Nem mindenki annyira szerencsés, hogy van a hazájában egy olyan remek borvidék, ahol fantasztikus édesborok készülnek. De ha már nekünk itt van Tokaj, akkor használjuk is ki és koccintsunk aszúval az ünnepekkor.
Gyakran hallani, hogy aszút ne csak ünnepekkor, pláne karácsony környékén igyunk, hanem egész évben. Amúgy persze, de azért bevallom, augusztus közepén ritkán jut eszembe felbontani egy palackkal. Viszont végre itt a december, a tél, az advent és a karácsony, itt az ideje, hogy tokaji aszút igyunk. A legjobb az egészben, hogy a bor aromái, a fűszerek, az aszalt gyümölcsök, a méz, mind-mind egyből ünnepi hangulatot varázsolnak körénk. A Gróf Degenfeld Szőlőbirtok jóvoltából három különböző évjáratú 6 puttonyos aszújukat kóstolhattam meg és egyből a karácsonyfa mellett találtam magam.
Gróf Degenfeld Tokaji Aszú 6 puttonyos 2008
A Gróf Dégenfeld Szőlőbirtok 2008-as 6 puttonyos aszúja halvány borostyán színű bor, visszafogottabb illattal. Aszalt barack és sárgabarack, aszalt füge, hársméz, teafű, kis levendula, dohányos, pörkölt magvas jegyek, sós ásványosság, narancs, narancshéj jellemzik az aromákat. A sav-cukor egyensúly talán az egyik legfontosabb egy édes bornál, itt 166 g/l cukor mellé 9,2 g/l sav társul. Ez élénkké teszi, nem tömör, nem túl olajos, nem túl édes. Olyan aszú, amit önmagában is bármikor meginnék, annyira jó egyensúlya van.
Ha a saját karácsonyaimra gondolok, pont ez az a bor, amivel leülnék a feldíszített karácsonyfa mellé, egy jó könyvvel és a kedvencemmel, egy tál mandulás cantuccinivel, amit hát igen, bele kell mártogatni a borba, és ez elsőre szentségtörésnek tűnhet, de miért ne éreznénk jól magunkat az ünnepek alatt úgy, ahogy nekünk tetszik?
Gróf Degenfeld Tokaji Aszú 6 puttonyos 2006
Narancsos-borostyán színű, intenzív illatú bor. Nagyon sok méz, mézes cukorkás illat jön belőle, ízben is dominál a méz. Emellett karamell, dohány, sárgabarack, szép ásványosság, pörkölt magvak, gyógynövényes jegyek, kaktuszfüge, narancslekvár. A 171 g/l cukor édessé és sűrűvé teszi a bort, mellette a feszes savak (9,7 g/l) és egy kis cseresség ad egyensúlyt. A botritiszes és a hordós érlelés jegyei szépen kiegészítik, hosszan tart a bor íze.
Nagyjából egy hónapja tettem szert egy Furmint pohárra, amit a Riedel cég ? aminek majd minden szőlőfajtához és borstílushoz van külön pohara ? tervezett. Noha ez az aszú nem tisztán furmintból készült, hanem hárslevelű is van benne, kíváncsi voltam, hogy mutat-e a sima fehérboros pohárhoz képest különbséget a belőle kóstolt bor. Nem vagyok nagy rajongója a Furmint pohár kinézetének, de tesztelve párszor, a kevésbé megnyerő külső mellett vannak azért jó tulajdonságai is, már ami a belőle való kóstolást illeti. A felfelé szűkülő száj most is szép összegyűjti az illatokat, amiben kifejezetten a mézes, grillázsos, édes jegyek dominálnak. A fűszeres vanília és gyógynövényes aromák mellett megjelenik a menta és a hordó fás illata. Természetesen nem ég és föld a különbség a két pohár között, annyi, hogy az aszú legintenzívebb aromáit még jobban kihozza, viszont én ennél a bornál most a sima fehérboros pohárra szavazok.
Gróf Degenfeld Tokaji Aszú 6 puttonyos 1999
Régóta pihen már a palackban, úgyhogy felbontás és kiöntés után adjunk neki időt, hogy magához térjen. Mély borostyán, szinte brandy-s színű bor. Illatban a kevésbé édes aromákat érezni, aszalt gyümölcsöket, dohányt, avart és a hordó fás jegyeit. Ízben aztán megkapjuk azt a komplexitást, amit várunk. Aszalt szilva, datolya és barack, avar, dohány, édesfűszerek, kandírozott gyömbér, sárgabarack lekvár, méz, narancshéj, pörkölt magvas jegyek, dió, fekete tea, narancslekvár, sült sütőtök, vanília, birs, homoktövis, ásványosság. A 173 g/l cukor édességét a 11 g/l sav szépen egyensúlyozza, ráadásul nem tömör, nehézkes vagy gejl. Koncentrált és érett, hosszú lecsengésű, igazán kivételes bor.
Azért egy 1999-es 6 puttonyos aszú megérdemli, hogy odafigyeljünk rá, sőt szerintem azt is, hogy valami igazán klassz, nagyon karácsonyi sütemény mellé igyuk. Az olasz mandulás torta caprese receptje erre remek kiindulópont, amit kissé átvariáltam és kifejezetten ennek az aszúnak az ízeire koncentrálva megsütöttem ezt a diós csokoládétortát, vaddohány virágmézben és brandy-ben áztatott aszalt fügével és barackkal, kandírozott narancshéjjal. Valahogy így:
Hozzávalók:
- 30 dkg darált dió
- 25 dkg szobahőmérsékletű vaj
- 5 tojás
- 10 dkg kristálycukor
- 25 dkg étcsokoládé (legalább 70% kakaótartalommal)
- 1 narancs reszelt héja
- 1 vaníliarúd kikapart magja
- ízlés szerinti mennyiségben aszalt barack, aszalt füge és kandírozott narancshéj
- brandy
- 2 tk vaddohány virágméz
- fahéj
- só
Elkészítés:
Az aszalt gyümölcsöket feldaraboljuk és a kandírozott narancshéjjal, a mézzel és egy kevés brandy-vel összemelegítjük. Nem kell forralni és elég pár perc, amíg az alkohol eltűnik és szép fényes máz vonja be a gyümölcsöket. Közben a csokoládét vízfürdő felett felolvasztjuk. Mind a kettőt félretesszük egy kicsit, ha kész vannak. A puha vajat a cukor felével kikeverjük, majd egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, végül ? ha már csak langyos ? az olvasztott csokoládét. Belekeverjük a darált diót, a beáztatott mézes-brandys aszalt gyümölcsöket, a narancs lereszelt héját, a vaníliát, a fahéjat és egy csipet sót. Felverjük a tojásfehérjét, amihez hozzáadjuk a cukor másik felét, majd óvatosan összeforgatjuk a diós tésztával.
Egy tortaforma aljára sütőpapírt teszünk, kivajazzuk, beleöntjük a masszát és 180 fokon sütjük, 40-50 perc, de ez annyira sütőtől függ, hogy inkább nézzük meg egy hústűvel. Ha kész, hagyjuk kihűlni, tegyük egy tálra és szórjuk meg darált dió és porcukor keverékével.
Ha még több okosságot szeretnétek megtudni az aszúról, akkor kövessétek ezt az eseményt, és használjátok a közösségi oldalakon a #KoccintsAszuval hashtaget, hogy lássam, mit isztok az ünnepek alatt.