A világ valószínűleg legnagyobb pincéje és borgyűjteménye Moldáviában található. Az eddig főként az orosz piacra koncentráló moldáv és grúz borászatok azonban úgy tűnik legnagyobb vesztesei lesznek annak a politikai játszmának, amelyet a két ország Európai Unióhoz való közeledése indított el, és amely gazdasági szankciókban nyilvánul meg Moszkva részéről.
Ha valaki két lábán akarná bejárni a moldáv főváros, Kisonyov mellet található Milesti Micsi (Mileştii Mici) pincerendszert, bizony eltartana neki egy ideig: a Guinness-rekordok könyve szerint Európa (nem a világ?!) legnagyobb pincerendszere és gyűjteménye ugyanis közel 2 millió palackot számlál, és mintegy 250 kilométer kiterjedésű. Ebből mondjuk 120 km-t használnak jelenleg, de ez is épp elég ahhoz, hogy az ember újra megfontolja az „iszik és vezet” összefüggést, és annak legitimitását.
Olyan nagy, hogy kocsival kell menni
Az überpincében tárolt palackok hetven százaléka vörösbor (Cabernet Franc és Sauvignon, Codru, Negru de Purcari, Rosu de Purcari, Purpuriu de Purcari), húsz százaléka fehér (Dnyesztrovszkoje, Sauvignon Blanc, Pinot Blanc, Tramini, Muscat, Milesztszkoje és Rizling), a maradék tíz pedig desszertbor (Gratyeszti, Trandafirul Moldoveji, Auriu). A legelismertebb tételek (1973-74-es évjárat) 450-500 fontos áron Japánba kerülnek értékesítésre, a pincészet azonban nem ezekre alapozza működését, hanem (na mire?) az orosz piacra. Amivel el is érkeztünk a gondok gyökéréig, nevezetesen Vlagyimir Putyinig és az ő alkoholos italokkal kapcsolatos keresztes hadjáratáig, amely a védjegyektől az importkorlátozásokig és tilalomig terjed. Éppen ezen tilalom miatt van bajban a Milesti pincészet, hiszen az orosz piac tavaly gyakorlatilag bezárult, ilyen mennyiségben pedig más országok (Nagy Britannia, Belgium, Japán, stb.) nem vesznek bort. Grúzia is hasonló cipőben van éppen.
Na jó, lehet gyalogtúrázni is
A grúzok és moldávok a Reuters beszámolója szerint egyébként komolyan sérelmezik a tilalmat, szerintük Moszkva azért kényszerítette rájuk, mert elkezdtek szorosabb szálakat szőni a Nyugattal. Moszkva szerint nem erről van szó: csak félnek a két említett országból érező hamis borok kártékony hatásától. (Megjegyzendő, hogy az orosz lélek nagyon strapabíró ám, s nincs még távol az idő, mikor Putyin úr egyik elődje, a nagy Gorbacsov alkoholtilalma idején Szergejék megittak mindent, amiben valamilyen alkoholszármazék volt, a denaturált szesztől a féregirtóig.) Egyelőre nem változott semmi, pedig Putyin úr tavaly novemberben megállapodott moldáv kollégájával, Voronin úrral, hogy feloldják a tilalmat, és Európa legszegényebb országa megint értékesíthet az orosz piacon. Ennek pedig nagy szerepe van a moldáv gazdaságban, az exportbevételek negyede származott az Oroszországba kivitt borból, ahol a moldáv borok piaci részesedése 60 százalékos volt ? most ezt más borokkal kompenzálja az orosz felvevőpiac.
Kisinyovban volt az Expo Vin Moldova 2007, február 21-én
Azon kívül, hogy Moszkva felállított egy minőség-ellenőr fináncokból álló szervet, semmi nem történt eddig, pedig Putyin úr azt fogadta meg, hogy moldáv pezsgővel köszönti az újévet, mondta a Milesti pince igazgatója, Mihail Macsujka. A direktor nem tudja mi lesz az orosz exporttal. Miután az orosz hatóságok kivontak a forgalomból és megsemmisítettek több ezer palacknyi moldáv és grúz bort, a két ország elismerte ugyan, hogy voltak minőségbeli ?megingások?, visszautasítják azonban az orosz álláspontot, mely szerint a két ország borai ártalmasak lennének az egészségre. Szerintük Moszkva azért bünteti őket, mert uniós tagság felé kacsintgatnak.
Jelenleg a moldáv borexport negyedét (jobbára Cabernet Sauvgnon és Franc, Merlot és Pinot Noir) Nagy Britannia, Csehország, Németország, Lengyelország, Románia és az USA veszi meg, de az orosz tilalom sokként hatott az egész ágazatra, mondta George Kozub, a moldáv borexportőrök szervezetének vezetője. 2005-ben Moldávia 300 millió palackot értékesített 350 millió dollár értékben, 2006-ban ez a felére esett vissza, a gazdasági növekedés pedig a 2005-ös 7,5%-ot követően 4%-ra lassult. Az egyik legnagyobb kereskedőház, az Acorex-Vin vezetője, Szergej Borec szerint az embargónak köszönhetően társasága tízmillió dollárt vesztett eddig.
Kóstolás az Expo Vin Moldova 2007-en
Ami minket illet, legnagyobb hiányunknak rójuk fel tájékozatlanságunkat a moldáv és grúz borok terén (pár palackot kóstoltunk ugyan, de inkább csak a sötétben tapogatózunk), és mindent megteszünk annak érdekében, hogy ez azt űrt betömjük. Vagy kiöntsük. Persze moldáv és grúz borokkal, amelyről természetesen ehelyütt be is számolunk. Egyelőre ennyit tudunk hozzátenni a témához: szerintünk a legjobb moldáv etnohardcore együttes, és hogy, hogy nem, pont a pincében vették fel a klippjüket!
Kántorbandi
Korábban: