A Pannon Egyetem Szőlészeti és Borászai Kutatóintézete szerint a fajták közül kiemelkedően szerepelt a Pinot-fajtakör és azon belül is a Szürkebarát (Pinot Gris). Bíztató a napokban szüretelésre került Kéknyelű minősége is, mondta Dr. Májer János. Április és május meleg, napfényes és viszonylag száraz volt. Ezt követte egy rendkívül csapadékos (121,8 mm) június, majd jött a rendkívül meleg és száraz augusztussal és szeptember. Szeptember elején még hőségriadót is el kellett rendelni ? az ilyen meleg felgyorsítja az érési folyamatokat.
A Garamvári Szőlőbirtokon elsőként a korai érésű Irsai Olivért szüretelték, Garamvári Vencel szerint igen jó mustfokkal. Jó mustfoka volt a muscat ottonelnek is, a pincészet előrejelzése szerint az idei év fehérborai közül kiváló minőségű a sauvignon blanc és a chardonnay. A savblanc-nál 19-nél magasabb, a chardonnay-nél 21-es mustfokot mértek. A kékek közül a pinot noiré volt az első szüret, a többi kékszőlőhöz hasonlóan magas mustfokkal (21) és tökéletes fenolos érettséggel került a feldolgozóba ? mondta Garamvári Vencel. Utoljára a cabernet-k kerültek sorra, október 20-án fejezték be a szüretet. A cabernet franc és a cabernet sauvignon mustfoka 19,6 és 21 között volt, ezek szerint az elmúlt tíz év legjobb terméséből készíthetnek borokat idén.
Varga Péter szerint már a korai fajtáknál (Csabagyöngye Irsai Olivér) látszott, hogy ez az év a korábbiaknál nem csak magasabb mustfokot, de nagyobb aromagazdagságot és szebb savszerkezetet is produkál. A Varga pincénél az Olaszrizling hozta magát jobban az átlagosnál, a Szürkebarátok pedig soha nem látott aromagazdagsággal és szárazanyag-tartalommal bírtak.
Várjuk a fehéreket nagyon, hogy a fentiekről meggyőződhessünk magunk is, a vörösekre még kicsit többet kell várni. Kérdés, hogy a többi balatoni borásznál mi a helyzet, ennek jól utánakérdezünk, sőt, ha már itt tartunk, régiószinten is érdemes körülnézni: mi van Somlón, Csopakon, Zalában?
Korábban: