• CÍMLAP
  • PODCAST ARCHÍVUM
  • RÓLUNK

borravalo.hu

gasztro●kultúra

  • Étel
  • Ital
  • Kultúra
  • Történelem
  • Kapcsolat

Ahol a Loire meg a Bodrog összefolyik

2008-06-11 ● borravalo.hu

Megmutatta három év termését a Királyudvar. Tarcalon komoly tanulmányokba kezdtek ugyanis. Egy kicsit újragondolták Tokaj Hegyalját. Például, hogy hogyan is gondolkodnak ők ebben a nagy száraz tokaji kérdésben. És mit tanult Hwang úr a dűlőkről?

A Királyudvart Anthony Hwang mentette meg az enyészettől, ezt bátran állíthatjuk. Hegyalja egyik legrégebbi (ha nem a legrégebbi) kontinuus boros épületéről vón szó, egyébiránt. A Rákóczi-szabadságharc után a kuruc birtokok odalettek. Az udvarra szálltak, a Habsburgok pedig hülyék lettek volna a jó kis tokaji területeket továbbtolni labanc híveiknek. De nem tudtak mit kezdeni a sok kicsiny, széttagolt kuruc birtokkal erre meg arra.

Grassalkovich Antal a XVIII. század közepén  Habsburg megbízásra végrehajtott egy birtokkoncentrációt. Mindenféle cserékkel, meg egyéb machinációkkal a Szarvas-dűlőbe, meg a Henye-hegyre pakolták össze egy kupacba az addig széttagolt területeket. Ezzel létrejöttek az első „állami” birtokok Hegyalján.

A központot Tarcalba helyezték, ez ma a Királyudvar. Az épület egyébként a XVI. században épült, szóval már az 1700-as évek közepén is bejáratott hely volt. Ezt vásárolta meg Hwang úr, amikor úgy döntött a kilencvenes években, hogy ászokfákra cseréli az egyetemi katedrát. Nem sokkal azután, hogy Tokaj-Hegyalján elkezdték rendbe tenni a Királyudvart, megvásárolta a Loire-völgyében Vouvray-ban, a Clos de Bourg birtokot. A dolog innentől kezdve válik igazán érdekessé.

Loire

Vouvray, az meszes agyagos talajú, félóceáni klímával, és persze Chenin Blanc terem rogyásig. Amelybe olykor belefészkel a botritisz is, nincs tehát annyira messze a Loire völgye a Bodrogétól, mint mi azt gondolnánk. Vouvray-ban ráadásul ott vannak a sec-ek, meg demi sec-ek amelyekkel elsőre nehéz mit kezdeni, aztán meg jön a szerelem egy életre. A franciák ugyanis nem félnek a maradék cukortól, sőt, benne merik hagyni, legyen aminek lennie kell. A sec szárazat jelent, de azért lehet benne pár g/liter maradék cukker. A félszáraznak nevezett demi sec-ben már komolyabb mennyiségű cukor is szembejöhet. Szép, nagy testű elegáns borokról van szó, amelyek nem törleszkednek, kis engedményt tesznek az édesség felé, de mégis fegyelmezettek.

Dűlősanyargatás

Hwang úr persze nem akar egy-az egyben másolni, sőt. Egyelőre ott tartanak, hogy már évek óta tanulmányozzák a terroirt, és a tapasztalatokat lassacskán átültetik a gyakorlatba.  Eddig egyenként sorra vették a fajtákat és a termőhelyeket, hogy ki hol érzi jól magát, aztán a tanulságok alapján telepítenek, szigorítanak, házasítanak.  Összesen 47 minta került be hozzájuk ? minden fajta minden dűlőből, plusz a különböző al-kitettségek. Hwang úr rejtélyes módon csak annyit mondott a vizsgálatokról, már tudják, melyek azok a területek, ahonnan egyáltalán nem kerülhet be gyümölcs a boraikba. A célus ugyanis a tokaji terroir minél egyértelműbb kifejezése.

Arra például rájöttek már, hogy a sárgamuskotály a legjobb formáját a Danczka-dűlőben hozza, Mád határában. A furmint és a hárslevelű túl nagy testű borokat adnának innen, a filigránabb sárgamuskotályban viszont inkább a dűlő érződik, mint a fajta. A nehézkességen meg nem üt át úgy a terroir. Vagy itt van például a 2005-ös sec esete, amelybe még az összes területükről szüreteltek szőlőt. Aztán 2006-ban a Perczel- és a Henye-dűlőkről szedték a nagyját, a Lapis, a Nyulászó meg a Betsek csak kiegészítő ízeket vittek bele. Hwang úr szerint 2008-ban a Nyulászóra figyelnek majd oda nagyon, és ha a dűlő nem bizonyít, bizony kihagyják a sec-ből. Kemény döntések, sok melóval, nagy veszteségekkel.

Sec-demi sec

Mi is az a Sec? Nagyjából a Királyudvar esszenciája. Egyre szűkítik ugyan a részt vevő dűlők számát, de még így is a legtöbb birtoktestről egybe készített, több fajtát egyben szüretelő, fahordóban erjedő, és fahordóban érlelt borról van szó. Amely bor nagyvonalúan bánik a maradék cukorral, a Vouvray vidék modorában, de egyáltalán nem másolva azt. Míg arrafelé a meszes-zsíros agyagos talaj a domináns, addig Hegyalján a vulkanikus kőzeteket nem is lehet megkerülni. A titok az, hogy az ásványosság, a botritizálódás, a hatalmas cukrok mellett ott van a sav, amely mindezt kiegyensúlyozza. A világban agyonsztárolt Sauternes éppen azért geil, mert nincsenek meg a savai ahhoz, hogy igazán nagy legyen.

Ez a sav ott van minden jó tokajiban, ettől jó a tokaji igazán. Hwang úr szerint ezt a savat őrizni, óvni, vigyázni kell, nem szabad elengedni. Éppen ezért királyudvarék nem bontják le az almasavat. Lehet, hogy boraik sava évről-évre nem egyenletesen magas, de a Ph alacsony, a megmaradt almasav okán ? a savérzet biztosított, és van az a test, amely ellensúlyozza a durva savakat. Amely savak nélkül ez a test amúgy lomha és nehézkes lenne. Ez a szép Tokaj-Hegyaljában, ez a sokkomponensű játék, na.

Demeter Zoltán

Sokakban felmerüét a kérdés a kóstolón, hogy miért nem mutatkoik mostanság Demeter Zoltán, a birtok borásza a Királyudvar színeiben. Egyáltalán, hogy vova trűnt a Demeter Zoli. Hwang úr annyit válaszolt, hogy a borász egy éves szabadságra ment, mert megérdemli. És amúgy továbbra is ő a birtok borásza, hetente többször beszélnek, de most éppen pihen.

Kató András és Anthony Hwang a Terroir Club kóstolóján

A kóstolón, a Terroir Clubban jóval több bort mutattak be, de most a legérdekesebb számunkra az, ha a Sec, és a Demi Sec borokat vesszük komolyabban szemügyre.

Sec 2005
Színre halvány arany. Az illata hársas, főképp mézes, de alapvetően ?száraz? illat, közelesen intenzív. A sav közepes plusz, a maradék cukor érezhető, de még így is száraz érzetű a bor. Ez a maradék cukor egyébiránt 8,2 gramm/liter, tehát nem lehetne tagadni a jelenlétét. Éppen emiatt a bor nagyon kerek, mindent kitöltő. Ízében mézes citrus mutatkozik, kevés tűzköves ásványossággal. Nagyon elegáns bor.

Sec 2006
Itt már kizártak bizonyos dűlőket, amint azt fentebb megjegyeztük. A szín kevésbé telt, sötét citrom. Az illat kevésbé édes borra utal,. Mézes és tűzköves, közepesen intenzív. Ízében kicsit fanyarabb, ugyanakkor jóval nagyobb a test, merthogy a cukor 11,4 gramm/liter. Leginkább grapefruit, méz, és vulkáni ásványos aromák mutatkoznak. Bár több a cukor, de a bor határozottan szikárabb, főleg a fanyarság, és a sav miatt.

Sec 2007
A szín sötét citrom (érdekes módon a Sec-ekben tökéletesen követhető volt az évekkel bekövetkező színmélyülés). Az illat szikárabb, szárazabb, közepesen intenzív, főleg körteszerű aromák, de abból sem az érett szottyos, inkább a fanyar mutatta magát. Ízében lágy kajszi, mézes barack érezhető, a cukor nagyon finoman mutatkozik meg. Épp ezért, noha Sec, az íz leginkább félszárazra hajaz. Közepes a sav, mindvégig érezhető, a bor nagyon hosszan tart. Az egész felépítés szikárabb, elegánsabb, de ott a cukor (8,7 g/l), amely az egészet kedvesebbé teszi.

Demi Sec 2007
A szín sötét citrom ? furcsa módon itt egyáltalán nem volt akkora színbeli eltérés, mint a Sec-boroknál, egyöntetű volt a sötét citrom, egynéhány árnyalattal sötétülve talán az évekkel. Illata közepesen zárt, kicsit gyümölcsös. A cukortartalom után a szájba a sav nyit be másodikként, közepes, de nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az ízben banán, körte, és egy kis ásványosság mutatkozik. A bor igen gazdag, de még össze kell csiszolódnia, viszont már így is élvezhető.

Demi Sec 2006
Színre mint az előző, sötét citrom, kicsit talán sötétebben. Illatában zártan mutat körtét. Az íz jóval gazdagabb, mutatósabb. A barack és a banán vonal mellé bejön az ásványosság, és a méz is. .A sav közepes, a cukor jobban bele van csiszolva az egészbe, pedig 19,1 g/l. Az egész bor kerekebb, és lágyabb, mint a fiatal változat.

Demi Sec 2005
A legsötétebb citromszín, de még mindig citrom, ezeknél a tételeknél nem voltak akkora árnyalatnyi ugrások. A bor illata nyílt, tiszta – nem pacsulis – parfümös illat, emellett akác, és méz fedezhető fel benne. Közepes savval nyit a szájban, aztán jön a cukor (18,9 g/l) és az ízek: fanyarabb gyümölcsök, kis ásványosság, és édes fűszerek. Intenzív, hosszan tartó, gazdag bor.

2003 Lapis aszú, 6 puttony
Igen érdekes bor volt ez, itt is tetten érhető, hogy pontosan mi is az irány a Királyudvarban. Nem a cukor, hanem a terroir. A szín egyértelmű mély arany. Az illatban kapor, dohány, ásvány jelenyik meg intenzíven, egyáltalán nem az a hagyományos mézes-barackos-hársas illatkép, amelyet egy hatos aszútól várna az ember. Az ízben barack van és méz, magas sav mellett, amely remekül ellent tart a cukornak. Igen jól kiegyensúlyozott bor.

A terroirra figyelés úgy tűnik azt jelenti elsősorban a Királyudvarnak, hogy nem mennek el a mostmár közhelyes tokaji gazdagság felé. Mernek kevesebbet, de tisztábbat adni, ez mutatkozik meg a Sec-Demi Sec sorban. Ugyanakkor a száraz borok bevállalják azt, hogy Tokaj-Hegyalján a maradék cukor az egyik fontos tényező, ami miatt ez az egész boros balhé folyik, minek letagadni. Úgy nyúltak a Vouvray modorában a helyi terroirhoz, hogy a végeredmény ízig-vérig tokaji.

Hwang úr azt mondta, hogy hosszú távra építkeznek, ezért húsz éves garanciát vállal a Sec-re és a Demi Sec-re. Sőt a kóstolón meg is fejelte ezt még két évvel. Akinek tehát 2030-ban elégedetlenkedik a Királyudvar 2008-as tételei miatt, szóljon, mi ott akarunk lenni a cserénél. Már ha szükség lesz rá.

———————————————————————————————–

A Nemzetközi Borakadémia kihelyezett WSET tanfolyamokat indít Tarcalon, az Andrássy Kúriában. Az alapfokú tanfolyamok a kóstoláson és az elméleten túl gyakorlati képzéssel is kiegészülnek. A kurzus „kötelező” elemein túl, hallgatóink korlátlanul vehetik igénybe a hotel által nyújtott wellness szolgáltatásokat. www.borakademia.com

———————————————————————————————–

Korábban:

Áttörés nincs, 2004 nehéz év volt

Miért éppen Alaszkában miért éppen tokaji?

Rozé készül Tokajban

Címkék: Anthony Hwang, aszú, Clos de Bourg, Danczka, Demeter Zoltán, Demi Sec, furmint, Grassalkovich Antal, Habsburg, hárslevelű, Henye, Királyudvar, Lapis, Loire, Nyúlászó, Rákóczi, Sárgamuskotály, Sec, Szarvas-dűlő, Tokaj-Hegyalja, Vouvray

← A 20 legjobb biobor – újvilág (’08 London, 4. rész) Sangiovese power! →

Tetszett? Küldd el másoknak is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • YouTube

keresés

PODCAST FELIRATKOZÁS

  • SpotifySpotify
  • Apple PodcastsApple Podcasts
  • DeezerDeezer
  • Podcast AddictPodcast Addict

PODCAST TÁR

Borravaló
Borravaló
Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció
Loading
00:00 / 38:08
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed
  • Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció

    Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció

    Apr 24, 2025 • 38:08

    Az Arany Kaviár Étterem 2025. március 12-én ünnepelte fennállásának 35. évfordulóját. Harmincöt még gombócból is sok, nemhogy vendéglátásból. Ami az éttermet életben tartotta, nem titok, viszont annál nehezebb pálya: személyes részvétel, odaadás, szenvedély, kitartás.

  • Mit ettek a soproni úriszéken 1775-ben?

    Mit ettek a soproni úriszéken 1775-ben?

    Apr 9, 2025 • 40:43

    Étkezések, ételek Sopron város úriszékén, 1775 – ez a címe annak a forrásközlésnek és előtanulmánynak, amit D. Szakács Anita történész jegyez, és amely részletesen bemutatja, milyen ételek és italok voltak terítéken ebben az esztendőben az úriszék tagjainak.

  • Diplomatából főzőnő: Mautner Zsófi

    Diplomatából főzőnő: Mautner Zsófi

    Apr 2, 2025 • 41:15

    Diplomatának indult, külker végzettséggel, hat nyelvvel, ígéretes külföldi karrierrel. Aztán besodorta az először csak hobbinak induló gasztroblog. A Mautner Zsófi sztori.

  • A vegán pizzaiolo: Preyer György

    A vegán pizzaiolo: Preyer György

    Mar 28, 2025 • 38:41

    Kommunikációs szakember volt, aztán elkezdett pizzasütéssel foglalkozni, mondván, na nehogymár egy pizzát ne tudjon ő maga megsütni… Mára az egyik leginnovatívabb gasztroműhely tulajdonosa.

  • A fogyasztókat és iparági szereplőket bünteti Donald Trump

    A fogyasztókat és iparági szereplőket bünteti Donald Trump

    Mar 19, 2025 • 42:12

    Döbbenetes, 200%-os büntetővámot jelentett be Donald Trump amerikai elnök az EU-ból érkező alkoholos italokra. Az USA az Európai Unio legnagyobb exportpiaca ebben az ágazatban, rengeteg érintett van a borászatoktól, a likőr- és párlatkészítőkön át a sörcégekig. Érintettek a gyartók, a kereskedők, de a sor végen a legnagyobb vesztes a fogyasztó…

  • Ikonikus ételek, melyek fiatalabbak, mint hinnéd!

    Ikonikus ételek, melyek fiatalabbak, mint hinnéd!

    Mar 13, 2025 • 33:11

    Vannak olyan ételek, amelyek világhírnévre tettek szert, és meghatározóak egy ország, vagy népcsoport szempontjából, így aztán nem meglepő, ha sokan azt hiszik, hogy ezek hagyományos, régi receptek. Nos, ez nagyon sokszor nem így van…

  • A prágai temető receptjei

    A prágai temető receptjei

    Mar 5, 2025 • 40:16

    Umberto Eco zseniálisan fordulatos, cselekményben tobzódó 19. századi történelmi regényének főhőse Simone Simonini – a galád hamisítónak és kémnek egyetlen öröme van az életben: az evés. Na, de miket eszik? És ezeket hogyan kell elkészíteni?

  • Nagy Zoltán: Prága úgy elhúzott, hogy csak a féklámpáit látjuk...

    Nagy Zoltán: Prága úgy elhúzott, hogy csak a féklámpáit látjuk...

    Feb 27, 2025 • 40:19

    „Nem mindig a személyes preferenciáinkat követi a piac, de nekünk az a dolgunk, hogy lekövessük a változásokat ” – mondja Nagy Zoltán, a Boutiq’ Bar tulajdonosa. Ezt azonban néha könnyebb mondani, mint csinálni…

  • Volt balatoni séf, angol esküvőkirály - most a berni nagykövetség séfje: Szathmáry Rajmund

    Volt balatoni séf, angol esküvőkirály - most a berni nagykövetség séfje: Szathmáry Rajmund

    Feb 25, 2025 • 42:32

    „A gasztronómia annyira jelen van mindennapjaimban” – monda Szathmáry Rajmund, a barátainak csak Döme, aki már 30 éve dolgozik séfként. Második otthonában, Angliában, 10 évig dolgozott, és ő lett az esküvőkirály, jelenleg a hatodik évét húzza Svájcban, a berni magyar nagykövetség executive séfjeként.

  • Kávéházaink története a mi történetünk is - beszélgetés Saly Noémivel

    Kávéházaink története a mi történetünk is - beszélgetés Saly Noémivel

    Feb 15, 2025 • 41:54

    Saly Noémi legújabb kötete, Az én Pestem olvasmányos kultúr- kávéház- és gasztronómia-történet Budapestről. Erről, és a szakácskönyvek kultúraformáló szerepéről beszélgettünk.

Facebook közösség

Instagram

Follow on Instagram

Keresés

Borravalo.hu – gasztrokultúra

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

VAN BARÁTUNK

Copyright © 2025 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!