Amikor 2009-ben először hallottunk a Furmint Februárról, még szokatlannak tűnt, hiszen akkoriban a szőlőfajtáról is kevesebbet tudtunk, és az ilyen típusú rendezvények sem voltak megszokottak.
Amikor Kézdy Dániel fejében megszületett az eseménysorozat ötlete, még nem látszott, hogy milyen jövő áll a furmint előtt. Készültek már belőle komoly dűlős borok Tokajban, de a száraz tokaji még közel sem volt elfogadott. Az azóta eltelt időben volt rá alkalom, hogy jobban megismerjük a fajtát, egyre több borvidéken foglalkoznak vele, több stílusban készítik, így mostanra egyre inkább körvonalazódik, hogy milyen irányba fejlődhet tovább.
A furmint kihívásai
Mivel a fajta semleges karakterű, így jól közvetíti a termőterület sajátosságait, ez pedig a nemzetközi borvilágban értékes tulajdonság. Szép savszerkezete jól érlelhető borokat ad, ami egyrészt egy lehetőség, másrészt feladat a borásznak, hiszen sok fogyasztó a lágyabb, könnyen iható borokat keresi.
Márpedig ha a furmint sikeres szeretne lenni, akkor figyelembe kell venni a nemzetközi trendeket, ahol a gyümölcsösség, a feszesség és a könnyen értelmezhetőség az elvárás: zamatos, vibráló savú borokat keresnek, visszafogott alkoholtartalom mellett. Összetett a feladat, hiszen úgy kell karakteres és egyedi stílusú borokat készíteni, hogy közben mindezt szem előtt tartják.
Merre tovább?
Sok pince keresi a megoldást, így egyre több tapasztalat áll rendelkezésünkre, több stílusban készülnek borok. Vannak, akik a szőlészet területén látják a megoldást, és a tőketerhelés ideális állapotát keresik. Ha több fürt terem egy tőkén, akkor változik a koncentráció, jobban fogyasztható lesz a bor. Más pincék a borászati eszközöket gondolták újra, sok helyen készül tartályos bor belőle, akár a hordós érlelést teljesen elhagyva. Sokan pedig a házasításban látják a megoldást, a hárslevelű és az olaszrizling is barátságosabbá teszi a furmintot, nem elvéve az értékeiből.
Egy recept
A Gizella Pincét irányító Szilágyi László is hasonló irányokról számolt be: ?Azt tapasztaltam, hogy induláskor a termőhely kiemelésére fektettük a legnagyobb hangsúlyt, ami érthető egy ilyen kiemelkedő adottságú borvidék esetében. Sikerült ezt komolyabb szintre emelni, mindenki érti a rendkívüli terroirt, azonban a mindennapokban könnyebben fogyasztható borokat keresnek a fogyasztók. Márpedig ha gazdaságilag is szeretnénk sikeresek lenni, akkor el kell érnünk, hogy az emberek szeressék a tokaji száraz borokat.
Mostanra több szőlészeti és borászati lehetőséget végigvettünk, ami a mi stílusunknak és minőségi elvárásainknak megfelel. A birtokborok esetében volt olyan évjárat, amikor a teljes tétel fahordós érlelést kapott, mostanra ez teljesen eltűnt. A hárslevelűvel való házasítást jó iránynak látom, kedvesebbé, szerethetőbbé teszi a bort.
A jól ihatóság és a zamatosság érdekében már a szőlőben sokat tehetünk, a füvesített sorközök, a fürtök árnyékolása ezt segíti. Mostanra jobban látjuk az ideális termésmennyiséget: a túlzott fürtválogatás ugyanúgy zsákutca lehet, mint a túlterhelés. Az egyensúly a legfontosabb, amit már a szőlőben meg tudunk alapozni.
Az egészfürtös préselés nekünk bevált, ahogyan a különféle talajadottságú dűlők termésének házasítása is jó eszköz. Nagy segítség volt ebben a kérdésben a közösségi feldolgozó, itt olyan infrastruktúra áll rendelkezésre, ami mindehhez szükséges.
A furmint előnyeit újragondoltuk, változtattunk bizonyos dolgokon, a tudatosabb szőlőművelés, a hárslevelű megjelenése, a tartályos érlelés, a maradék cukor és a területek házasítása mind a jobb ihatóság érdekében kerültek képbe. Most úgy látom, hogy az én területeimen ez a recept válik be, ami persze nem működhet mindenhol, de azt tapasztalom, hogy ezek a borok a nemzetközi ízlésnek is értelmezhető üzenetet közvetítenek. Fontos, hogy aki megkóstolja, az később is akarjon inni belőle; ha elsőre azt érzi, hogy a bor jól iható és jó minőségű, akkor nyert ügyünk van. Ebben pedig a furmint kulcsszerepet játszik, hiszen olyan alapot ad, amire hosszú távon lehet építeni.?
Aki szeretné maga is megkóstolni a furmintokat, annak erre rengeteg lehetősége van februárban. A rendezvénysorozat csúcspontja a hónap első csütörtökén rendezett Furmint Február Nagykóstoló, ahol több mint 100 pince boraival lehet találkozni, de ezen túl Miskolcon, Debrecenben és Köveskálon, sőt Temesváron is rendeznek kóstolókat több pince részvételével, és országszerte számos étterem poharaz februárban furmintot. Nincs más hátra, furmintra fel!