Hát ez van, most már garantáltan vége van Vincze Bélának: a Népszabóság cikke nyomán biztosra lehet venni, hogy ez a pince tényleg üres lesz. Mindez annak a fránya színtelen, szagtalan, viszkózus folyadék formájában előforduló vegyületnek köszönhető, melyet széles körben alkalmaznak, és régi magyar neve: zsírédeny. Na de mi az? Hogy kerül a borba egyáltalán?
Amikor kirobbant a glicerin-botrány Vinczénél, csak néztünk a fejünkből, nem írtunk le egy árva sort sem. Ennek két oka volt: egyrészt szóhoz sem jutottunk, másrészt nem akartunk elhamarkodottan ítélni, egy fekvő emberbe belerúgni, meg ilyenek. Inkább úgy döntöttünk, hogy a partvonalról szemléljük, mi történik, és mi lesz az eredménye. Annyi tippünk azért volt, hogy az ügy még csak akkor kezdődik, és ez sajnos bejött.
Gyakorlatilag biztosra lehetett venni, hogy a belső vizsgálatok során a már örökre csak OBI-ként emlegetett Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Borminősítési Igazgatósága több mindent találni fog. És talált is, több szabálytalanságot, glicerinnel dúsított bort, hiányzó pincekönyvet, még mindig hiányzó nagy tételeket. A Népszabadság cikke szerint „eltilthatják az egri név használatától”, valójában itt arról van szó, hogy tutira lehúzhatja a rolót, ennyi volt. Mely fogyasztó venne most Vincze bort ? bolti mintában is találtak hamisított bort ? ezek után? Még ha Rudolf Péter azt mondaná, akkor sem?
Tovább árnyalja a képet az, hogy a glicerinezett minták éppen a 2005-ös évjáratúak (Bikavér, Cabernet franc) voltak, azok, amely évben VB-t a Vajdahunyad-váriak (a magyar borok múltjának, jelenének és jövőjének fellegvára) Év borászává kiáltották ki. Milyen bort ittak vajon a gálán?
Izgalmas adalék még, hogy a 2005-ös Cabernet Franc Arcanum az idei, X. Pannon Bormustra egyik csúcsbora lett, és ugyanez a bor idén a bordeaux-i International Challenge du Vin-en bronzérmet kapott.
Na de, mi is az a glicerin?
A glicerin régi magyar neve zsírédeny, egy nagyon széles körben használt kémiai vegyület, és ugyan színtelen és szagtalan, viszont íze édeskés és emberi szervezetre enyhén mérgező.
Vagyis nem pár grammot kell meginni hozzá, hogy pl. heveny hasmenést okozzon. Hivatalos nevén a glycerolum három darab hidrofil alkoholos hidroxil-csoportot tartalmaz, és a lipidek vázát adja. Ezért aztán például szappankészítés során is keletkezik, de ipari mennyiségben a biodízel melléktermékeként állítják elő. Aki pedig látta a Harcosok klubját, tudja, hogy a nitroglicerin alapanyaga is.
Miben van?
Élelmiszerekben legtöbbször édesítőszerként alkalmazzák E422 néven, mert kalóriatartalma kevesebb, mint a cukoré (és nem utolsósorban nem szolgál tápanyagként a fogszuvasodást okozó baktériumok számára). Köhögéscsillapítókban, szájvizekben, szappanokban, samponokban, fogkrémekben és gyógynövénykivonatokban használják főként, ezen kívül rengeteg gyógyszerészeti termékben fordul elő.
A borba hogy kerül?
Hát belekeverik muhaha, de a viccet félretéve, természetes úton is képződik a borban, ezért általában VAN a borokban glicerin. A gond az, amikor a megengedett mértéknél TÖBB van, vagy olyan glicerin van a borban, ami nem a természetes módon, kívülről került bele, mint VB esetében is.
Borba azért tesznek glicerint, hogy a borokat testesebbé tegyék, a test/alkohol/tannin/sav egyensúly jobb legyen. A sokszor éretlen szőlő szüretelése miatt húzósnak érzett tannint simábbnak tűnteti fel a fogyasztó számára. Fontos, hogy sok országban ez megengedett gyakorlat, persze mértékkel.
Általában (és ez tényleg általánosítás) a közepesnél testesebb vörösborok glicerintartalma természetes állapotban 5-10 gramm/litere, de vannak olyan borok, pl. az édesborok, erősített borok, aszúk, melyeknél a glicerintartalom 14 gramm/litert is elérhet. Sok minden befolyásolja ezt, így a fajta, az évjárat vagy az alkoholtartalom is.
VB borainál ehhez képest a pincében végzett vizsgálaton az egri bikavérben 14,8, a cabernet franc-ban 14, a blauburgerben pedig 17,8 gramm/liter glicerin volt. Ennél is riasztóbb volt a bolti vizsgálat: itt két palack 2005-ös cabernet franc-t találtak 23, illetve 13 grammos glicerintartalommal, és egy palack 2005-ös kékfrankos is hamisnak bizonyult, mert a műszer 15 grammot mutatott.
Ami fontos, és nem szabad figyelmen kívül hagyni, a VB boraiban talált glicerintartalomról nem csak azt állapította meg az OBI, hogy sokszorosa a természetesen képződőnek, hanem azt is, a borokban talált külső szennyeződések alapján, hogy mesterségesen lett előállítva. Rossz érzés arra gond$olni, hogy szappanból vagy rosszabb esetben biodízelből származó glicerin van egy palack borban?