Az angolok felettébb büszkék arra, hogy van borászatuk. Mert tényleg van, és ahogy melegszünk felfelé, így globálisan, egyre inkább lesz nekik. Viszont azt nem szabad elfeledni, hogy a ködös Albion azért messze van attól az ideális klímától, ami kellene a minőségi borkészítéshez. Ezért aztán minden segítség elkel nekik, ami jelen esetben az űrből is érkezhet.
A modern űrtechnológia a borászatnak is segíthet, legalábbis ebben bíznak brit borászatok, igen britek, mert van ott borászat, bizony. Annak ellenére, hogy messze elmaradnak az éves átlag 15 Celsius foktól, jóval meghaladja az éves csapadék a 900 mm-t, kevés a déli kitettségű, északtól védett lanka, szóval nem éppen ideális a helyzet. Egy angol azonban nem hátrál meg, tudhatjuk ezt, mert olyan helyen is hidat építenek, ahol lehetetlen, dombra mennek fel és hegyről jönnek le, pár száz év elég nekik, hogy meghatározzák a világ borízlését, meg persze képesek lenyelni a marmite-ot (és még mosolyognak is hozzá), ami, valljuk be, elég meredek.
Szóval, azok az angol borászok, akik a körülményekkel dacolva évről évre szüretelnek, most az űrből kértek segítséget. A beszámolók szerint a műholdak által készített felvételek segítségével szüretelnek, azzal a rendszerrel, ami tavaly Franciaországban indult. Az Oenoview rendszer alapja, hogy a felvételeket elemezi a levélsűrűség, a talaj víztartalma és a fürtök mérete alapján. A rendszert az Institut Cooperatif du Vin fejlesztette ki az űrkutató EADS Astrium leányával, az Infoterrával közösen. Az angol borászok szerint a rendszer segítségével szüretelt szőlők borával először 2011-ben találkozhat az arra szomjas közönség.
A rendszerek az űrfelvételek hőképéről von le következtetéseket. A szőlőültetvény minden két négyzetmétere egy pixelnek felel meg ? ez kb. 4 tőkét jelent. A rendszer minden pixlenek egy színkódot ad. Ha a területen egységes a sötétzöld vagy kék ill. barna vagy piros pixelek eloszlása, akkor a területet egyben lehet szüretelni. Ha azonban egy területen domináns a piros vagy a kék, akkor a gazda tudni fogja, hogy mely területen kell ? érettégi foka miatt ? először szüretelni.
Az angol borkészítők szövetsége szerint az innováció az angol bor szíve lelke. Ez azonban majd 2011.-ben derül ki biztosan.