Az eladásra hirdetett 11. pályázaton végül a hitelező Raiffeisen Banké lett az egykor neves borászat, az Egervin vagyona. A pénzintézetnek másfél milliárdos követelése volt ? írja a Napi Gazdaság.
A lap ?Elvitte a bank a neves magyar borászatot? címmel jelentetett meg írást arról, hogy tíz sikertelen értékesítési pályázat után elkelt a felszámolás alatt álló Integrált Borgazdasági Zrt. (IB). A neves jelzőt lehet, nem tettem volna a címe, bár értelemszerűen ismert borászatról van szó, termékei sosem ütötték meg nálam a minimum mércét ? annak ellenére, hogy sokan a jelenlegi borászgenerációból szakmailag ott nőttek fel.
A vevő a cég egyik korábbi hitelezője, a Raiffeisen Bank Zrt., amely egy leányvállalatán keresztül vásárolta meg – mondta a távirati irodának Szűcs Zoltán felszámolóbiztos. A teljes feldolgozó kapacitást, a 4,5 kilométernyi pincerendszert és a 200 ezer palacknyi muzeális borkészletet nettó egymillió forintért árulta a felszámolással megbízott Ratis Kft. Az elmúlt időszakban állagmegóvást végeztek az üzemben, így egyszeri karbantartást követően azonnal újraindítható volna a termelés.
Az IB vagyonát tavaly még nettó 1,3 milliárd forintért árulta a felszámoló. A cég felszámolási eljárása 2009 áprilisában indult, a tevékenységet záró mérlegéből kiderül, hogy felszámolását a Raiffeisen Bank kezdeményezte másfél milliárd forintos tartozás miatt. Határidőben összesen 35 hitelező nyújtott be követelést az IB-vel szemben mintegy 2,2 milliárd forint értékben.
A bank szakmai befektetőnek adná tovább a borászatot. Murányi Ákos, a Raiffeisen PR menedzsere közlése szerint a bank azért vette meg az Egervin eszközeit, mert senki nem volt, aki a bank által reálisnak tartott árat akár csak megközelítő ajánlatot is tett volna az eszközök egészére. Ugyanakkor elvetik a gépek, berendezések és ingatlanok darabonkénti értékesítését. Ugyanis a bank álláspontja szerint csak a termelőeszközök egybetartásával marad esély a borászat újraindítására. A bank ugyan hosszabb távon nem kívánja birtokolni az üzemet, ám felelős tulajdonosként meg fogja vizsgálni, hogy miként lehet veszteség nélkül üzemeltetni. Ha a vizsgálati eredmények egyértelműen kedvezőek, akkor újra termelni fog az üzem; ezzel együtt a Raiffeisen Bank egyértelmű célja, hogy néhány éven belül megfelelő, az egykori hírnévhez méltó szakmai befektető vegye meg a céget – mondta a menedzser.
A borászatban 2007-ig folytattak szőlőfeldolgozást és borkészítést, azóta bortárolást végeztek. Egy 4,5 kilométeres föld alatti pincerendszer is kapcsolódik hozzá, ahol ászokhordók és vasbeton tartályok, a felszínen pedig vasbeton és krómacél tartályok találhatók. Az összes tárolótér 150 ezer hektoliter.
Az Egervin bormárkák ugyanakkor tovább élnek, azokat 2006-ban vásárolta meg és értékesíti a Bulls Blood Kereskedelmi Zrt., amely 2010 márciusa óta Vincom néven működik.