Nem hittük, hogy ilyen hamar kénytelenek leszünk visszatérni a Magyar bor mindenkor kampányra, de egy olvasónk olyasmire hívta fel a figyelmünket, ami ismét kikerülhetetlenné teszi a témát. Az van, hogy a kampány fő elemeit éber szemek megtalálták az egyik legnagyobb stock fotó oldalon. Az éber szemek ebben az esetben a Magyar Tervezőgrafikusok és Tipográfusok Társaságának tagjai voltak.
Nem hittük, hogy ilyen hamar kénytelenek leszünk visszatérni a Magyar bor mindenkor kampányra, de egy olvasónk olyasmire hívta fel a figyelmünket, ami ismét kikerülhetetlenné teszi a témát. Az van, hogy a kampány fő elemeit éber szemek megtalálták az egyik legnagyobb stock fotó oldalon. Az éber szemek ebben az esetben a Magyar Tervezőgrafikusok és Tipográfusok Társaságának tagjai voltak.
Foglalkoztunk már azzal, és nagyon értelmes, jó vita kerekedett ki belőle, hogy mit üzen az eddigi legdrágább magyar bor kampány. Voltak ellenérvek, voltak pro érvelések, meglátások és fikázás is akadt a hozzászólásokban, de bizton mondjuk, építő volt a beszélgetés, mi magunk is sokat tanultunk belőle és gondolkodtunk rajta.
Amit azonban egy kedves olvasónk most küldött nekünk, azon enyhén szólva meglepődtünk: a Magyar Tervezőgrafikusok és Tipográfusok Társaságának honlapján és a Gettyimages oldalán böngészve egyértelműen kiderül: a kampányhoz óriásplakáton, printben, outdoor, indoor, stb. felhasznált képi elemeket nem most találták ki, és nem erre a kampányra. Annyira nem most, hogy 5 évvel ezelőtt, egy Luc Hautecour (nem vicc, nem hatökörnek kell ejteni) fotózta őket, és tette fel a Gettyimages-re, ami az egyik legnagyobb stock fotó vendor.
Ha valaki megnézi az eredeti képeket, és a kampány képeket, rögtön láthatja, hogy itt nem véletlen egybeesésről van szó?
Nagyon meglepődtünk, ráadásul nem vagyunk szakértői a témának, úgyhogy a Matt oldalán lévő hozzászólásokat ajánljuk figyelembe, melyekből most párat idézünk:
?Lehetséges, hogy Luc Hautecoeur volt aki újrafotózta a saját ötletét ehhez a kampányhoz vagy más fotóügynökség számára. De az is lehet, hogy pont ő másolta lel az Akció egy régi, fiókban tartott ötletét.?
?Nézzük nagyon jóindulatúan! Mi lehet a legjobb eset? Megvették a fotók jogait, újrafotózták (talán a külföldi logók és feliratok miatt) és mindezt úgyhogy előre szóltak a Bormarketing Kht.-nak, hogy olyan zseniális fotóanyagot találtak a Getty-n, ami egy kiváló koncepció alapja lehet ráadásul elég kifizetni érte a bérleti díjat (vagy az örökárat, hogy pl. az osztrák bormarketing már ne használhassa) mert ugye ez nem az ügynökség ötlete.?
?A Getty-ről megvenni egy ilyen fotót egy éves felhasználási joggal outdoor és webes felhasználásra 6275 euro x 2 = 12 550 euro, azaz kb. 3 300 000 magyar forint. De ezeket a képeket nem használjuk fel, hanem még legalább félmillát ráköltünk az újra fotózására. Na, ne már…”
?Érdekes szerzői jogi problémákat is felvet a dolog: vajon mit szól(na) hozzá az eredeti képek alkotója, hogy egészen konkrétan ellopták az ő ötletét és újrafotózták, pont úgy, még annyit se változtatva az eredetin, hogy legalább azt lehessen mondani, hogy véletlen egybeesés, mert az eredetin is pont olyan ferdén áll az a valami az üveg alján, mint az újra fotózotton, a pohár talpa is pont olyan, stb.?
?Igen, ez a 12 550 eurós forgatókönyv roppant életszerűnek tűnik. Főleg ismerve az Akció eddigi múltját, amely hasonló esetektől nem igazán mentes. De az ártatlanság vélelme mindenkinek jár állítólag. Habár, én morózus és gyanakvó vén kecske lévén már nem vagyon ennyire liberális eme járandóság feltétel nélküli kiutalásában akárki számára. De talán gyors választ kaphat az érdeklődő, ha egyenesen az Akcióhoz vagy épp Luc Hautecoeur fotográfushoz fordul. Addig is várjunk a gyors verdikt meghozatalával. Lehet, hogy minden korrekt és komilfó (comme il faut), ahogy köll, és tényleg ekkora biznisz ez a magyar bor dolog. Elbírja a büdzsé a 3 miskát egy ötletjogért. Viszont így már értem, miért maradt ki a „magyar” elem a magyar bor konceptből.?
?Amúgy a pöttyök dugósítása nem rossz ötlet bár kicsit kényszerűnek érzem. Maguk a plakátok kulturáltak és látványosak, bár a dugók látványától még nem szaladok borozni, de lehet, hogy ez majd a következő hullám feladata lesz. Egy leheletnyi magyarság még mindig hiányzik nekem. Nem a túlfűtött nemzeti érzelmeim okán, de mégiscsak az a kulcsszó, hogy „magyar bor”.
Kedves olvasó, arra kérünk most is mondd el, mit gondolsz! Egy kis segítség lehet a Bormarketing Kht. mindenki számára elérhető beszámolója.