Obama győzött a borállamokban
Apró adalék az első fekete elnök, a világ nagy rményeinek beteljesítője, a jófej Amerika várható megteremtőjének győzelméhez: a bortermelő államokban mind rá szavaztak. A rá szavazó államokban évente 775,8 millió gallon bort termelnek, míg a McCainre szavazókban mindössze 4,3 milliót. Vagyis a bortermelők több mint 99 százaléka adta a voksát Obamára. A legnyilvánvalóbb természetesen Kalifornia, de itt van New York állam, illetve a nyugati parti Pinot Noir területek: Oregon, Washington. Emellett a szintén borászkodó Ohio, Michigan, Florida és New Jersey is Obamára voksolt. Ehhez képest McCainnek mindösszesen kettő bortermelő állam jutott: Texas és Kentucky. Furcsa mód a republikánusok inkább a Whiskey-államokban voltak kemények.
Tudjuk mit ivott ClintonOdavert a válság a csúcsboroknak
Rendesen odatett a hitelválság a csúcsboroknak is. A múlt héten egy chicagói árverésen 6500 dollárért ütöttek le egy 1990-es Romanee Contit, amely egy évvel ezelőtt még 20 000 dollárt ért. Az azért elég komoly zonderangebót. A megspórolt pénzért lehet venni mondjuk 1-2 hektár jobbfajta dűlőt Hegyalján. Vagyis, aki türelmes volt, ráadásul van egy kis pénze, most egyetemista áron szerelheti fel a pincéjét jobbfajta borokból. Ráadásul ebben a szegmensben nem nagyon tartanak akciókat… A bortőzsdeindex, a Liv-Ex pár héttel a normál tőzsdei indexek után kullog, tekintettel arra, hogy itt általában azt a pénzt szokás befektetni, amelyet az ember más tőzsdézéssel keresett. Augusztusban a csúcs 262,71 pont volt, október végére viszont az Liv-Ex index 221 ponton járt, azóta is süllyed. Hölgyek-urak, elő a paplanba varrt dollár tízezrekkel, ilyenkor kell bort venni!
Oremus a Timesban
Jane MacQuitty, a Times borkritikusa minden héten körbejárja a boltokat, és összeválogat egy kartonravalót a legjobb vételekből. Ezen a héten a Berry Brothersnél, London legnagyobb presztízsű borkereskedőinél talált egy kis palack késői szüretelésű furmintot az Oremustól. A 0,5 literes palackért majd’ 15 fontot kérnek Berryék. A bort amúgy revelációnak nevezi MacQuitt a rövid leírásban.
Tényleg igaz a „Kerülőutak-effektus”
Legendás volt borász – és borász közeli, meg borász közeli-közeli – körökben, hogy a Sideways című film hatására micsoda Pinot Noir őrület indult az USA-ban. A film két jóbarát útját követi végig Kalifornia bortermelő részein, az egyikük kemény Pinot Noir-függő, és keményen ostorozza a merlot-ból készült borok fogyasztóit. Az addig merlot kedvelő népek a Nyugati-parton mindenhol pinotért csapkodták a kóstolópultot. A borászok sok helyen át is oltották az ültetvényeket – állítólag.
A filmet 2004-ben mutatták be. A Sonoma Állami Egyetemen mostanra fejezték be a kutatást, amely igazolta a legendát a pinot őrületről. A merlot, a pinot noir, és kontrollcsoportként a Shiraz-CabSav küvék eladásait vizsgálták. A 2004-es bemutató után az addig egyenletesen csökkenő eladásokból egyszer csak kiugrott a Pinot Noir, és megindult fölfele, majd követte a CabSav-Shiraz is. Szegény merlot kullogott csak az eladások legvégén. Nofene, mégis igaz…
Korábban: