A mellékelt ábra szerint nincs olyan terület, amit ne érintene a krími félsziget sorsa és az ukrán válságban tapasztalt orosz térnyerés. A bor sem maradhatott ki: a hírek szerint egymilliárd dollárnyi orosz tőke érkezik a krími borgazdaságba.
Az orosz kormány tervei szerint 30 milliárd rubelt (mintegy 1 milliárd USD) invesztál a következő pár évben, hogy megsegítse az annektált krími területeken a borkészítést ? számolt be róla a Decanter magazin.
A döntésre hamarosan áment mond a kormányzat, Medvegyev szavaiból már azt lehetett kihallani, hogy ez gyakorlatilag el van döntve ? ahogy a krími borokat dicsérte. A nem elhanyagolható összeget a krími és kaukázusi bortermő területekre fordítják. Az orosz piac hagyományosan importfüggő volt, ennek nagy részét korábban a grúz, moldáviai, bolgár, román, magyar és örmény piacról oldották meg. (Az importfüggőség csökkentése érthető, azok után a viták után meg pláne, melyek következtében a 2000-es évek közepén látott embargóval gyakorlatilag kétharmadára vágták a grúz bortermelést.)
A krími borterületek mintegy 31 ezer hektárra rúgnak, a feltételek pedig tökéletesek a fejlesztéshez ? mondta Medvegyev miniszterelnök. A mezőgazdasági minisztérium már tervbe vette a krími mezőgazdaság integrálását a 2020-ig futó mezőgazdasági fejlesztési tervbe. A program állami szubvenciókkal segíti a gazdálkodókat. Ezzel együtt a létező területeket kb. 19-20 ezer hektárral növelik, a termésátlagot pedig legalább 53%-al 2017-ig.
Mivel az ukrán piac zárva van a krími borok számára, az orosz kormányzat utasította a nemzeti viszonteladókat, hogy csináljanak helyet polcaikon a krími boroknak.