedél is került a fejünk fölé. Az első kör természetesen a Somlói Apátsági Pincéé. A főépület még félkész voltában is impozáns: a hatalmas bejárati ajtó szárnyait képzeletben megnyitom, amikor hajnalban kijövök a teraszra, végignézni a birtokon. A grandiózus kövek még az éjszaka hidegét árasztanák, miközben én a reggeli falatokat élvezném. Persze helyből, friss gyümölcsöt, zöldséget. Vajon van olyan minerális a helyi cseresznye is, mint egy rizling? De vissza a valóságba.

Fazekas Tibor lakonikus nyugalommal, mindig egy fürkésző félmosollyal az arcán vezet végig a még részben ismeretlen tételeken. Nyugalma átragad ránk is: megérkeztünk. Aztán juhfarkok szépen, visszafelé az időben: 2012, 2011, 2010, 2009 és végül a bőséges cukorral színezett, aranyszínű kettőezernyolcas. Ilyen a boltokban nem lesz, ezért el kell jönni ide. Precíz borok, nagyon erős kezdés – mi jöhet most? – dünnyögjük magunk elé.

Közben egy viharfelhő is jön, úgy fut a csúcs felett, mint valami szürke lepel, amit kettévág a tetőn álló kereszt. Aztán egy kis pamacs elindul visszafelé nyugatnak (ilyet is ritkán látni), darabokra szakad és pár másodpercig hűsítő permetet kapunk. Nem bánjuk. Nekifutunk a hegynek, szőlőkön keresztül, fel-fel. Esteledik. Fél óra séta, kápolnalátogatás, kis fohász.

Takács Lajoshoz sietünk, a nagy beszélgetésben majdnem eltévedünk. Kapunk bort is, de nem nézzük mi az, csak jó, ahogyan jó egy kicsit nyugodtan egymásra figyelni. Sütemény is kerül, a horizonton meg hatalmas villámok, mire teljesen besötétedik. Minden teljesen idilli.

Aztán át a szomszédba a Somlói Vándorhoz, Kis Tamáshoz. 2012-2011-2010. Három bor az északi oldalról: tiszta, karakteres somlai ízek, a legöregebb intenzív, de nem éles savához már a palackérés is bőven adott aromákat. Az irány jó, az irány egyértelmű, ezt a közönség is elismeri (díjak már most vannak).

Barcza Bálinthoz megyünk, ahol annyi az ember, hogy a párjával nem győzik kiszolgálni őket. Beállunk hát a pultba és másfél órán át mi is öntjük a kiváló olaszrizlinget, a szép szürkebarátot (hiszen itt csobánci bor is van, egyik Hegy sem haragszik a másikra), de sláger az édes szalmabor is. Valahogy a beszélgetés, a közösségi élmény a fontos, minden más csak a háttér hozzá. Ahogy átbukunk az éjfélen, a Somlói Borok Boltjába térünk. Lassan indulás a hegyre, Éva felvisz minket autóval, úgy suhanunk a vaksötét dűlőkön, hogy álomszerű az egész. Ezek az álomszerű képek beragadnak az ember fejébe, hogy aztán egész évben kísértsék, vonzzák: vissza kell jönni mihamarabb.

Odafent pedig a tökéletesség érzése. A horizont színei leírhatatlanok, de talán a hivatalos Somló-fotósunk, Nagy Gábor (gaborfoto.com) által készített képek visszaadnak belőle valamit. A kereszt körül térdig érő fű a harmattól nedves. Aki tudja, milyen sok éteri információt hordoz, az gázol benne. Én is gázolok benne és azonnal az élet nagy dolgairól kell beszélnem. És beszélgetünk, de úgy beszélgetünk, hogy peregnek az órák. Mindenki boldog, a tüzek égnek, folyik a bor, szól a zene. Hibátlan.

Ahogy pirkad, fél ötkor még egy szürreálisan szép élmény ért: felmehettünk a kilátóba. Hűvös, bazalt-illatú szellő, ahogy körbenézek, a felkelő nap a szürke képet egyszerre kiszínezi. Korán világosodik, de a kemény mag, kb. harminc-negyven ember még mindig odafent. Aztán megindulunk, vége, de hiányérzet senkiben nincs.

Lefelé muszáj fejben egy kis laudációt mondanom mindenkinek, aki segített. Aki összeszedte a szemetet, aki feldíszítette a kápolnákat, aki önzetlenül, a mi kedvünkért törte magát és persze Cartwright Évának, aki megálmodta és megszervezte ezt az eseményt.

Visszaérve a kis présházhoz már bőven reggel van, fél hatkor már simán kint lehetnénk zöldmunkán. De inkább bedőlünk az ágyba és mosollyal az arcunkon alszunk pár órát.

Aztán álom után az ébredés. Indulnánk, de a szekér nem akar. A kuplungmunkahenger azt mondta, neki ennyi elég. Somlóvásárhelyről Budapestre a szerelőig úgy csorogtam fel, hogy összesen kétszer váltottam sebességet: egyszer Székesfehérváron, egyszer pedig, amikor rákanyarodtam a szerviz utcájára. De ez egy másik történet, hiszen Isten áldásával hazajutottunk.

Mert az éjszaka, ami mögöttünk volt, erőt adott. Egy-ség. Egy-ség a többiekkel, egy-ség a borászok között, összetartozás, összetartás.Szent hely, áldott hely, Somló-hegy. Akinek füle van, hallja meg: jövőre ezren leszünk.

Címkék: Barcza Bálint, Hollóvár, SAP, Somló, Somlói Apátsági Pincészet, Somlói Vándor, Szent Iván, Szentivánéj, Takács Lajos

← Francia borblogok: ennyi? Országimázs Kolumbiából →

Tetszett? Küldd el másoknak is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • YouTube

keresés

PODCAST FELIRATKOZÁS

  • SpotifySpotify
  • Apple PodcastsApple Podcasts
  • DeezerDeezer
  • Podcast AddictPodcast Addict

PODCAST TÁR

Borravaló
Borravaló
Ercsey Dani, a borverseny ultramaratonista
Loading
00:00 / 38:04
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed
  • Ercsey Dani, a borverseny ultramaratonista

    Ercsey Dani, a borverseny ultramaratonista

    May 9, 2025 • 38:04

    Ercsey Dániel borszakíró, a Pécsi Borozó főszerkesztője igazi borverseny ultramaratonista: nála több nemzetközi és hazai versenyen kevesen vettek részt. Beszélgettünk a versenyek értelméről, magyar borok helyzetéről, bormarketingről.

  • Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció

    Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció

    Apr 24, 2025 • 38:08

    Az Arany Kaviár Étterem 2025. március 12-én ünnepelte fennállásának 35. évfordulóját. Harmincöt még gombócból is sok, nemhogy vendéglátásból. Ami az éttermet életben tartotta, nem titok, viszont annál nehezebb pálya: személyes részvétel, odaadás, szenvedély, kitartás.

  • Mit ettek a soproni úriszéken 1775-ben?

    Mit ettek a soproni úriszéken 1775-ben?

    Apr 9, 2025 • 40:43

    Étkezések, ételek Sopron város úriszékén, 1775 – ez a címe annak a forrásközlésnek és előtanulmánynak, amit D. Szakács Anita történész jegyez, és amely részletesen bemutatja, milyen ételek és italok voltak terítéken ebben az esztendőben az úriszék tagjainak.

  • Diplomatából főzőnő: Mautner Zsófi

    Diplomatából főzőnő: Mautner Zsófi

    Apr 2, 2025 • 41:15

    Diplomatának indult, külker végzettséggel, hat nyelvvel, ígéretes külföldi karrierrel. Aztán besodorta az először csak hobbinak induló gasztroblog. A Mautner Zsófi sztori.

  • A vegán pizzaiolo: Preyer György

    A vegán pizzaiolo: Preyer György

    Mar 28, 2025 • 38:41

    Kommunikációs szakember volt, aztán elkezdett pizzasütéssel foglalkozni, mondván, na nehogymár egy pizzát ne tudjon ő maga megsütni… Mára az egyik leginnovatívabb gasztroműhely tulajdonosa.

  • A fogyasztókat és iparági szereplőket bünteti Donald Trump

    A fogyasztókat és iparági szereplőket bünteti Donald Trump

    Mar 19, 2025 • 42:12

    Döbbenetes, 200%-os büntetővámot jelentett be Donald Trump amerikai elnök az EU-ból érkező alkoholos italokra. Az USA az Európai Unio legnagyobb exportpiaca ebben az ágazatban, rengeteg érintett van a borászatoktól, a likőr- és párlatkészítőkön át a sörcégekig. Érintettek a gyartók, a kereskedők, de a sor végen a legnagyobb vesztes a fogyasztó…

  • Ikonikus ételek, melyek fiatalabbak, mint hinnéd!

    Ikonikus ételek, melyek fiatalabbak, mint hinnéd!

    Mar 13, 2025 • 33:11

    Vannak olyan ételek, amelyek világhírnévre tettek szert, és meghatározóak egy ország, vagy népcsoport szempontjából, így aztán nem meglepő, ha sokan azt hiszik, hogy ezek hagyományos, régi receptek. Nos, ez nagyon sokszor nem így van…

  • A prágai temető receptjei

    A prágai temető receptjei

    Mar 5, 2025 • 40:16

    Umberto Eco zseniálisan fordulatos, cselekményben tobzódó 19. századi történelmi regényének főhőse Simone Simonini – a galád hamisítónak és kémnek egyetlen öröme van az életben: az evés. Na, de miket eszik? És ezeket hogyan kell elkészíteni?

  • Nagy Zoltán: Prága úgy elhúzott, hogy csak a féklámpáit látjuk...

    Nagy Zoltán: Prága úgy elhúzott, hogy csak a féklámpáit látjuk...

    Feb 27, 2025 • 40:19

    „Nem mindig a személyes preferenciáinkat követi a piac, de nekünk az a dolgunk, hogy lekövessük a változásokat ” – mondja Nagy Zoltán, a Boutiq’ Bar tulajdonosa. Ezt azonban néha könnyebb mondani, mint csinálni…

  • Volt balatoni séf, angol esküvőkirály - most a berni nagykövetség séfje: Szathmáry Rajmund

    Volt balatoni séf, angol esküvőkirály - most a berni nagykövetség séfje: Szathmáry Rajmund

    Feb 25, 2025 • 42:32

    „A gasztronómia annyira jelen van mindennapjaimban” – monda Szathmáry Rajmund, a barátainak csak Döme, aki már 30 éve dolgozik séfként. Második otthonában, Angliában, 10 évig dolgozott, és ő lett az esküvőkirály, jelenleg a hatodik évét húzza Svájcban, a berni magyar nagykövetség executive séfjeként.

Facebook közösség

Instagram

Follow on Instagram

Keresés

Borravalo.hu – gasztrokultúra

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

VAN BARÁTUNK

Copyright © 2025 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!