Végül is, a technika korában már csak kérdés volt, hogy mikor történik meg: ausztrál tudósok azon dolgoznak, hogy kifejlesszenek egy kibernetikus orrot, amely segítségével a borászok könnyedén ki tudják majd választani, mikor kell az egyes fajtákat leszedni, hogy a legtökéletesebb bor készülhessen el, olvassuk a Guardian honlapján.
A projektet a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation vezeti, az egész része egy nemzetközi tudományos összefogásnak, amely illatok, szagok objektív, rendszerezett, mérhető meghatározását próbálja felállítani. A kutatás nem egyedülálló, japán kutatók tavaly számoltak be arról, hogy egy electromechanikus sommelier-t hoztak létre, az NEC Systemsnél. A mókás kis robot több tucat bort, sajtot és előételt tud megkülönböztetni illatról.
Az ausztrál kutatást vezető Dr. Stephen Trowell szerint azonban itt nagyobb horderejű dologról van szó: míg az eddigi kutatások különböző mesterséges módokon előállított szag-receptorokat használtak, addig a jelenlegi kutatás a természetből merít, a rovarok szagérzékelőire támaszkodik. Az emberi orr ugyanis limitáltan képes az illatok megkülönböztetésére, a kibernetius szimat (Cybernose) azonban szagérzékelő szenzor proteinek segítségével olyan illatokat is felfog majd, amelyeket mi nem is érzünk.
A borászatban ez azt jelentené, hogy az optimális érettségi szinten szüretelnék a szőlőt, illatminta alapján. Érdekes, hogy az ausztrál kutatás célja egyértelműen olyan készüléket piacra dobni, amely a borászok legjobb szimat barátja lehet majd, és amely szélesebb illatspektrumot képes majd felállítani egy bizonyos szőlőre, vagy borfajtára. Eldőlhet talán a vita, hogy mennyire gyümölcsös egy Merlot, mennyire vaníliás a barikk, és stb. Kíváncsian várjuk a véleményeket ezzel kapcsolatban?
Kántorbandi
Korábban: