Itthon sem ismeretlen jelenség (egyesek szerint egészen rémisztő), hogy zenészek vagy médiasztárok a borászatban próbálnak szerencsét. De miért éppen a médiasztároknak lenne tiltott terep a borászat, mikor jöttek már ki érdekes dolgok bádogosok, erdészek, bankfiók-igazgatók, géplakatosok vagy éppen közgazdászok pincéjéből? Mivel eddig azonban a média képviselőinek kalandjai a bor világában jórészt szerencsétlenséggel végződtek, mi most inkább a nemzetközi, értsd „Oscar-érett” kategóriával kívánunk foglalkozni.
Az első két úriember filmes előéletét nem tisztünk ezen oldalakon megítélni, annyit azonban elmondhatunk, hogy munkásságukkal minket többnyire meggyőztek a vásznon ? és eddigi ismereteink alapján a boraikkal is. A Jurassic Parkból is ismert Sam Neill valóságos borguruvá kezdi kinőni magát. A Two Paddocks pincészet szülőföldjén, Új-Zélandon működik, méghozzá a legdélebbi területen, Central Otagóban. A hírnévnek köszönhetően a borokat csak úgy elkapkodják ? de nem csak a hírnévnek: a Decanter pár éve a 2002-as Pinot Noirt a világ 50 legjobb vöröse közé sorolta, az Új-zélandiak közül mindig az első tízben van ? valahol az élbolyban. A 2002-es, Last Chance-nek aposztrofált Pinot a cikk szerint legalább hat évig tárolandó, és öt csillaggal látták el.
Komoly rendező sem hiányozhat a sorból, Francis Ford Coppola személyében meg is találtuk. A korábban Niebaum-Coppola pincészet mára már az igazán parvenü Rubicon Estate nevet viseli, jelezve, hogy ezzel a tulajdonosok átléptek egy vonalat. Mégpedig igen komoly vonalat, az esztétizálódással valóságos chateau-t hoztak létre az USA-ban. A történet 1880-ig nyúlik vissza, ami amerikai távlatokban maga a nagybetűs történelem, méghozzá egy Gustav Niebaum nevű finn kivándorlóhoz, aki akkor alapította az Inglenook pincészetet. A történet szép, hosszú, mindenki járjon utána maga, lényeg az, hogy Coppola úr 1975-ben megvásárolta az addigra megtépázott birtokot, amit gyakorlatilag most (2006-ban) sikerült egykori státuszába visszaállítani, chateau-val, hírnévvel, mindennel. (Eddig Niebaum-Coppola Winery néven futottak.)
A Coppola-birtok zászlóshajója az estate névadó Rubicon, a legkorábbi évjárat az 1979-es. A rutherfordi Cabernet Sauvingont (90%), Cabernet Franc (5%), Petit Verdot (3%) és Merlot (2%) házasítás teljes egészében organikus (bio- és biodinamikus) borászkodás eredménye. A 2001-es évjárat a Wine Spectator tesztjén 92 pontot és dicsérő szavakat kapott, a 2002-est a Decanter öt csillaggal látta el.
Brutál drága design-borok
Az első bekezdés idézőjele („Oscar-érett”) persze nem volt véletlen. Hogy mennyire nem, azt bizonyítja következő kategóriánk, ahol elhagyjuk a komoly borok mezőnyét, és amelyben a felháborítóan túlárazott design-borok szerepelnek. Nem valószínű, hogy a Royal DeMaria 2000-es évjáratú Chardonnay jégboránál elképesztőbb árazású itallal valaha is találkoztunk: a kanadai Joseph DeMaria sztárfodrász nevéhez kötődő itóka 3,75 decis palackja 30 ezer, igen HARMINCEZER dollárért került piacra.
A fodrászborászhoz közel álló források szerint a borászat egyedüli célja az volt, hogy létrehozzanak egy, az addigi legdrágább palacknál, a Romannee Continál egy sokkal drágább tételt – az ultrasznobok számára. A Decanter információi szerint egy palackot rögtön el is adtak (gratulálunk?), deMaria úr pedig azt nyilatkozta: ?A megszokott módszerem szerint a tételek ára az eladások mértékétől függően emelkedik.? Tehát még lesz feljebb. DeMaria egyébként 1998 óta foglalkozik jégbor készítésével.
Dr. Tudomka Jégbor ? csemegebor, olyan szemekből, amelyekben a készítés előtt a víz megfagy, a cukrok és egyéb oldott szilárd anyagok nem. Az ebből nyert bor koncentrált szárazanyag-tartalmú, nagyon édes, ugyanakkor magas savtartalmú. Még többet erről? |
Egy véletlen hibának köszönhetően, amely tapasztalatlanságából adódott (nem volt semmilyen borászati képzettsége), egy új jégbor-készítési technikát fedezett fel. A hiba okán az első tétel 5 nemzetközi nagydíjat nyert, azóta a ?pincészet? csak ilyennel foglalkozik. Ehhez képest, a nemzetközileg elismert borszakértő, Robert Parker szerint (100 pontra értékelte) a világ valószínűleg legjobb jégbora a nyelvtörőnek is kiváló 2001-es Hermann Donnhoff Riesling Eiswein Oberhauser Brucke, amely palackonként mintegy 250 dollárt kóstál.
Ha már Parker úrnál és pontjainál tartunk, 91 ponttal jutalmazott egy elégéé pikírt palackot, mégpedig a tavaly debütált és Savanna Samson ex-pornsztár nevével fémjelzett Sogno Uno-t. A művésznő aktjával ellátott küvé 70% Cesanese, 20% Sangiovese és 10% Montepulciano ? ha pedig valaki azt hinné, hogy itt is a szex adja el terméket, nagyon téved, bár kétségtelenül erre is rájátszottak.
A művésznő borainak útját ugyanis nem más egyengeti, mint az a Robert Cipresso, aki a Vatikán borásza néven is ismertté vált. A olaszok egyik legelismertebb vincellére adta a nevét a Diesel ház alapítója, Renzo Rosso borához, a Rosso di Rossohoz (1999) is. A divatmágnás úgy látszik volt fodrász kollegája taktikáját követi, a Merlot/Cabernet Sauvignon házasításból összesen 55 palackkal szállítottak London négy igen exkluzív éttermébe (Zuma, Roka, The River Cafe, Les Trois Garcons), és 180 fontért csábítják a kíváncsiakat. A DeLong Wine szakértői a brit fővárosban járva nem tudtak ellenállni, és rendeltek egy palackkal ? az étterem sommelier-je azonban kacagva lebeszélte őket a dologról, és szimplán csak annyit mondott: „Rubbish”.
Destroyer – a pusztító CabSav
Ennyit a divatszakma eresztéseiről, jöjjön egy kis rock and roll. Számunkra a két legmeglepőbb tétel a detroit rock és a glam-heavy metál világából került elő. Az univerzális és amerikai kvinteszencia KISS zenekar, azon kívül, hogy hokimeccseken zenél, bort is készít. Illetve készíttet: a kaliforniai Celebrity Cellars fanatikusoknak és gyűjtőknek ajánlja a tételeket, amelyeknél a palack legalább olyan fontos, mint ami benne van ? ha nem fontosabb. A szortimentben van még a Pink Floyd, a Rolling Stones és a nemrég piacra dobott Madonna-sorozat is.
A KISS THIS 2004-es Alexander Valley Cabernet Sauvignon, 100 dollárt kóstál, címkeként pedig a negyedik stúdióalbum, a Destroyer borítója szolgál. Ennél drágább a Pink Floyd 2002-es Markham Vineyards Napa Valley Cabernet Sauvignonja, a Rolling Stones és Madonna egész sorozatot kapott, a Pinot Grigio-tól a CabSavig 25-125 dollár között.
A tetovált „V”
Szindikátus helyett magánúton próbálkozik a Motley Crue Vince Neilje, saját pincészettel is büszkélkedik. A Vince Vineyards két kaliforniai alaptípussal rukkolt elő (legyen fehér és vörös ugye), Napa-völgyi Cabernet Sauvignon és Sonoma-völgyi Chardonnay, mindkettő 20 dolláros áron került bevezetésre. A büszke névadó annyira boldog volt, hogy a pincészet logóját azon nyomban az alkarjára tetoválta.
Nem tetovált ? vagy lehet, hogy igen, csak nem látható helyen ? Olivia Newton-John, aki Koala Blue néven hozott létre címkét. Direkt használtuk ezt a kifejezést, a két hölgy 2005-ös Chardonnay-je és 2004-es Shiráza ugyanis a Great Stone Wines egyik divíziójának termékeként jön létre. Szép mosolyok, aranyos kék plüsskoalák itt. Ebből a kategóriából van még bőven, még az elhunyt hírességektől is. A teljesség igénye nélkül a legismertebbek:
Marilyn Monroe és Norma Jean borok
Ezeknek a minőségéről mit sem tudunk, akinek volt szerencséje bármely említett tételhez, írjon nekünk bátran. Mindenesetre elfogadunk egy palack 2003-as Marilyn Merlot-t, vagy 2001-es Elvis Blue Suede Chardonnay-t, már csak a címkékért is ? és akkor jöhet a bibapalula bébi, ó jeeeee.
Korábban:
Abszolút borleírás
Egy átfogó, univerzális, abszolút dolgozat, mely minden bor leírására alkalmas