• CÍMLAP
  • PODCAST ARCHÍVUM
  • RÓLUNK

borravalo.hu

gasztro●kultúra

  • Étel
  • Ital
  • Kultúra
  • Történelem
  • Kapcsolat

Jönnek a cseszlovákok!

2009-05-18 ● borravalo.hu

London Wine Fair, 2009. Debütált a cseh boripar a londoni borkiállításon. Aki nem tudná, a cseheknek igenis van borászata. Igaz, az országra eddig inkább, mint a pilzeni és a beher, a röhejes kempingnadrágok, és bugyikék skodák hazájára emlékszünk, node most aztán! Karakteres savak, állandó kései szüret, maradék cukor, erre számíthatunk ma Morvaországból.

Komolyan ébredez a cseh boripar, ezzel szembesült Kántorbandi és Stevie Kraft a London Wine Fairen. Tudják mit jelent az, hogy Aromaticky Kruh Bilého Vína? Aromakorong fehérbor kóstolásához. Egy ilyen zseniális korongra tett szert Kraft, és most esténként (írás mellett/helyett) arra próbál rájönni, hogy a Bobulové Ovoce alcsoporton belül mi is lehet az a Lesní Jahoda (valami almaféle?). Kérem, csehül elsajátítani a bornyelvet, az már valami, magasan veri a prágai metrón megtanulható ?u koncsete proszim visztup a nasztup dvzsrezsese na vihraji, przsistyí sztanyice namesztyí míru? mantrát.

Amikor valaki felhozza egy társaságban a cseh bor problematikáját, ne tessenek értetlenül nézni: volt az, mindig is, csak kevésbé imázsformáló elem, mint Pilzen, Prága, Velkopopovice, vagy Ceske Budejovice söre.

Azt azért jegyezzük meg, hogy Prága egyik legmenőbb lakónegyede a Vinohradin található, amely ? ki nem találnák ? szőlőhegyet jelent. A főváros körül a mai napig van valami szőlős mozgás, de az igazi cseh borvidék Brno környéke: Morvaország.

Itt több mint 16 ezer hektáron termelnek szőlőt, erre van a cseh ültetvények 96 százaléka. A fajtákat elsősorban az éghajlat határozza meg: szegény Pavlícek hiába szeretne rámenni a zsírsirazra, az éves átlaghőmérséklet alig haladja meg a 9 fokot ? ez nagyban beszűkíti a fajtaválasztás szabadságát.

A cseheknél márpedig komolyan beindult valami borügyben a fogyasztási oldalon is. Ezt már sűrű prágai látogatásai idején megtapasztalta Kraft: a Stary Miesto tér környékén a turistacsapda sörözők közepette suttyomban megjelentek a borbárok, olykor egészen izgalmas kínálattal.

A London Wine Fairen idén mutatkoztak be első alkalommal. Négy termelő, meg az állati lelkes Cseh Borintézet mutatta be azt, hogy mi is az a karakteres sav. Naná, hogy oda kellett ugrani kóstolni! Minekutána az internet véges, Kraft itt és most nem pazarolná a biteket minden megkóstolt tétel leírására. Összesen 19 különböző bor következtetni elég, sőt talán sok is talán. Néhány érdekesebb a jegyzetek közül.

A Bohemia Sekt Prestige Brut pezsgője pilzen mellett készül. A kombináció az érdekes rizling-pinot blanc-vlasky rizling, azaz olaszrizling. Habzik, mint a veszedelem, nagyon intenzívek a buborékok, mind látványra, mind a szájban. Illatra leginkább minerális, egy kis citrussal, meg sok élesztő es van benne. A szájban a fékezetlen habzáson kívül leginkább a sav köszön be erősen, és marad is, jó hosszan. Az íz almás és citrusos, ez még jobban ráerősít a savra. Nem rossz, de nagyon melegnek kell lennie, hogy sokat tudjon belőle inni az ember. Amúgy egymillió palack készül belőle évente, a pincészetnél 6,2 euró az ára.

A Vino Mikulov a morvaországi Mikulov városában működik. 2008-as Sauvignon Blanc-juk Pozdni Sber, vagyis kései szüret (erre majd azért térjünk vissza!). A bor aligszínű, illatra leginkább érett, de még fanyar egres, és bodzavirág ugrik be. A bor bodzás, és nocsak, megint a sav! Van benne vagy jó 6 gramm, azért hallja az ember a fogzománcot megciccenni. A bor vékonyka lenne a kései szüret nélkül, de így friss is, meg még egy kis testet is sikerült varázsolni neki. Jogilag száraz, de amúgy a félédes eleje.

Petr Skoupilé lett az év borászata Csehországban 2008-ban, szinte a teljes kínálatát sikerült végigkóstolni. No és akkor hogy is néz ki egy Cseh olaszrizling? A 2008-as Riesling Italico (alatta apró betűvel Vlasky Risling ? de hoppá, hoppá! Milyen jól marketingelhető fantázianév ez az italico, mi? Hogy ez itthon senkinek nem jutott eszébe?) halvány színű, kis zöldes beütésekkel. Az illat erős keserűmandula, alig érezni benne gyümölcsöt. A sav közepes, és egész jól csiszolt, ízre a mandula mellett zöldalma érződik, az alkohol egy kicsit elhúzza a bort. Bár nem Pozdni Sber, de valszeg megvárták a túlérettségnek azt a (cseh) fokát, amikor a must már nem éget lyukat a márványasztalba.

A Muskat Moravia, avagy Moravské Muskát helyi fajta, azt sajnos nem sikerült kideríteni, hogy pontosan kik-mik voltak az ősök. A 2008-as seszínű, illatra intenzíven jázminos. Az íz citrusos és jázminos, kicsit édeskésebb, érettebb, mint azt az ember egy csontszáraz muskotálytól várná, van benne maradék cukker, ettől lesz ugyanis teste. És ismét a sav, esetünkben 7,8 g. Az nagyon sok és ez érződik is. Amúgy izgalmas, szép bor, könnyed, rendesen behűtve teljesen vállalható.

Kóstoltunk egy rakás vörösbort is, nos, leginkább a siller felé tendálnak, ezen a vidéken az éghajlat már totálisan a fehér fajtáknak kedvez. A tanninok szinte mindenütt hiányoznak. Megpróbálkoztak egy amolyan ?nagy vörös? előállításával is, a 2006-os Zweigeltben azonban leginkább a fa viszi a prímet, csak sav van hozzá, hogy megtámassza, de az érett tannin szinte teljesen hiányzik.

Desszertbornak egy szalmán két hónapig szárított szőlőből készült Grüner Veltelinert mutattak a legvégén. A bor közepes borostyánszín. Illata szárított barack, egy kis kávéval és égetett cukorral keveredve. Az ízben a barack és a cukker játszik a már szokásosan magas savval, 127 g/l cukor társaságában. Kellemes, de nem túl mély édes bor.

A legáltalánosabb tapasztalat az volt, hogy minden második bor késői szüret errefele. Mondjuk inkább azt a Pozdni sber helyett, hogy baromi sokáig kellett kint hagyni a szőlőt, hogy legalább annyira beérjen a szőlő savilag, hogy acéltartályba lehessen tölteni anélkül, hogy a must hogy kilukasztaná. Igen komoly savakról beszélünk itt, a Loire ehhez képest valami lapos és érdektelen délfrancia savmentesnek tűnik. A maradék cukor, amely ott van szinte minden borban, arra való, hogy egyensúlyba hozza a savat, és egy kis testet adjon a bornak. Nos, ez volt a legáltalánosabb tanulság.

A borok amúgy teljesen vállalhatóak, a fajtaszerkezeten ugyan van még mit csavargatni, mert a legkedveltebb csehországi szőlőfajta a Müller Thurgau, amellyel Stevie Kraftot ki lehetne űzni a világból. Nos, csehföldön sem készülnek belőle izgalmas borok. A többi fajta tisztességes borokat ad. Az eszköztár megakad az acéltartálynál, de valószínű, hogy akadnak olyanok is, akik mernek a hordóhoz nyúlni, igaz, olyan borokat egyelőre nem kóstolunk. Mindenesetre a kezdet bíztató. Megyünk mi még Morvaországba.

A Borravaló londoni tudósítását a Triptipp.hu tette lehetővé. (Amiért nagyon hálásak vagyunk.)

Korábban:

A világ legbonyolultabb dugóhúzója

Kalandok a festett madarak folyóján

Járjuk be együtt a London Wine Fairt!

Címkék: 2009, Bohemia Sekt, cseh, csehország, LIWF, London, Moravia, Petr Skoupilé, Vino Mikulov

← Kalandok a festett madarak folyóján 1925-öst, nagy tisztelettel, befele köpünk! →

Tetszett? Küldd el másoknak is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • YouTube

keresés

PODCAST FELIRATKOZÁS

  • SpotifySpotify
  • Apple PodcastsApple Podcasts
  • DeezerDeezer
  • Podcast AddictPodcast Addict

PODCAST TÁR

Borravaló
Borravaló
A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?
Loading
00:00 / 35:22
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed
  • A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?

    A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?

    Jun 17, 2025 • 35:22

    Idén volna 200 éves a füredi Anna-bál… De csak volna, ha igaz lenne a legenda. Sajnos azonban, mint oly gyakran, itt sem teljesen stimmel a sztori, legalábbis jelen történeti tudásunk és a kutatások alapján.

  • Unta a rántott sajtot, sikeres étterem tulaj lett: Ranjeet Singh Dhillon

    Unta a rántott sajtot, sikeres étterem tulaj lett: Ranjeet Singh Dhillon

    Jun 11, 2025 • 39:18

    Ranjeet Singh Dhillon, a 20 éves Indigo, Bombay és Indigo Express éttermek társtulajdonosa fiatalemberként, először 1990-ben érkezett Magyarországra, amiről akkor még alig tudott valamit.

  • Tóth Szilárd: szeretem, ha mosolyognak az emberek!

    Tóth Szilárd: szeretem, ha mosolyognak az emberek!

    May 22, 2025 • 43:16

    A Michelin és zöld csillagos SALT étterem séfje az idei MBH Gourmet Fesztivál egyik nagykövete. Imádja azzal megmosolyogtatni a vendégeket, amikor ételeivel átad valamit magából.

  • Ács Bori: Ki ne mondd, hogy újraértelmezett...

    Ács Bori: Ki ne mondd, hogy újraértelmezett...

    May 19, 2025 • 40:42

    Ács Bori, a Telex újságírója, gasztro rovatvezetője bölcsészeti háttérrel lett gasztrós szakíró, majd szakácskönyvszerző. Amiről ír, azt mindig tapasztalatból teszi: rigorózusan elkészít mindent maga.

  • Ercsey Dani, a borverseny ultramaratonista

    Ercsey Dani, a borverseny ultramaratonista

    May 9, 2025 • 38:04

    Ercsey Dániel borszakíró, a Pécsi Borozó főszerkesztője igazi borverseny ultramaratonista: nála több nemzetközi és hazai versenyen kevesen vettek részt. Beszélgettünk a versenyek értelméről, magyar borok helyzetéről, bormarketingről.

  • Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció

    Arany Kaviár: harmincöt év hagyomány, kitartás és innováció

    Apr 24, 2025 • 38:08

    Az Arany Kaviár Étterem 2025. március 12-én ünnepelte fennállásának 35. évfordulóját. Harmincöt még gombócból is sok, nemhogy vendéglátásból. Ami az éttermet életben tartotta, nem titok, viszont annál nehezebb pálya: személyes részvétel, odaadás, szenvedély, kitartás.

  • Mit ettek a soproni úriszéken 1775-ben?

    Mit ettek a soproni úriszéken 1775-ben?

    Apr 9, 2025 • 40:43

    Étkezések, ételek Sopron város úriszékén, 1775 – ez a címe annak a forrásközlésnek és előtanulmánynak, amit D. Szakács Anita történész jegyez, és amely részletesen bemutatja, milyen ételek és italok voltak terítéken ebben az esztendőben az úriszék tagjainak.

  • Diplomatából főzőnő: Mautner Zsófi

    Diplomatából főzőnő: Mautner Zsófi

    Apr 2, 2025 • 41:15

    Diplomatának indult, külker végzettséggel, hat nyelvvel, ígéretes külföldi karrierrel. Aztán besodorta az először csak hobbinak induló gasztroblog. A Mautner Zsófi sztori.

  • A vegán pizzaiolo: Preyer György

    A vegán pizzaiolo: Preyer György

    Mar 28, 2025 • 38:41

    Kommunikációs szakember volt, aztán elkezdett pizzasütéssel foglalkozni, mondván, na nehogymár egy pizzát ne tudjon ő maga megsütni… Mára az egyik leginnovatívabb gasztroműhely tulajdonosa.

  • A fogyasztókat és iparági szereplőket bünteti Donald Trump

    A fogyasztókat és iparági szereplőket bünteti Donald Trump

    Mar 19, 2025 • 42:12

    Döbbenetes, 200%-os büntetővámot jelentett be Donald Trump amerikai elnök az EU-ból érkező alkoholos italokra. Az USA az Európai Unio legnagyobb exportpiaca ebben az ágazatban, rengeteg érintett van a borászatoktól, a likőr- és párlatkészítőkön át a sörcégekig. Érintettek a gyartók, a kereskedők, de a sor végen a legnagyobb vesztes a fogyasztó…

Facebook közösség

Instagram

Follow on Instagram

Keresés

Borravalo.hu – gasztrokultúra

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

VAN BARÁTUNK

Copyright © 2025 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!