A Halál a Májra Polgári Kör, mely 2002 óta rója a belhoni és külhoni borutakat, a Törley Pezsgőpincészetnél búcsúztatta ezt a hullámzó kedélyű évet a pincészet új kóstolótermében, Laczkó Gábor ifjú borász által celebrált kóstolóval. Korrekt, egyenes ív a boroknál, csillogó, több eredeti minőség a pezsgőknél, szép dolgok olcsóér?, más szóval kiváló QPR, tessék Törley-borokat is fogyasztani.
A Törley ugyanis nem csak pezsgő, hanem bor is, 2005 óta ernyő-szuperbrand-je egy csomó műhelynek-borcsaládnak a BB-től a György Villán át a Kemendy-borokig, illetve a Chapel Hill pezsgőktől a Francois-n át a Törley pezsgőkig.
Mely utóbbiak bizony prímák, még a hétköznapi változatok, pl. a kék Hungária Extra Dry vagy a Chapel Hill is, nem beszélve a nyerspezsgőről vagy az érlelt chardonnay-ról. Eleve van egy (részben érthető) érzelmi ellenállás a nagypincészetek boraival szemben, az ember a hajdani kombinátokra gyanakodva néz, de ez a Törley nem az a Törley.
A kulisszák mögött évtizedes, irdatlan beruházások, korrekt, tudatos, becsületes borászkodás, szép szortiment, mely a tiszta, jó ivású és jó árú borokról szól, nem annyira a koncentrált, intenzív és egyedi termékekről, de ilyet is találunk a számos palack között.
A hajdani kombinátokkal szembeni emóciókra rárakódik a borbuzi diskurzus (részben érthető) aktuális paradigmája is, mely a kézműves borokról szól. Eszerint csak az egyedi és kicsi a szép, de ez csak annyira igaz, mint a genitáliák esetében, azaz lehet szép ez is, az is, nem a méret a lényeg.
Nincs olyan termékpiramis továbbá, melynek csak csúcsa van, és a Törley-szortiment sem csak alsó- és középső polcos borokból áll. A Törley 36 millió palack, ebből 16-ot locsolnak el a belső piacon, kis, kézműves műhelynek tehát nemigen. Van vagy 800 saját hektárjuk Etyeken, 50 ha Tokajon, de persze felvásárolják az anyag jó részét.
A Chapel Hill fél évig érik a tankban, vidáman csendül, 82 pt, a svédek lenyelnek belőle 1,3 millió palackot. A 2006-os, remek külsejű tradicionális, azaz palackban érlelt chardonnay nyerspezsgő lemon, virág, méz, 89 pt. A Szt. István Korona Irsai ?09 intenzív gyöngyvirágos rét, csontszáraz csók, 130 ezer palack, 600 forint!… (A Concours-on ezüstöt nyert 6 ezer minta közt). A György Villa chard ?09 egyenes vonalú, egyszerű, citrusos, telt, jó savú, 80 pt, a pinó rozé az a jó száraz típusú, nem az az édesre hangolt fos, 81 pt. A György Villa merlot ?07 százpontos illattal köszön be, mély, intenzív gyümölcsös-meggyes-lekváros és vaníliás jegyekkel, ízképének komplexitása alatta marad az illatáénak, jó balanszú (savú), elegáns, hosszú borocska, 86 pont, és(!) 1800 Ft? Portugizi-ár. A Kemendy Privatus ?03 kellemes cabernet aszaltas-csokis illattal-ízekkel, kerek, csíp, kicsit laza, kiegyensúlyozott, 84 pt.
A HMPK laza borbaráti kör, először tán 2002 körül kelt útra, persze elsőként Tokajba, a borozást lakmározással és wellnesszel szereti összekötni, részhalmazai dalmát, provanszi és toszkán borutakon is jártak, szabadelvű borbarátok súlyos csapata ők, kik egészségére helyett ?Halál a májra!? felkiáltással koccintanak.