Csak a nagyok járnak jól Bordeaux-ban az en primeurrel. A kisebb, nem olyan neves pincék jó része csőd szélén áll. Közben, a francia bormarketing szervezet egyenízű, egyenruhás francia bort szeretne a piacon látni. A francia borászat nagy átalakulása előtt állunk?
Komoly anyagi gondokkal küzd a bordeaux-i borászatok mintegy fele, tudósít a Decanter. Most már egyértelműen látszik, hogy a 2009-es en primeur magas árai növelték a szakadékot a top birtokok és a bordeaux-i borok nagy részét előállító tömegtermelők között ? akik egyébként a régió bortermelésének a javát adják.
A bordeaux-i borbrókerek (courtier-k) adatai szerint a 2009-es évjárat 400 borának átlagára 18,6%-al veri a 2005-ös átlagot és 47,6%-al a 2008-ast. A legkeresettebb borok persze ennél meredekebb áremelkedést is mutathatnak. A felsőház borainak palackját pl. biztosan 700 dollár fölött lehet megkapni, ezzel szemben egy tonneau AOC (900 liter vagy 1200 palack) lédig vörösbor hivatalos ára a kereskedőknél 600 dollár. És ennél olcsóbban is hozzá lehet jutni a lédig borhoz.
A Syndicate of Bordeaux (a régió 8000 AOC és AOC Superior borászatának több mint felét tömörítő szervezet) elnöke, Bernard Fargues szerint a tagok 90%-a küzd anyagi gondokkal, és legalább 50%-a komoly pénzügyi nehézségekkel ? ez ugye mintegy 2000 pincét jelent. Ezek a pincék nincsenek olyan helyzetben, hogy ellenálljanak a csökkenő áraknak, közben pedig cash-flow kellene a működéshez.
A kereskedők persze az év felében az en primeur borokat kampányolják, a nem top kategóriás pincékről pedig megfeledkeznek ? fogalmaz egy pincetulajdonos, aki szerint az átlag pincék mintha más bolygón lennének a felsőházhoz képest. Persze, hozzáteszi azt, hogy ha a nagy nevek nem lennének Bordeaux-ban, a kicsiknek is nehezebb lenne. Ennek ellenére, a pincék zöme szerint a 2009-es en primeur árak negatívan hatnak az egész régióra.
Coca-Cola bor jöhet
Közben komoly vita folyik a francia borok jövőjéről is, általában. A vita azután robbant ki, hogy az Anivin (a francia borászat új marketing szervezete) igazgatója, Valerie Pajotin azt mondta: hamarosan minden alacsony és közepes árú francia bor tömegtermelésben készül majd és egységes íze lesz. A javaslat szerint összesen egy féltucatnyi könnyen felismerhető bor lesz majd kapható az átfogó ?Vins de France? címke alatt.
Több ezer kis és közepes termelő értékesíti majd borait nagy borüzemeknek, ahol fajta szerint házasítanak majd, régió vagy termelő megnevezése nélkül. Az ilyen módon előállított borok konzisztens minőséget és ízt teremtenek majd, amely ugyanúgy biztosítja a fogyasztói lojalitást, ahogy az a Coca-Cola esetében is van ? mondta Pajotin asszony.
A kritikusok szerint ez a tradicionális borkészítés végét jelenti Franciaország számára, és ez megítélésben is látszik majd. Azt mondják ez nem ipar, és figyelembe kell venni a helyi karakterisztikákat.
A két egymástól látszólag független hírből nagyon úgy néz ki, hogy komoly átrendeződés előtt van a francia borászat. Ha pedig ők átrendeződnek, akkor az azt jelenti: új szelek fújnak máshol is.