Csatlakozzatok a Közösségi Bor projekthez velünk és a Lumennel együtt!
2013 augusztusában a borravalo.hu alapítója és szerzője és a Lumen kávézó tulajdonosai borbarátokként elhatározták, hogy lehetőséget teremtenek arra, hogy borszeretők is megismerhessék a hagyományos borkészítést testközelből. A terv abból állt, hogy borászok bevonásával, gyakorlatban lehessen közvetlenül megfigyelni, kitanulni, kérdéseket feltenni a folyamattal kapcsolatban. Az ismeret megszerzésének végeredménye pedig egy saját készítésű ?közösségi bor?.
A projekt célja, hogy egy új közösség jöjjön létre, akik együtt készítenek bort és így tényleges ismereteket szereznek a borászati tevékenységekről. A közösség ?szövetkezeti? alapon működik, a kezdőtőkét együtt teszik be a kasszába. A tagok a bor megszületéséig minden fontos döntésben együtt határoznak, ?egy tag – egy szavazat? rendszerben. A szövetkezet természetesen borászokkal működik együtt a projekt sikerének érdekében. A végeredmény sok palack bor, amit a közösség a betett tőke, illetve az elvégzett munka arányában oszt fel a tagok között.
A közösség a borrá válás fontosabb folyamataiban részt tud venni, illetve a bor egyedi karakterét meghatározó döntésekbe bele is szólhat (milyen hordót használjon, milyen fajélesztőt használjon, ha akar egyáltalán, mikor tegye palackba, stb.). A lényeg, hogy a közösségi bor elkészítésébe bekapcsolódó ?részvényeseknek? legyen lehetősége az elméleti tudás mellett, a saját borának készítésében is tevékenyen részt venni. Ennek a tudásnak a megszerzéséért nem kell külön fizetni. Bárki részt vehet egy-egy számára szimpatikus eseményen, de tehet ennél többet is. Résztulajdonosa lehet egy projektnek, egy termelési folyamatnak.
?Öröm számunkra, hogy egyre népszerűbb a bor. Viszont kevésbé jó, hogy a korábbi tudatlanságból mára eljutottunk oda, hogy az a trendi, ha valaki minél több boros szakzsargont ismer. Közben elfelejtjük, honnan is jön a bor, mit jelent elkészíteni egy palackkal. Ezen szeretnénk változtatni, és testközelbe hozni a folyamatot.? – beszél a projektről Kántor Endre, a borravaló blog alapítója és szerzője.
?A Közösségi bor projekt legnagyobb újítása nemcsak az, hogy közösen készítjük a bort, hanem, hogy lehetőséget adunk magunknak és a többi csatlakozónak, hogy átérezhessék milyen elképesztő munkával és felelősséggel jár bort, ne adj isten jó bort készíteni. A tagok tetszőlegesen szállhatnak bele anyagilag a projektbe, és a betett indulótőke arányában osztoznak a megszülető borokból. A közösen összeadott pénzt elsőként a szőlő és a hordó megvásárlására fordítjuk, de a későbbiekben ebből finanszírozzuk a későbbi költségeket is.? ? mondja Kobrizsa Ádám, a Mindspace Kft. ügyvezetője.
Folkmann László szerint nagyon pozitív, hogy családi borászatokat sikerült megnyerni a projekthez, amelyek méreténél fogva az egész kezdeményezés emberléptékű maradhat, továbbá fontos, hogy ezek a gazdaságok nem használnak olyan technológiát, ami kiváltaná a résztvevők személyes közreműködését. Itt tényleg minden kézre szükség van, és a csapat jelenléte, munkája befolyásolja az eredményt. Mikor nem minden zajlik optimális körülményei között, hanem az élet kényszerít a rendelkezésre álló erőforrásoknak megfelelően a legjobb vagy legkisebb rossz irányába haladni, abból van itt bőven. ?A tudás tapasztalati szinten rakódik le, sokszor olyan dolgok kerülnek a felszínre, amit a tankönyvek nem említenek. Az egyik ilyen a közös munka hangulata, ezt szándékosan nem hívjuk örömnek, mert ez sokszor kemény, kudarcokkal és megalkuvással teli, de mindenképpen megedzi a közösséget.?
A Közösségi Bor eddigi eredményei:
- Németh János Pincészet Szekszárdi Kékfrankos 2013: október 19-én a Decsi-hegyen kékfrankost szüreteltünk 23-as mustfokkal. Hosszú héjon áztatás után tartályba, majd a kierjedés után egy szálválogatott zempléni tölgy újhordóba került 24 hónapra. 2015. december 15-én került palackba. Összesen 283 palack készült.
- Erzsébet Pince – Prácser Miklós Tokaji Szamorodni 2013: a Zafír-dűlőben november 9-én részben botritiszes hárslevelűt szedtünk. Ezt a kiváló alapanyagot hagyományos kosaras présben préseltük, majd hordóban erjesztettük ki. Fél évre tartályba került, amit 2 és fél év palackos érlelés követett.
Új projektek
2016-ban három borvidéken indul a párhuzamos munka, már a metszéstől részt lehet venni a teljes szőlészeti munkában, majd a borkészítésben is.
- Németh János Szekszárd: a legutóbbi 2013-as közösségi kékfrankos is az ő szakmai irányítása mellett készült, idén még eldönthető, hogy ismét egy decsi-hegyi kékfrankos, vagy egy iván-völgyi merlot, esetleg egy cabernet sauvignon készüljön.
- Etyeki Szakcsoport (Nádas Szilárd, Illés Máté, Imre Ádám, Szövényi Áron): metszés az István-hegyen, 160 tőke, egy szép hosszú sorban. A végcél egy barrique chardonnay.
- Istvándy Jenő Pincészete: Szentbékkállán a Kőtenger melletti Farkastetőről lesz szüretelve egy könnyű, friss, balaton-felvidéki borhoz alapanyag. Reduktív technológia.
Néhány változás is lesz a közös végeredmény elosztásában, ami legutóbb csak az élmények szerzésében merült ki. Most az effektív munkavégzés hangsúlyosan számít bele a javak szerzésébe. Tehát a különféle szezonális munkákban a tevékeny részvétel jóváírásra kerül, amivel plusz palack borokhoz lehet jutni.
A szervezők folyamatosan várják az érdeklődőket, a bátor jelentkezőket!
Bővebb információ:
http://www.mindspace.hu/hu/kozossegi-bor
https://www.facebook.com/kozossegibor/?fref=ts