Az UFC-Que Choisir fogyasztóvédelmi csoport szerint 2005-től kezdve nagyon romlottak a minőségellenőrzési folyamatok, így a borok 99 százaléka megkapta az AOC minősítést, az Agence France-Presse jelentése szerint. Emellett, szerepet játszik a dologban az is, hogy egyre magasabbak lettek a borászatok nyereséggel kapcsolatos elvárásai. A terroir-alapú minősítés mintegy 470 régióra vonatkozik, úgymint Bordeaux, Cahors, Sancerre vagy Saint-Emilion, és egyfajta biztosíték arra, hogy a fogyasztó a megfelelő minőségű palackot veszi le a polcról, amely már a római idők óta ugyanott készül, minden évben átmegy egy panel vizsgálóbírán, és úgy kerül a polcra.
Namármost Alain Bazot, a fent említett szervezet elnöke szerint évek óta tapasztalható visszaesés van az AOC borok minőségében. Ez pedig nagyon aláaknázta a fogyasztók bizalmát. Hogy a fenébe ne, hiszen az AOC borok teszik ki a francia termelés 44 százalékát ? ezt tessék úgy számolni, hogy a franciák közel 6 milliárd liter bort készítenek egy évben.
Dr.Tudomka
A francia törvények négy kategóriára osztják a bort, ebből kettő a EU által elfogadott asztali bor (Table Wine Category) kategóriába, kettő meg az unió által használt meghatározott régióban termelt, minőségi bor (Quality Wine Produced in a Specific Region – QWPSR) kategóriába esik. Ezek:
Asztali:
Vin de Table ? csak a gyártó van megnevezve, meg, hogy Franciaországból származik.
Vin de Pays ? meg van nevezve a gyártó, hogy Franciahonból való, és onnan is egy régióból. pl. Vin de Pays d’Oc
QWPSR:
Vin Délimité de Qualité Superieure (VDQS) ? ezt nem nagyon használják, kevésbé szigorú, mint az AOC besorolás.
Appelation d’Origine Contrôlée (AOC) ? meghatározott régión belül, specifikus területen (terroir) készült magas minőságű bor, amelynél rengeteg megszorítás van.
Itt meg lehet nézni az AOC listát:
Az UFC szerint az AOC palackok harmada az elfogadhatónál rosszabb minőségű, vagy nem köthető a megadott régióhoz (mondjuk olyan, mintha Szekszárdra a Kunságból szállítanák a Kadarkát). A szervezet egyben megkérdőjelezte az AOC bírálati panelek objektivitását, tekintve, hogy eme bírói testületek helyi borászokból állnak?
Jelenleg a nemzeti minősítési intézetnél, az INAO-nál áll az akta, a fogyasztóvédők feljelentésével, akik azt szorgalmazzák, hogy az INAO húzza meg durván az AOC borok listáját. Szóval figyelem, mindenki, szépen el lehet csúszni egy ilyen palack vásárlásánál is. Most nyáron olyat már láttunk, hogy az olasz klasszifikáció mondott csődöt csúnyán, amikor pont a francia AOC mintájára készült olasz DOC (DOC ? Denominazione di Origine Controllata) minősítést viselte egy uszkve 600 forintos, a palack állítása szerint Montepulciano. Hát ez van. Lehet, hogy tényleg jó lenne ez az uniós reform?
Kántorbandi
Korábban: