A bor tényleg jó befektetés, erről már többször írtunk. Most azonban egy új tanulmány bizonyította, hogy a részvénypiacot tízszeresen veri, főleg ha éppen medve piac van.
A Fribourg egyetem PhD kandidátusai, Philippe Masset és Jean-Philippe Weisskopf új tanulmányukban bizonyították, hogy a befektetési céllal vásárolt borok verik a részvénypiaci portfoliókat, főként egy olyan medve piaci hangulatban, amilyen válságban van. Persze, mondhatnánk erre, ilyenkor igen. De ne feledjük el a shortolás intézményét, kérem, az is van a világon.
A tanulmány az amerikai Russell 3000-es index teljesítményét vizsgálta az elmúlt 13 évben. Ez a 3000 legnagyobb amerikai vállalat értékét nézi. Ezt hasonlították össze befektetési borok árával, melyeket a legkeresettebb borok aukción leütött áraiból rakták össze. A teljes vizsgált időszak két bika és két medve piaci idényt foglalt magába.
A borok recesszióban sokkal jobban tartják értéküket, derült ki a tanulmányból, kisebb az áringadozásuk, tehát kevésbé volatilisek, átlagosan pedig sokkal nagyobb a hozamuk a részvényekhez képest.
A legjobb cru-k borai 2005 óta 500%-os felértékelődést mutatnak, a Russell 3000 index ehhez képest 50%-ot. A kétezres években, leginkább 2003-2007 között a fejlődő országokban egyre nagyobb lett a felhalmozott vagyon, gazdagodtak a gazdagok. A bika piaci időszakban a részvények túlárazottak lettek, ezért a befektetők sok esetben más eszközökbe, így műtárgyakba és borba fektettek.
Hogy a részvényeknél a hozam mellett miért jobb a bor? Weisskopf szerint: ha épp lefelé mennek az árak, az ember addig tartja a készletet, amíg emelkedés nem lesz. Vagy, akár meg is lehet inni, ami részvények esetében elég nehéz ? mondta.