Ritkán jutunk ilyenféle ínyencséghez, most mégis szerencsénk volt: egy barátunk pincéjében pihent a palack, szemeztünk vele, megkóstoltuk. Pár korty erejéig Winston Churchillek voltunk.
Az Ararat az örmények világbrandje: minden valamirevaló szeszivó ismeri, és tudja, hogy Cognacok és Armagnacon kívül ennek van még létjogosultsága a minőségi, érlelt szőlőpárlatok között. A márkát 1887 óta készíti a Jereván Brandy Company, örmény szőlőből, örmény forrásvízből, az örmény hagyományoknak megfelelően.
1900-ban az Ararat Grand-prix díjat nyert a párizsi konyakversenyen, el is kápráztatta a nemzetközi publikumot, innen a világhír. Meg onnan, hogy Sztálin Jaltában ilyennel ajándékozta meg Churchillt, akinek annyira tetszett, hogy több ládával berendelt belőle. Erre alapozva 2013-ban Putyin elnök David Cameront is egy Ararattal lepte meg.
A ?sima? Aratatokat 3,4 és 5 évig érlelik, ezeknek nincs külön megnevezése. Innen már külön névvel feltüntetve szerepelnek, így pl. az Ahtamar a 10 éveseket jelöli. Ahtamar egy sziget a Van-tó közepén, a legenda szerint Tamar hercegnőről nevezték el, aki azért gyújtott éjjelente tüzet a szigeten, hogy szerelme látván azt, átúszhassa a tavat, és láthassa őt.
A pohárban a tízéves szép mély borostyán színt mutat, vöröses árnyalatokkal. Illatra mély, fűszeres és édes, egy hasonló ideig érlelt konyakhoz képest több gyümölccsel, alapvetően szőlős-mazsolás illattal. Szájba véve sima és bársonyos, összeérett, az alkohol szépen belesimul a textúrába. Sok gyümölcs (pl. szilva!) és fűszer, alapvetően keleti fűszerek és diós ízek érződnek ? az egész italnak egyértelműen karaktere a keleties jelleg. Hosszan kitart, jól kortyolható ital. Érdemes megpróbálni, 13 ezer forint körül kapható itthon is, ami nem kevés, de árérték aránya így is 4 csillag.