Újabb hiánypótlás, az elveszettnek hitt noteszom mélyéről. Április végén rendezték meg Egerszóláton az Aranytőke borszemlét, melynek első napja kizárólag az olaszrizlingről szólt, egy nemzetközi verseny keretében.
A ?nemzetközi? kifejezés enyhe eufemizmus volt, a két lengyel zsűritag és tucatnyi határon túli bor formailag ugyan viselheti a nemzetközi jelzőt, valójában azért itt a magyar olaszrizlingekről szólt a fáma. Ez azonban minden, amit negatívumként emelhetnék ki a versenyről, a mérleg másik oldalán lévő pozitívumok súlyosan átbillentik a nyelvet.
Zanzásítva: ilyen kedves borversenyen nem vettem még részt, rengeteget okultam, mind a borok, mind a megjelent szakértők jóvoltából, és pláne a szervezők részéről Gál Lajos és Lőrincz Gyuri odaadásától, akik a vállukon vitték a szemlét. Nézzük részletesebben!
A szervezők jóvoltából a szemlét megelőző napon betekintést nyerhettünk Eger boroktatással kapcsolatos távlati terveibe, a nemrég projektpénzekből (Új Magyarország Fejlesztési Terv és Társadalmi Megújulás Operatív Program) teljesen felújított Eszterházi Károly főiskola alagsorában lévő borlaborral felszerelt kóstoló és oktató teremben kiderült: itt mindenki komolyan veszi azt, hogy BSc és MSc képzésen felül, vagy ezeket kiegészítve releváns és érdemes borturizmussal, marketinggel és borgazdasággal kimerítően foglalkozni. (A Borász-analitikus és Borkultúra szakirányok egyedinek számítanak a hazai palettán.)
A szemlére beküldött mintákból nekem 24-hez volt szerencsém. Ezek közül a 3. számú bírálóbiztosságban egy sem érte el az aranyérmet, 7 értékelhetetlen volt, 12 bronzérmet kapott és csupán 5 lett ezüst. Ezek közül két bor érte el a legmagasabb, 86 pontot: Bussay doki 2007-es Csörnyeföldi Olaszrizlingje és Szeremleyék 2000-es Késői szüretelésű Olaszrizlingje. Nagy örömmel konstatáltam a jegyzeteimet nézve a versenyt követően, hogy nálam is ők kerültek dobogóra, nekik adtam legtöbbet.
Kiegészíteném még a személyes kedvenc listát a következőkkel. Fekete Béla bácsi 2007-es Somlói Olaszrizlingje, melynek 88 pontot sikerült adnom, de három másik tag súlyos lepontozása miatt csak a bronzig vitte átlagban ? elég komoly vitánk is volt erről, ti. én (mint kiderült helyesen) a lengyel Wino magazin és a Borigo szakíróival karöltve váltig védtük ezt a bort és a benne erőteljesen jelentkező, markáns somlai, egyértelműen bazaltos ásványosságot a többi tag véleménye ellen, mely kb. ez volt: kellemetlen, hibás, kénes, szúrós, kémiailag instabil. Sajnos nem védtük elég erőteljesen.
Nagyon tetszett még Gál Lajosék 2010-es Szó-lá-ti Olaszrizlingje, nálam 86 pontot ért, ill. Spiegelberg Stefán 2010-es Somlói Olaszrizlingje is, amire 87 pontot adtam. Kellemes meglepetés volt még számomra a Varsányi Pincészet 2007-es Verpeléti Olaszrizlingje, Hengerics Péter 2009-es Rizling Vlassky-ja és a Kasnyik Családi Pincészet 2009-ese.
A pontszámokat tekintve eléggé elgondolkodtató, hogy nagy volt a bizottságban a szórás: több olyan bor is volt, mely egy oldalról 70 körüli, másik oldalról 85 fölött pontszámot kapott. Sajnos, sok volt az olyan bor is, melyet én nem neveztem volna versenyre. Ezt a lengyel kolléga arcáról is elég egyértelműen leolvastam kóstolás közben.
A borok közötti és szünetekben lévő diskurzus nagyon építő volt, többek között a Wino magazin főszerkesztőjével, Tomasz Prange-Barczyńskivel (aki felkészültebb volt magyar bor tekintetében, mint nagyon sok hazai „szakértő”, akit ismerek), Demeter Endrével és persze a két főszervező borásszal, akiknek ezúton is köszönöm az élményt. A szemléről bővebben itt lehet tájékozódni.
Éveleji komoly olaszrizlinges élményemről itt lehet olvasni.