Videó: Odahaza nem merte megkérdezni mi az az aszúsodás? Bacsó András elmagyarázza!
Az izgalom tárgya a keleti végeken az, hogy lesz-e aszú? (és ha igen, akkor mennyi, milyen, meg különben is). Sok tényező együttállása kell az aszúhoz: legyen kis eső meg sok nap is, reggelente legyen pára a Bodrogról, legyen jó a cukkerfok a szőlőben, ésatöbbi, ésatöbbi.
Erre a kérdésre kerestük a választ Bacsó Andrással, az Oremus finomszavú birtokigazgatójával, Tolcsva és Erdőbénye között, a Mandolás-dűlőben.
Az atomcsapás-szerű nyár , és a fecskegyilkos szeptember eleje okán nem úgy indult eddig az aszúsodás, ahogy az illenék, de vannak bíztató jelek. Egy-két töppedő bogyót találtunk már a fürtökön, mazsolát lealázó cukorkoncentrációval. Bacsó szerint a bogyókon megjelenő barna foltocskák ara utalnak, hogy a bothrytis idén sem adja föl? A bogyók héja a nyár miatt vastagabb a megszokottnál, ezért a penészgombának nehezebb dolga van, mint a sokévi átlag.
A kis birtokokon persze a szürettel egyidőben aszúznak – vagyis válogatják le a töppedt szemeket. Az olyan nagy ültetvényeken, mint például az Oremusé, viszont többször is végigmennek a szüretelők, és csak az aszúszemet gyűjtik be. Szüretelőkombájnról szó sincs, figyelem, ez a világ legdrágább borkészítési technikája.
Bacsó András szerint három hét alatt sok szem aszúsodhat még be, érdemes tehát várni. Ha jön egy esősebb periódus, akkor viszont lerohad a fenébe az egész, de hát Tokajban már csak ilyenek a szőlészek-borászok, ilyenkor kijárnak a szőlőbe izgulni, az adrenalinnak élnek, na.
Újabb aszújelentés három hét múlva. (A szomszéd aszúja mindig töppedtebb).
Stevie Kraft
Korábban: