Hiszem és vallom, hogy a boros ember a párlatokhoz csak szépen sorban és olyan gonddal nyúljon, ahogyan a borokkal teszi. A sorban pedig első helyen a konyak kell álljon és az sem baj, ha ettől a boros ember nem is halad tovább (ha mégis, akkor a single malt whisky és a jó minőségű pálinka még szóba jöhet, de én ezeken felül évek óta nem találok semmi izgalmat a sztenderdizált ízű pancsolmányokban).
A konyak szigorú szabályok szerint, bor lepárlásával készül – márpedig rézüstben, több száz éve azonos módon történő, kétszeri lepárlással. A fajta és a terület is behatárolt: csak akkor lehet cognac a cognac, ha Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bon Bois vagy Bois Ordinaire a szőlőt adó táj és nagyjából ez a respekt-sorrend is, vagyis a két „champagne” régió a legelismertebb (ugye mondanom sem kell, hogy a Normandin-Merciernek ebben a két régióban találhatóak a birtokai?).
Nagyrészt ugni blanc („ünyiblan”), colombard vagy folle blanche adja az alapot, továbbá pár – a semmillonon kívül „normál fogyasztónak” alig ismert – fajta minimálisan kerülhet az italba.
Edouard Normandin egy 1872 óta működő párlatház vezetését vette át, fiatalos lendülettel. Anno még az volt a terv La Rochelle-ben, hogy felvásárolt szőlőből fog lepárolni és érlelni a család az óceán mellett (az Atlanti-óceán partján, Cognac városától észak-nyugatra található a központjuk). Aztán ez megváltozott, a saját területeikről bekerülő alapanyagaik 270-450 literes tölgyhordókban érnek, mintegy 150 darab van belőle a pincében, ezek közül több hordó még tizenkilencedik századi italt rejt. (Volt szerencsém a VinCE Budapest alatt Edouard jóvoltából egy 1890-es konyakot kóstolni, ami száz évet húzott le a hordóban és nemrég egy-két palackot letöltöttek belőle, de az egy másik történet lesz.)
A technikáról pár szót: nagyjából 20 fokon (szobahőmérséklet alatt kicsivel), cognac-os pohárból kóstoljunk. Nem szabad „pörgetni” az italt, csak lassan megforgatni, hogy szépen feltapadjon a felületre. Elsőként egy 2012-es, friss párlatot kaptunk, jelöletlen palackból, a játék kedvéért (bevallom ez nekem ugyanolyan újdonság volt, mint a százéves). Friss vilmoskörtére, almakompótra emlékeztetett az illata, beleinni ilyen fiatalon még nem javallt, nem is tettük.
Fine Petite Champagne VSOP
Ez a kvázi alap, Petite Champagne-ból, a „második cru”-ről. Hét éves érlelést kapott, alkoholja 40%-ra lett beállítva. Világosabb aranyszínű, friss fenyőtüskére, vaníliára, fehér szirmú virágokra emlékeztet az illata. Könnyű, nem túl alkoholos illat és konyakhoz képest nem túl viszkózus anyag, elég virgonc a mozgása (Edouard elmondta, a vastagság a „sugar-tannin-ageing” trió eredménye lesz). Szájban intenzív, fiatal és friss cognac, sok édesfűszerrel, viszonylag egyszerű aromatérképpel. Picit fás a korty is: nem rossz, de tényleg szimpla. Azt is mondta, hogy ezt long drinkekbe is szívesen teszik (én megértem), de azt hiszem a magyar piacon nem ez lesz a jellemző, ára 12 890 Ft
Vieille Fine Champagne
Tizenöt éves érlelés, negyvenes alkohol, 60%-a már Grande Champagne-ból való. Ez a pince bestseller-e. Csokis, kávés, szofisztikáltabb illatot mutat, de erős fahatás van itt is. Szájban már szebb, testesebb és krémesebb az előzőnél. Tölgyfa és édesfűszerek, még a nyálkahártyáról is erősen szívódó alkoholérzettel. Sima, de nem túl komplex cognac, ezt viszont már merném vállalni magában is. 18 390 Ft
La Péraudiére Cognac
Az 1992-es nagy vihar a birtokon sok fát kidöntött, ezekből a száz éves tölgyfákból készült hordókban érett, „cask strength” (46%) cognac, tetszetős „kocka alakú” üvegben (összesen 1000 db készült). Fűszerdomináns illat édes felhangokkal. Komplex, érett anyag: fahéj, ánizs, pézsma, sok fűszer, hosszú lecsengés. Aszalt gyümölcsöket is találni benne, igazán szép. 29 890 Ft
Grande Champagne XO
Közepesnél mélyebb arany szín, szinte borostyános. Legalább 30 éves, az átlag XO-knál idősebb csúcskonyak. Illatában karamell, vanília és dohány, valamint szilvadzsem, aztán gyurma és virág. Nagyon lassan nyílik és borzasztóan izgalmas. Szájban krémes, puha textúra, csoki és toast, füst, juharszirup, karamell. Ezt otthonra „állandóra” el tudnám viselni a polcon. Kiváló. 38 290 Ft
Grande Champagne Extra (Vieille)
Negyven évig érlelt, kizárólag Grange Champagne területről származó különlegesség. Legalább négy hangszeren játszik: van benne kandírgyümölcs, péksütemény és egy friss gyümölcsös (!) vonal is. A pézsma, a karamell itt is megjelenik, valamint egy vegetális (talán bazsalikom?) érzet is. A korty mazsolás, aszalt gyümölcsös, földességgel, tölggyel, porózus tanninérzettel. Hosszú, komplex, percekig a szájban marad. Nagy anyag. Fa díszdobozban szállítják, 52 800 Ft-ért.
A kóstoló apropója részben egyébként az volt, hogy Magyarországon is kaphatóak lesznek a Normandin-Mercier termékei. Azt tudom mondani summázásként, hogy cognac-fronton érdemes próbálkozni ? ahogy ezt időről időre meg is tesszük. (A meghívást köszönöm a Royal Cognac webáruháznak.)