A dél-balatoni borok ízvilágának, a terület sajátosságainak, kiváló vörösborainak, gyümölcsös, friss fehérborainak, rozéinak és habzóborainak megismertetését tűzte ki céljául a Dél-balatoni Borút Egyesület, amelynek tagjai nemcsak főszezonban, hanem ősztől tavaszig is várják a Balatont és a hangulatos borokat kedvelőket pincéikben.
Ez volt a fő mondanivalója az immár ötödik alkalommal megrendezett Márton-napi újborkóstolónak is, amelyen csütörtökön a meghívott vendégek és a nagyközönség összesen 16 pince idei borait kóstolhatta meg a kéthelyi Kristinus Borbirtok rendezvénytermében.
?A borászatok összefogásának az adta az alapját, hogy közös munkával érjék el, hogy a Balaton partján valóban balatoni borok kerüljenek a poharakba? ? mondta Gádor Dénes, a Dél-balatoni Borút Egyesület elnöke. Szerencsére ma már nemcsak a borászok, hanem a gasztronómia képviselői közül is többen osztják ezt a gondolatot, és ők is részt vesznek az összefogásban.
A dél-balatoni pincészetek abban is egyetértenek, hogy a nyári szezonon kívül pincéiket a téli időszakban is nyitva tartsák, ezzel folyamatos elérhetőséget és kikapcsolódási lehetőséget biztosítva a ma egyre népszerűbb gasztroturizmus számára.
A Balaton vizén tükröződő napsugarak, a somogyi dombok talaja és a kedvező lejtők kombinációja révén a Dél-Balaton már a történelmi időkben is kiváló szőlőtermő vidék volt. Az elmúlt évtizedekben ? az egykori nagyüzemi gazdálkodás hibáit kiküszöbölve ? kiváló borászokkal újra virágzásnak indult a dél-balatoni borkultúra. Az egyesület keretei között a pincészetek közösen, egymást segítve dolgoznak azon, hogy az értő nagyközönség is megismerje az itt készült borokat.
?Felnőtt itt egy új generáció, amely az elődök tapasztalatait továbbfejlesztve a legmodernebb irányzatokat is megjeleníti, s ennek nyomán boraink a régión kívül is egyre több elismerést szereznek? ? mondta a rendezvényen Bujdosó Ferenc, a Balatonboglári Hegyközségi Tanács elnöke.
Florian Zaruba, a vendéglátó Kristinus Borbirtok ügyvezetője köszöntőbeszédében elmondta, hogy a Balaton mindig is a turizmusról és a külfölddel való kapcsolatról szólt. A balatoni borkészítési tradíciók, az egyesület szakmai munkája és az összefogás együttesen segíti nemzetközileg is versenyképes minőséget biztosítani.
A rendezvény fővédnöke Móring József Attila országgyűlési képviselő volt, aki így foglalta össze a rendezvény küldetését: ?Ma már a Balaton sokkal többet jelent, mint egy nyári idegenforgalmi célpont. Kulturális, gasztronómiai és gazdasági szempontból is fontos régió, amelynek egyik legkiemelkedőbb vonzerejét éppen a borok adják. A maihoz hasonló rendezvények is aláhúzzák ezt a szerepet.?
A meghívott vendégek ? és a délután folyamán a nagyközönség is ? végigkóstolhatták a 16 résztvevő borászat legjobb idei borait, miközben a borászok egyenként is bemutatkoztak.
A rendezvényen bemutatkozó pincészetek:
Bujdosó Pincészet ? Buzás Szőlőbirtok ? Dézsma Pince ? Garamvári Szőlőbirtok ? Hujber Pince ? IKON Borászat ? Katona Borház ? Kislaki Bormanufaktúra ? Konyári Pincészet ? Kristinus Borbirtok ? Öregbaglas Szőlőbirtok ? Potyi Pincészet ? Pócz Pincészet ? Rádpuszta Szőlőbirtok ? Várszegi Pincészet ? Veszprémi Pincészet