Ilyenkor ugyanis wazze kopáran áll a tőkék túlnyomó többsége, csak a tavaszi szél döngicsél közöttük, folynak az obligát tavaszi munkálatok a szőlőben és a pincében: az enyhe tavaszban csürrögnek ugye a vernyőkék, folyik még a metszés, a tőkehiányok pótlása, odalenn töltögetik a borokat, kénezik az üres hordókat, csendben fortyognak az aszúk.
Csak a jégbor…
Jó, most minden egy hónappal előbbre tart, az extrémista telet átvészelő élősködők és kullancsok fogcsattogtatva gyúrnak erőst, alig várva, hogy rávethessék magunkat testhajlatainkra és izgi testtájainkra, és ha igaza lesz a meteoropatáknak, minden idők legmelegebb nyara jön, igaz, tavaly meg aszonta az egyik bulvárcsatorna időjósa, hogy minden idők leghidegebb nyara következik, másnap el kellett rendelni a hőségriadót. Az, hogy ?megkezdődött a szüret Tokaj-hegyalján?, így nem igaz. A hír mögött annyi van, hogy egy kis gazdánál, mármint mádi őstermelőnél és esetleg még egy-két pincészetnél leszedik a jégbornak kinn hagyott szőlőt, mely a téli strandidőben durvára nem fagyott meg, a jégborhoz ugye több napon át vagy mínusz hét fok kell, hogy drazsévá dermedjen, és kiváljon belőle a víz. A mádi őstermelő bácsinak meg nem rohadt-gombásodott meg a kinn hagyott szőleje, az egész 200 kg aszúszem, asziszem.
Később!
De ez az egész több sebből vérzik. A hír a gyanútlan publikumban olyan képzetet kelt, mintha Tokajon valamilyen rejtélyes oknál fogva tömegesen zajlana a szüret, ahol a szüretelő lányok babos kendőben, hajladozó derékkal, szüreti nótákat és bordalokat énekelve, kacéran évődve csipkelődnek a puttonyosokkal, te józsi, netehé, hozzad mán aztat a jégbornak valót üstöllést, wazze, motherfucking, különben úgy mögmiskárollak, hogy betaknyadzol! Hanem: mi a jóistennek köll Tokajon jégbort csinálni, he? A tehen már nedvedzett idén, kétszeris, az emse még tyúknyi, a szőlő meg aszúsodik, azaz botritizálódik, ami sokkal ritkább és nagyobb dolog, mint a jégbor-készítés, minek akkor a jégbor? A világon nem terem olyan aszúszem, mint Tokaj-Hegyalján, ahol a nemespenész hihetetlen ízjegyeket kölcsönöz a bornak, annyi aromát, információt, természetes cukrot és savat, amit egy 100 dolláros kanadai jégbor a büdös életbe? nem tud felmutatni. Szerintünk inkább az aszúval mög a száraz furminttal kéne kocódni, wazze, nem a jégborral, amit leginkább ott nyomatnak, ahol nincs meg a lényeg, a nemes penész, ami minden jégbor fölé emeli a tokaji aszút.
Hihetetlen! – Megkezdődött a szüret Tokaj-hegyalján!
Márciusi szüret Tokaj-hegyalján
Dr. Nemtudomka
Korábban:
Erjedésben a magyar bormarketing