A dolog azonban jóval fontosabb annál semhogy egyszerűen legyintsünk rá, és tovább borozgassunk csendben. A válság ugyanis akkora, hogy legalább 20 éve nem értek ilyet a világban. Sok chilei termelő úgy döntött, hogy idén elmarad a szüret, és inkább nem lesz 2007-es évjárat. (Figyeljünk oda kérem a föld gömb alakú voltának időjárásbeli sajátosságaira! Tudta-e ön, hogy Chilében, Dél-Afrikában és Ausztráliában akkor szüretelnek, amikor a rigók mifelénk elkezdik nyomni a bozótban a jazzt?)Szóval több tízezer tonna szőlő rohad meg a tőkén, ráadásul elég szép termés ígérkezett a 2007-es évre. De hogy mennyire nincs igény rá, azt jól szemlélteti az, hogy két éve még 200 pesót fizettek a szőlő kilójáért a farmereknek, idén jó, ha 50 pesót megadnak érte. Ez sokaknak nem éri meg, hogy beindítsák a szüretelőkombájnt. A termelők az utcára vonulnak, de nem fognak több állami támogatást kapni, arrafelé ez nem divat, legföljebb több fiestát követelhetnek, ahol nyomott áron így-úgy elfogy a boruk.
A magam részéről, bármennyire is a borágazat támogatása mellett vagyok, sokkal piac konformabbnak tartom ezt a hozzáállást (jelesül, ha sok van valamiből, akkor azt inkább ne erőltessük) mint azt, hogy a vén Európában így-is úgy is lenyomjuk a szüretet, aztán ha telített a piac, legfeljebb ipari alkoholt párolunk a cuccból, jó kis uniós támogatással. Csak hát ugye itt is, mint mindenhol, a kistermelők szívják meg a dolgot.
A válság egyébiránt semmiben nem különbözik egy átlagos túltermelési krízistől. A kilencvenes évek elején a chilei export 74 millió liter volt (1992-ben), és ez a szám tizenkét év alatt a hatszorosára duzzadt, 2004-ben 467 millió liter bor hagyta el a dél-amerikai országot, főleg a vén Európa felé. Az olcsó chilei (meg általában az olcsó újvilági bortól) már részben padlót fogott az európai borágazat. (Mióta mondjuk, hogy mifelénk csak a minőségi bornak van esélye, mióta mondjuk?).
Most viszont a túltelített piac visszaütött a boomot megindító területre. Borügyben ugyanis van egy sajátosság. Bármennyire csökkenjen is a fogyasztói ár, a pógár attól még nem fog többet inni, ebből a jószágból ugyanis (pláne a chileiből) nem készletezünk, csak isszuk. És azt hiszem, senki sem kíván alkoholmérgezést kapni azért, hogy megmentse a 2007-es évjáratot Chilében.
Chile borvidékei
Stevie Kraft
Korábban: