Vajon a furmint a kilépési pont? A fajta lenne a reménység, a nagy magyar fehérborra? Erre kerestük a választ a Furmint Februáron, közben nem mainstream pincéktől kóstoltunk, direkt. Jó volt a benyomásunk.
Testületileg elhatároztuk, hogy nem lesz Györgykovi, Hollóvár, nem lesznek tokaji nagyok. A Furmint Februáron minket inkább azok érdekeltek most, akiket kevesebbszer kóstolunk (sajnos), és kevesebbszer jutunk hozzá (sajnos). Azért páran becsúsztak, így például nem tudtuk kihagyni Szepsyt, Bárdos Saroltát és a Oremust.
Szepsy Urbán 2007
Tanítani való bor, mondta Fater, és igaza volt. Ilyennel azért érdemes kezdeni, mert magasra teszi az ember a lécet, a férgese azonnal elhullik később. Médium plusz arany szín, illatban rengeteg ásvány, virág és gyümölcs. Nagyon össze van csiszolva, nem könnyű különszedni a gyümölcsöket, érett almás, kis kajszis jegy, ez egyébként visszaköszön a lecsengésben, mint enyhe barackmagos kesernye, ami jól kiegészíti a bor eredendő édességérzetét. De ott vannak a fa fűszerek is, az ásványok, meg valami trópusias gyümölcs és vanília is. Nagyon jól strukturált, kerek bor, szép hosszú lecsengéssel. Diszkréten 90 pont köré helyezném.
Oremus Mandolás Magnum 2002
Közepes plusz citrom szín, és az, amit talán az ember álmából felkeltve is felismer, az a ?Mandolás illat?, amely annyira jellemző erre a furmintra. Intenzív illatokat dobál, tocsogós körte és fűszerek, megint egy tankönyvbe illő furmint. A magnum palack nagyon jól áll neki, nyolc éves a bor, de semmi megrogyás, semmi fáradtság, aki tudja, tegye rá a kezét. Valahol 88 pont fölött.
Tokaj Nobilis Furmint 2008
Nem tudom, lehet, hogy hülyeség, de itt gondoltam azt, hogy ez Bárdos Sarolta ars poetica bora. A bor tényleg olyan, mint a borász. Vidám, friss furmint ez, de van mélysége. Halvány arany szín, és meglepetés, az illatban dominál a zöldfűszer és a parfümös virágillat. BS szerint ezek a jegyek az erodált tufa talaj miatt jönnek, kakukkfű és zöldmenta, ízben meg lédús zöldalma és golden keveréke, szép kiegészítő ásványokkal. Fahordót is látott 6 hónapig, ha nem mondják, sosem derül ki. Szuper boe, 85 pont fölött mindenképpen, várnék még egy kicsit vele, hogyan érik.
Bárdos Sarolta nyit
Gizella Battonage 2008
Közepes citrom szín, visszafogottabb illat, amely alapvetően gyümölcsös, de fehérvirágot is érezni. Ízben is lassabban nyílik, izgalmas a citrusosság és a trópusi ? elsősorban ananászos ? jegy. A Battonage felirat senkit ne tévesszen meg, finom és kedves borról van szó, löszös talajon van a szőlő és finom seprőn tartott bor ez, ergo inkább a friss gyümölcsök dominálnak. Közepes lecsengés, kicsit mintha üresnek tűnne a közepe, viszont 2300 forint, ami a 80-egynéhány pont mellett nálunk jó osztályzatot szokott kapni.
Balassa Betsek 2008
Közepes arany szín, illatban nagyon minerális, aztán jön a fűszeres alma-chutney, nagyon érettek a gyümölcsök, rákérdezve kiderül, hogy kései szüret volt,a cukor is 9 gramm körül van. Ízben is dobja a köveket, később az édes gyümölcsöket, közepes plusz lecsengéssel. Az egészet átlengi egy pozitív értelemben vett gyógyszeresség. 5000 forint körül, 80 pont.
Balassa István tölt, a háttérben Szepsy Isvtán
Karádi és Berger 2007
Megint nagyon tetszett, 2008 novemberében már volt szerencsénk a hordómintához, akkor azt írtuk: ?illatában érezni a 14-es alkoholt, virágok, virágpor és ásványok tobzódnak. Íze kimondottan intenzív, koncentrált, nagyon minerális, a savak magasak, a test közepes, a lecsengése közepesnél hosszabb, mandulás véggel. A palackban még csiszolódik, alakul, és 2000 forint körülire tervezik, ami kiemelkedő ár érték arány.? Ebből mi lett mostanra? A virágok mellé tutti-fruttis gyümölcsök jöttek be, az alkohol nem zavaró, és kvázi vörösboros szerkezet van itt. A lecsengés inkább a hosszú felé halad, az ár pedig 2500 forint lett, ami 85 pont fölött igen csalogató.
Heidi Schröck 2009
Hordóminta a fertő-tavi sógoroktól. Ami rögtön érződik, az izgalmas hordó: akáccal dolgoznak itt, ahogy sokan tették nyugat MO-n is régen, ebből volt sok. Halvány citrom szín, reduktív illat, és mintha nem is furmint lenne, ha nem tudom, tuti mást mondok. Őszibarack és fehérvirágok először és csak lassan jönnek a furmintosabb, érett almás-fűszeres jegyek. 12 euró, ami nekem ezért így sok, bár nyilván meg kell várni, míg palackba kerül. Pontot nem is adunk, várunk. A Milli sokkal jobban tetszett, ezt AG szépen le is írta.
Lenkey Korposd 2007
A Betsek aldűlője a Korposd, tulajdonságaiban (nyirok talaj, kemény kövekkel) fel is nőhet a nagytestvérhez. A közepes aranyszínű borban erőteljes ásványos jegyek vannak, mögötte érett alma, körte illatban, ízben pedig citrusok és tutti frutti dobálja magát. Közeped plusz lecsengésében némi törökméz tör elő, lassan nyíló típus, érdemes forgatni, dekantálni ezt is. 82 pont körül, és 3000-3500 forint lesz majd forgalomban.
Spiegelberg 2008
Somlóra is átnéztünk, le is ragadtunk itt. A Szent Ilona dűlőről jött ez a fáradtabb szalmaszínű bor, valahol félúton az oxidatív és újfás iskola között. Fűszerek és bazalt ezerrel az érett gyümölcsökön, és nem túlzó, finom oxidációs jegyek, kis keserédes barackmag a végén. Kicsit soknak tűnt az alkohol, bár semmiképp sem tolakodó. 82 pont körül egy nem átlagos furmint.
Furmint a jövő reménysége?
A rendezvény tökéletes helyszín volt arra is, hogy körbekérdezzünk kicsit, ki mit gondol a furmintról: vajon ez a fajta adná a kilépési pontot külföld irányába? A furmint lenne a nagy magyar fehérbor alapja? Videónkon a vélemények: