Önkiszolgáló borautomatát vezettek be francia nagyáruházakban. Az 500 és 1000 literes készülékekből fehérbor, vörösbor és rosé kapható, mindenki hozzon magával olyan szállítóeszközt, amilyet akar.
Új gépeket vehettek észre azok, akik a kiválasztott francia hiperekben vásároltak a héten: 500 és 1000 liter kapacitású önkiszolgáló borautomaták álltak a sorok végén ? írja a Dr. Vino. Az ötlegazda Astrid Terzian már 2008-ban elkezdte bevezetni a találmányát, melyet elsősorban környezettudatosság és gazdaságosság vezérelt. A hölgy ezzel szépen beletrafált a gazdasági válságba, mostanra pedig megvalósult a terv.
A dolog pofonegyszerű, így működik: az ember visz magával valamilyen üveget, kannát, vagy vesz a boltban, a gépen kiválasztja, milyen bort szeretne, belenyom az üvegébe annyit, amennyi kell, elveszi a gép által nyomtatott blokkot, és a kasszánál fizet.
Astrid Terzian először egy birtok megvételén gondolkozott, ahol be tudja majd vezetni elképzeléseit, de később (elegendő tőke híján) a viszonteladást választotta. A palack, vagy más csomagolás hiánya a szállítási és egyéb költségeket csökkenti meredeken, a széndioxid kibocsátással együtt. Így a fogyasztó nyomottabb áron, konkrétan 1,45 euróért (410 Ft) veheti literenként a bort.
Az első gépet még 2009-ben állították fel egy Corában,jelenleg 8 ilyen gép működik szerte az országban, különböző borokkal, de alapvetően tájbor kategóriában. Van pl. Rhone-völgyi vin de pays. A fogyasztók először vonakodnak kipróbálni, de kóstolást követően visszatérő vásárlók lesznek, mondja Terzian. A Dr. Vino informácói szerint hamarosan az Egyesült Államokban is bevezetik az ilyen gépeket.
A dolog korántsem olyan rossz, mint gondolnánk, sőt. Egy megoldás arra, hogy nagy mennyiségű borvidéki folyóbort hogyan lehet értékesíteni olyan helyeken, ahol eleve tömegvásárlás történik, és ahol a lakosság zöme eleve beszerzi a borokat. Úgyis azon múlik minden, hogy ami belekerül milyen minőségű: ha ezért az árért megkaphatnám azt a minőséget, amit egyes pincéknél folyó áron megkapok, egy cseppet sem haboznék. Érdekes válasz lehetne arra a kérdésre is, hogy hogyan szorítsuk ki a csencselt édes borokat a piacról?