• CÍMLAP
  • PODCAST ARCHÍVUM
  • RÓLUNK

borravalo.hu

gasztro●kultúra

  • Étel
  • Ital
  • Kultúra
  • Történelem
  • Kapcsolat

Ultrakóser borfesztivál

2007-03-14 ● Kántor Endre

Ultraortodox kóser borfesztivált tartottak a minap (március 8-án) Jeruzsálemben. Ultraortodoxot, mert ők egészen más kóser bort isznak, mint a többi zsidó. A fesztivál igen kellemes légkörben telt, mint azt a képek is mutatják, kevés borászat vett azonban részt. A kiállítók hiánya azonban érthetővé válik, ha figyelembe vesszük, hogy embertelenül nehéz kóser bort készíteni, amely megfelel a finnyás ortodoxok több ezer éves, mára már olykor egészen értelmetlennek tűnő vallási hagyományainak. Joggal merül fel tehát a kérdés: mitől kóser a kóserbor? Merre húzódik a Napa-völgy-Golán-fennsík tengely?(Képek: Associated Press, Jerusalem Wine Show 2007)

Golan Heights Winery, Recanati, Binyamina, Zemora, Bashan, BenHaim, HaMasrek, Kadesh Barnea, Dalton, Hevron Heights, Tanya, Mony, Erez. Ismeri ezeket a neveket? Pedig a fesztivál dokumentációja szerint ezek a borászatok készítenek olyan bort, amely az összes követelménynek megfelel a mélyortodoxok szerint. Ők ugyanis ultrakóser bort isznak.

De mitől kóser egy bor? Attól – hangzik ilyenkor a tudálékos válasz, hogy megfelel az összes vallási előírásnak. Arra azonban már jóval kevesebben tudnak megfelelni, hogy pontosan mik is ezek a szabályok. Dereng persze homályos kép valami nagyszakállú rabbiról, amint héberül mormog valamit a hordók között…

Elöljáróban talán szögezzük le, hogy a zsidók már akkor bort ittak, amikor nekünk még nyergünk sem volt, hogy húst puhítsunk alatta. Aztán a történelem viharai közepette Magyarországon is virágzó kóserbor-kultúra alakult ki, amelyet aztán szinte teljesen elsöpört a holokauszt. Erről később megígérjük, írunk, egyelőre tisztázzuk az alapfogalmakat.

Echt Kosher

Szóval mi kell a kóser borhoz a vallási előírások szerint? Kell ugye terület, szőlővessző, meg sok zsidó. Ők művelik ugyanis a szőlőt. Az ultraortodoxok kóser szabályai szerint ugyanis a bor attól lesz elsősorban kóser, hogy senki „bálványimádó” – az ő értelmezésük szerint ez a nem zsidókat jelenti – nem ért hozzá, és semmiféle adalékanyag nem került bele. Ugyanakkor, hogy más vallások számára a bor alkalmatlan legyen liturgikus célokra olykor fel is forralják, „mevusál” lesz belőle, így akkor is megőrzi kóser jellegét, ha bálványimádó ér hozzá. Emellett, ahogy tejet-húst nem lehet keverni, úgy a borra is vonatkozik, hogy nem fogyasztható együtt egyes ételekkel. Az olyan tisztátalan adalékanyagoktól, mint a bikavér, vagy az isinglas, pedig Jehova óvjon mindenkit…

A mevusálás bármennyire is furcsa, tényleges forralást jelentett. Azért kellett végrehajtani, hogy a borból kiöljék az erjesztést okozó gombákat. Igen jól, gondolják, a bornak nem tesz jót, ha csak úgy felforralják. Se fahéj, se szegfűszeg, se bors, se narancshéj, se méz, se máz, se mazsola. De ami a legrosszabb, hogy a szerencsétlen italban tannin, és színanyag se nagyon marad, csak erősen deformálódott savak, meg némi alkohol. Mivel rossz bort inni senki sem szeret, a tapasztalat és a bölcs Hillél arra vezette a mesuválókat, hogy csak 90 fokra forralják a bort. Azért ez sem tesz jót neki, de legalább nem megy annyira gajra (sic!). Franciaországban a Chateu Beucastel oldotta meg aztán a problémát: egyszerűen pasztörizálták a bort. A szín, illat, tannin stb. megmaradt, a vallási szabályok be lettek tartva, és a bor sem lett rossz. Mostanra ez a legelterjedtebb eljárás, nem véletlenül. Akár platnin, vagy rezsón, akár a pasztőrözőben csináljuk, a folyamat nem ér, ha nincs ott a mevusáló, aki ellenőrzi, hogy minden rendben megy-e. Nélküle nem kóser a kóser bor.

Az ortodoxoknak megfelelő borra egy a kóserítést felügyelő rabbi üti rá a hehsert, vagyis a kóserséget bizonyító pecsétet. Ez lehet egy rabbi, de lehet egy, a kóserítést felügyelő ügynökség, mint például az OU, vagyis az Orthodox Union, esetleg a Júdea Népe Front. Kóseríthet még a posek is, aki a körülmetélő rabbi, akit viszont a Beth Din nevű vallásbíróság felügyel. Tudnak követni?

Közbelép a Golán Fennsík-Napa Völgy tengely

A liberálisabb irányzatok persze borügyben is megengedők. A hatvanas években Izrael Silvermann rabbi kezdte a puhítást, innentől a vallásjog ingoványos érveléstechnikája következik. A rabbi arra hivatkozott, hogy a vallás nem feltétlenül kezeli bálványimádókként a keresztényeket. Ebből következik az, hogy a termékeik sem feltétlenül tisztátalanok. Mivel a zsidók számára megengedett, hogy a keresztény malom- és pékipar termékeit fogyasztják, már miért ne lehetne megengedni, hogy a keresztények által készített borokat is igyák hozzá. Mármint az amerikai keresztényekét.

A rabbi szerint ugyanis Amerikában a borászatok jelentős része teljesen automatizálta a termelést, a szőlőt se zsidó, se keresztény kéz nem érinti a termelés folyamán. Akkor nem teljesen mindegy, hogy ki kapcsolgatja a gépet? Az ultraortodoxok szerint nem mindegy, de a zsidók közül azért nem akar mindenki olyan szigorúan élni. Ráadásul felvetődik az a kérdés is, hogy vajon ezek az amerikai borászatok vallási célból, avagy világi célból termelik a bort. Amennyiben ugyanis vallási célból termelik, akkor zsidó azt nem ihatja. Egy több millió palackos kapacitású kaliforniai borászatról azonban viszonylag kevesen gondolják, hogy csak misebort készít, semmi mást. Silvermann rabbi végül is kibulizta, hogy az USA-ban termelt bor is számítson kósernek.

Silvernmann rabbi teóriáját aztán Eliott N. Dorff rabbi csiszolta tökéletesre, hogy a Silvermann-féle tételekbe ne lehessen belekötni. Eszerint: nem feltétlenül jelenti azt a teljes automatizálás, hogy nem érinti kéz a szőlőt. De ha érinti is, azt biztos nem olyan szándékkal teszi, hogy beszennyezze. A borba, meg biztosan így is, úgy is kerül valami nem kóser, ezt nem lehet elkerülni, következésképpen igyák csak a zsidók a derék amerikai, illetve kanadai termelők borait, abból nem lehet baj. A szabály tehát annyi, hogy kóser bornak számít a kóser bor, meg az a nem kóser bor, amit Amerikában termeltek. Érthető…

Nekünk egy dolog van az egészben, amit maradéktalanul megértettünk, mégpedig amit a lubavicsi ortodoxok mondanak, mielőtt bolt isznak: L’Chaim! Vagyis az életre, egészségünkre! Ezzel bármilyen nyelven és formában tökéletesen tudunk azonosulni.

Stevie Kraft

Kóser borok szemlézve

Korábban:

Gondban a világ legnagyobb pincéje

Rengeteg magyar érem Párizsban

Meghalt Gallo, oda Kalifornia

Címkék: Jeruzsálem, kóser, mevusál, posek

← Gondban a világ legnagyobb pincéje Erjedésben a magyar bormarketing →

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • YouTube

keresés

PODCAST FELIRATKOZÁS

  • SpotifySpotify
  • Apple PodcastsApple Podcasts
  • DeezerDeezer
  • Podcast AddictPodcast Addict
  • YouTubeYouTube

PODCAST TÁR

Borravaló
Borravaló
KajaKaland: gasztroutazás a föld körül 
Loading
00:00 / 00:35:05
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed
  • KajaKaland: gasztroutazás a föld körül 

    KajaKaland: gasztroutazás a föld körül 

    Jun 22, 2026 • 00:35:05

    Az UNICEF Magyarország jótékonysági kezdeményezése izgalmas, egész éves világkörüli ízutazásra hív, igazi családi program és gasztroedukáció, illetve segítség a rászorulóknak is egyben.

  • Oda menni, ahol az ízek születnek: Made in Vidék, Gourmet Fesztivál 2026

    Oda menni, ahol az ízek születnek: Made in Vidék, Gourmet Fesztivál 2026

    Jun 5, 2026 • 00:35:41

    Az idei MBH Bank Gourmet Fesztivál mottója: Made in Vidék. A pócsmegyeri Papi, a mályinkai Iszkor és a szigligeti Villa Kabala tulajdonosai beszélnek arról, hogy mit jelentenek nekik a vidék ízei. 

  • Több, mint vendéglő, közösség - a Kőleves sztori

    Több, mint vendéglő, közösség - a Kőleves sztori

    May 27, 2026 • 00:40:09

    2026 nehéz év lesz, hangzik el a beszélgetésünk elején. Ez azért hangsúlyos, mert a vendéglátás a Covid pandémia óta túlélő üzemmódban van, de előtte is sorra jöttek a kihívások, pl. a munkaerőhiány, elvándorlás, bérezés kérdésében. A Kőleves tulajdonosaival beszélgettünk kihívásokról, lehetőségekről.

  • Nekünk borászoknak, együtt kell megoldást találnunk! - Mokos Péter

    Nekünk borászoknak, együtt kell megoldást találnunk! - Mokos Péter

    May 14, 2026 • 00:40:18

    Mokos Péter beletanult a szakmába, közgazdászból lett borász, valódi startupper énnel áll a szakmához, a fitoplazma és a bormarketing terén is a közösségi fellépésben hisz.

  • Vakon repülő borászatok

    Vakon repülő borászatok

    May 6, 2026 • 00:36:11

    A hazai borágazat szerkezete komoly repedéseket mutat: a termelői, kereskedelmi, fogyasztási oldalon is jelentkeznek gondok, az állami szerepvállalás is több szempontból vet fel kérdéseket.

  • Félig tele a pohár vagy félig üres?

    Félig tele a pohár vagy félig üres?

    Apr 29, 2026 • 00:34:29

    Mi lesz a magyar borágazattal, magyar borral? A kérdés több szempontból is releváns, a gazdasági, környezetei változások sürgős válaszokat igényelnek. Erről beszélgettünk Ercsey Dániellel.

  • A nagy szakácsgeneráció 1. rész - Id. Marchal József és Dobos C. József

    A nagy szakácsgeneráció 1. rész - Id. Marchal József és Dobos C. József

    Apr 24, 2026 • 00:38:10

    Új sorozatunkban a nagy magyarországi szakácsgeneráció tagjairól beszélgetünk: a sorozat első részében a francia születésű, de a magyar konyhára nagy hatást gyakorló Id. Marchal József, és egyik leghíresebb tanítványa, Dobos C. József az alanyaink.

  • Villány, kékfrankos, Jackfall

    Villány, kékfrankos, Jackfall

    Apr 17, 2026 • 00:35:38

    Szép nemzetközi versenyeredmények, izgalmas, könnyed, de tartalmas kékfrankosok és portugieserek: ezt a vonalat viszi ma a Jackfall. A lehetőségek mellett vannak azonban kihívások, bőven.

  • Boston, teadélután, bab és homár

    Boston, teadélután, bab és homár

    Apr 9, 2026 • 00:37:17

    Milyen és mennyi teát öntöttek a bostoni kikötő vizébe, több, mint 250 évvel ezelőtt? És hogy lett a homárból drága étel, amikor régen még a szegények eledele volt és annyi volt belőle, hogy a földekre is hordták tápnak?

  • Fermentáljunk, a testünk meghálálja!

    Fermentáljunk, a testünk meghálálja!

    Apr 3, 2026 • 00:36:07

    Egyszerűen fogalmaza: vannak a bélrendszerünkben rossz baktériumok, meg vannak jók. A fermentált élelmiszerekkel a jókat hozzuk előnybe, ráadásul finomat is eszünk – mondja B. Király Györgyi.

Facebook közösség

Instagram

Follow on Instagram

Keresés

Borravalo.hu – gasztrokultúra

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

VAN BARÁTUNK

Copyright © 2026 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!