Vandálok vagdalták össze azt a több száz éves szőlőtőkét Bécs mellett, amelyről nemrég bizonyult be, hogy a Grüner Veltliner egyik ?nagyszüleje?. Egyelőre nem tudni, hogy a tőke túléli-e, a tettel kipusztulhat a veltelini ősének egyetlen ismert példánya.
Az esetről az osztrák televízió, az ORF és több osztrák lap is beszámolt. Az öreg szőlőtőkét 11 évvel ezelőtt fedezte fel Michael Leberl, a Bécs melletti St. Georgen (Kismarton egyik városrésze) hegyoldalában. Akkor tudományos szenzáció volt, addig ugyanis nem volt egyértelmű, hogy a Grüner Veltliner (GV) fajta pontosan milyen ősöktől származik. Az őstőkét akár 500 évesre is becsülik, lelőhelye után kapta a St. Georgen-Rebe nevet.
A tőke a fajta utolsó ismert példánya, túlélt több háborút és a filoxéravészt is. A 2000-es felfedezést követően a klostenburgi intézetben genetikai vizsgálattal támasztották alá, hogy a GV egyik őséről van szó. Azt már az 1990-es évek végén bizonyították, hogy a másik szüleje a tramini.
Az eset iróniája, hogy a szétvagdalt szőlőtőkét pont az a Michael Leberl találta meg, aki annak idején, nagyszülei és más idős emberek elbeszélései alapján rálelt. Addig a Veltliner-papa létezése csupán folklór volt. Szakértők mintegy 100 ezer euróra becsülték a st. georgeni szőlő értékét, ennél azonban nyilván sokkal többről van szó eszmei értékben.
A GV az osztrákok egyik sikertörténete, Gru-Vee néven az USA-ban és az Egyesült Királyságban is nagy sláger lett, nem utolsósorban hatékony marketingnek köszönhetően.
Mi ezekre emlékszünk nagyon szívesen:
Herbert Zillinger Grüner Veltliner 2009
A Weinviertelből származó zöldveltelini, szépen 12,5%-ra belőtt alkohollal és vagy 3 gramm maradék cukorral. Közepes citrom szín és hűvös citrusos illat, grapefruit és virágok, meg némi fűszeresség. Ropogósan elegáns, almás ízvilággal és közepes lecsengéssel.
Sepp Moser: Grüner Veltliner ?Schnabel? 2006
A kremstahli fiatal mesternek igen izgalmas borai vannak, ráadásul biobor mind. Ez a GV citromsárga, zöldes reflexekkel, illatra citrusos, almás és ásványos ? hiába, na, őskőzet a Duna feletti hegyeken. Közepesen telt bor amúgy, jókora adag savval, és mindenféle gyümölccsel. Elegáns, de nem hivalkodó.
Azt hiszem, Alder Yarrow cikke a Vinography-n a lehető legtalálóbb címet kapta ebben az ügyben. Tényleg síkbaromnak kell lenni ahhoz, hogy valaki ilyet tegyen.
————-
Frissítés:
A fajtát az elmúlt években szaporították, így utánpótlása biztosított – közölte a kismartoni polgármesteri hivatal az APA osztrák hírügynökséggel.
A hivatalos – a Guinness rekord szerint – a szlovéniai Maribor büszkélkedhet a világ legidősebb 350 éves szőlőtőkéjével, a nem hivatalos rekorder azonban Pécsett él egy ennél öregebb, török kori szőlő a belváros egyik szűk udvarában, a Papnövelde utcában.