Számos tanulmány bebizonyította már, hogy a bornak szerepe lehet a rák megelőzésében, most tudósok egy újabb elmélettel álltak elő a borok rák-ellenes tulajdonságaival kapcsolatban. A kutatások új terápiás módszerekhez vezethetnek.
Ha végigpörgetjük ilyen témájú posztjainkat, azt láthatjuk, hogy rengeteg anyag jelent meg arról, hogy milyen hatékony ? vagy akár káros is ? lehet az alkohol a rák ellen. Míg egyes kutatások azt bizonyították be, hogy az olyan antioxidánsok, mint pl. a rezveratrol igen hatékonyak, addig más esetekben az derült ki, hogy bizonyos rákokra kimondottan burjánzó hatása van az alkoholnak, főleg a túlzott fogyasztás esetén.
Mi tehát a valóság? Hol a határ? Milyen folyamatok történnek pontosan? Nos, pont ilyen kérdésekre próbálnak választ kapni a tudósok, amikor például azt kutatják, hogy milyen kémiai stresszoldó hatása van az antioxidánsoknak.
A legutóbbi kutatás azonban igen meggyőző eredményekkel rukkolt elő. A TED konferencián előadó William Li, az Angiogenesis Foundation elnöke szerint a borokban lévő egyes anyagok, pl. a rezveratrol is antiangeogén tulajdonságokkal bírnak, azaz a tumorok vérellátását, vagy új vérerek képződését gátolják. Ezáltal visszaszorítják a rákos daganatok növekedését, vagyis valódi rákellenes szerek.
Ilyen hatással már vannak készítmények használatban, most azonban egyre inkább arra terelődik a kutatások fókusza, hogy mely boroknál fedezhető fel erősebb hatás. Nem csupán a rákellenes kutatásokban keresik a borok hatékonyságát: a krónikus elhízás ellen is jelentős szerepük lehet, pont a vérér képződés gátló hatás miatt.
William Li kutatásában a rezveratrol 60 százalékban bizonyult hatékonynak, írja a Wine Spectator. Nem mindegy azonban, hogy antioxidáns vagy antiangeogén tulajdonságokat nézünk: míg sok antioxidáns anyaggal kapcsolatban bebizonyították, hogy egészséges hatással vannak az étrendben, közülük igen kevésnek vizsgálták antiangeogén tulajdonságait is.
Lehet, hogy sok étellel kapcsolatban tévesen feltételezték, hogy méregtelenítő tulajdonságai miatt hatékonyak a rákkal szemben, mondta a University of Quebec molekuláris medicina tanszékének igazgatója, Richard Beliveau. Szerinte az antiangeogén tulajdonságok sokkalta fontosabbak a rák elleni kutatásban.
Ebben egyébként nincs feltétlen egyetértés a tudósok között. Li professzor a köbvetkező két évben megpróbálja feltérképezni a szőlőfajták antiangeogén anyagait és ezek mértékét és előfordulását a különböző borokban. Szerinte új állomáshoz érkeztünk a gyógyításban, amely nagyban a táplálkozásra és megelőzésre épül, írja az AFP hírügynökség. A válaszok ott vannak ? mondta ? az ételünkben, és a poharainkban.