Somló túra 2. Szóval, az első részben addig jutottunk, hogy Somló: látva a földtani folyamatokat a maga valószínűségében is kissé valószerűtlen hegy, szuper adottságokkal mind a klímát, mind a talajt illetően.
Egy tokaji termelő (név nélkül, hogy sértődés ne essék) mondta egyszer, hogy Tokaj milyen változatos és mindent tud, Somló meg csak egy dolgot (de azt jól). Hozzátenném, hogy nagyon jól és nagyon másképp, egyedi módon. Le kéne térdelnünk, hogy ez a két borvidék a miénk. Na de terroir-faggatás helyett már tényleg kellene borokról is írnom, ezért ott kezdem, hogy érkezésünk napján a csütörtök estét a címszereplő két borász pincéjében töltöttem és akadtak benyomások bőven. Spiegelberg Stefánnál tavaly a régebbi ? azóta több érmet begyűjtő ? évjáratokat áttekintettem, így idén a 2009-es és 2010-es év borai voltak terítéken. Hadd ne részletezzem, mekkora élmény volt a pince- és birtoklátogatás, valamint az azt követő traktátus (lásd a képen) és degeszre evés. Bejelentkezést követően mindenki részese lehet az élménynek, a pince egész évben nyitva áll a szomjas utazók előtt.
Spiegelberg Somlói Cuvée 2010 hordóminta
Finoman florális illatú, kamillás, könnyed jegyekkel mutatkozik be, mineralitása nem tolakodó. Illatában mutat némi kenyérhéjas-seprőkeveréses tónust, ami többek között jelzi, hogy még van ideje hordóban és palackban. Mivel 2010, ezért a sav az első, amire az ember felfigyel: van bőven, de nem metszőek, lendületes, citrusos gyümölcsösséget kölcsönöz az alig közepes testű, somlóiakhoz mérten inkább könnyed, nyárias bornak. Ami tetszett benne, hogy olyan somlói, amit horribile dictu csavarzárral, akár két évvel a szüret után, új piaci szegmensbe betörve is el tudok képzelni. Még igen fiatal, ezért ha az érés után mégis más irányt vesz, tanaimat visszavonom.
Spiegelberg Somlói Olaszrizling 2010 hordóminta
Illata olajos magvakra, mentára, pemetefűre, száraz csonthéjasokra emlékeztet, szikár és férfias. Alkohol és savérzete kissé magas, de nem válik szájban sem nehézzé, a kesernyés-kalmopyrines vonal köszön vissza ízben. Még éveket kell feküdnie, hogy elérje csúcsát.
Spiegelberg Somlói Furmint 2010 hordóminta
Kénezés után kóstoltam, ami takarta, de mögötte ott a lédús körte, déli gyümölcsök, porózus-kesernyés kövesség. Extraktgazdag bor nagy testtel és hosszú lecsengéssel. Még az olaszrizlingnél is több időt kér, nagy bor lesz.
Spiegelberg Somlói Juhfark 2010 hordóminta
A sokat emlegetett kuriózum, október eleji szüret, 15-16% közötti alkohol. Az évjáratkóstoló óta sokat csitult: friss barackos-szamorodnis illata, olajos, aszalt zöld gyümölcsös ízjegyei izgalmas, egyedi borrá teszik nagy testtel, szinte rágható, igen hosszú utóízzel. Fél literes palackban kerül majd forgalomba és nem lesz olcsó. Külön kategória ez a bor.
Spiegelberg Somlói Juhfark 2009
Sokan kritizálták Stefánt a félszáraz iskolázás miatt, ez a bor időközben több elismerést is begyűjtött, az idő igazolja a kísérletet. Lakkba mártott vilmoskörte, elsődleges gyümölcsösség, enyhe túlérett karakter az illatban, közepesnél nagyobb test, finom savakkal és jó szerkezettel (cukor a helyén). Kis zöldfűszeresség mutatkozik a fajtából, vastag és olajos finis, elég hosszan megmarad.
Spiegelberg Somlói Olaszrizling 2009
10g cukorral még nem mondható ?veszélyesnek?, ennek megfelelő illatában keserűmandulát, ásványos-jódos alapokon, némi kamillával. Szájban is jó az egyensúly, talán az alkohol billenti meg kissé: mandulás-gyógyszeres indítás után mégis gyümölcsbe fut ki és az édesség egyáltalán nem jellemző rá.
Spiegelberg Somlói Furmint 2009
Érett egzotikus gyümölcsök, fűtő, szinte meleg karakterrel. A korty már Somló: közepest test, savai jók, igazi német iskola sok kővel és szépen kerekítő cukortartalommal.
A szállásunk Kolonics Károlynál volt: a vendégház igen rendezett és tiszta, belengi a friss faillat. A szobákhoz tusoló is tartozik, ha az ablakon kinézünk körben szőlő, mögötte a ?hegy?. A borász első évjárata a 2001-es volt, hat hektáron gazdálkodik, amiből jelenleg három termő: juhfark a Gyűrben, hárslevelű az Aranyhegyen, olaszrizling az Apátsági-dűlőben. A bevezető Somló-túra cikkem alatti komment-eszmecserét mi sem támasztja alá jobban, minthogy másnap a pince előtt állva és feltekintve a Hegyre egyértelmű, hogy nem egyértelmű, hol van pl. az Apátsági-dűlő és az Aranyhegy határa (Károly magyarázta a térkép, a hagyomány, meg a szomszédos gazdák által elfogadott határ közti különbségeket, valóban érdemes rákérdezni). A vendégszeretetről mindent elmond, hogy a Stefánnál tett nyitókör után, csütörtök este Károly csak az én kedvemért még lejött a pincébe (pedig egész nap úton volt és hozzám hasonlóan hulla fáradt), ennek ellenére nem hakniszerűen, hanem egy bő két órás beszélgetés keretében végigkóstoltuk az általa arra alkalmasnak találtatott hordók (és palackok) tartalmát.
Kolonics Károly Olaszrizling (Hunyadi Mátyás) 2010 Hordóminta
Friss, vegetális illatokkal, olajos magvakkal mutatkozik be. A korty nagy mennyiségű de nem harapós savat tartogat, megjelennek a gyümölcsök, finoman seprős-kenyérhéjas-minerális. Szép bor.
Kolonics Károly Olaszrizling (IV. Béla) 2010 Hordóminta
Finoman gyógyfüves, enyhén kalmopyrines, mentás illat keserűmandulával, nagyon izgalmas, el lehet időzni felette hosszan. Igazi somlói és igazi olasz, mindemellett férfias. A test közepesnél nagyobb, szikáran gyümölcsös, jó savgerinc, tartás és hossz. Talán egy-két gramm cukor is kerekíti? Nagyon szép bor lesz.
Kolonics Károly Olaszrizling (Szt. István) 2010 Hordóminta
Körte és birsaromák jellemzik az illatát, intenzív, megkapó gyümölcsösség ez, ami a kortyban is folyatódik. Jól játszik az ásványos jegyeken, a kifutása viszont érett gyümölcs. Kedvessége és könnyen azonosítható jegyei miatt jól érthető, de a terroir-t is kiválóan közvetíti.
Kolonics Károly Juhfark 2010 Hordóminta
Csecsemő-állapotú juhfark pogácsás, szerecsendiós, péksüteményes jegyekkel, toast és füst, füstölt szalonna, bazalt. És ez még csak az illat: komplex, fejlődése legelején. A korty magas extrakttal (október 10-i szüret), vegetális-vegetás fűszerességgel hosszan marad a szájban.
Kolonics Károly Hárslevelű (III. Béla) 2010 Hordóminta
Hordós és palackos érlelés is kell még bőven, talán legfiatalabbnak ez a bor tűnt: még veretősnek tűnik a sav és kemény a textúra, de sejteni lehet mögötte a hárs kedves jegyeit. Ígéret, pár év múlva kiderül, teljesíti-e.
Kolonics Károly Furmint (Álmos) 2009
Elsőre az elgyújtott gyufa jellegzetes illata csapja meg az orromat, ami mellé beáll a somlói tűzkő és némi petrol, ami miatt már szinte rajnaira aszociálnék. Feszes, rigid bor, sós és vegetás ízjegyekkel, nem épít gyümölcsökre, emiatt állati perverz a szó legjobb értelmében (Somló full power…), finis szééééééép, az egész nagyon tetszett (egy karton vételezve).
Kolonics Károly Olaszrizling 2006
A zöldségek tárháza illatban: fehérrépa, leveszöldség leveshússal, aki nem ivott még somlóit ne ezzel kezdje, mert nem fogja érteni. Bazalt, kövek, jód. A korty most kezd ?mézesedni? egyébként, ahogy Károly mondja és tényleg, révbe ér a bor, de savban persze nincs hiány. A pincénél még kapható (egészen olcsón, le sem merem írni), érdemes lecsapni rá (de hangsúlyozom, csak ?haladóknak?!).
Kolonics Károly Olaszrizling 2001
Mondhatni a 2006-os palackérett aromákkal, komplexebb vegetális-gyógyfüves jegyekkel kiegészítve. Tanulmány egymás után kóstolni a kettőt, hogy merre tart ?ugyanaz? a bor, ha ilyen savszerkezet a váza.
Szombat reggel elkezdődött a régi prés visszaállítása a pinceajtó elé: remélem azóta Isten segítségével el is készült. A következő (egyben befejező) részben a köztes (pénteki) napi Tornai, Fekete Béla és Somló Hangja feszt kerül terítékre.