• CÍMLAP
  • PODCAST ARCHÍVUM
  • RÓLUNK

borravalo.hu

gasztro●kultúra

  • Étel
  • Ital
  • Kultúra
  • Történelem
  • Kapcsolat

A fogyasztókat és iparági szereplőket bünteti Donald Trump

2025-03-19 ● Kántor Endre

Döbbenetes, 200%-os büntetővámot jelentett be Donald Trump amerikai elnök az EU-ból érkező alkoholos italokra. Az USA az Európai Unio legnagyobb exportpiaca ebben az ágazatban, rengeteg érintett van a borászatoktól, a likőr- és párlatkészítőkön át a sörcégekig. Érintettek a gyartók, a kereskedők, de a sor végen a legnagyobb vesztes a fogyasztó lesz – mindkét oldalon.

Az Európai Unió az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnere alkoholos italok terén, a második Mexikó, a harmadik pedig Kanada. Az EU teljes alkoholos ital exportja az Egyesült Államokba mintegy 12 milliárd dollárt tesz ki, ez magában foglalja a bor, sör, szeszes ital és likőr kivitet. Az adatok azt mutatják, hogy az EU-ból származó borok és szeszes italok különösen népszerűek az amerikai piacon, a bor és szőlőmust export értéke önmagában meghaladja az 5 milliárd dollárt, ami jól mutatja az európai borok iránti jelentős keresletet az USA-ban. Különösen népszerűek az import borok és szeszes italok az amerikai fiatalok körében, az USA-ban értékesített borok 31%-a származik importból, és ez az arány növekvő tendenciát mutat.

Közben, az EU által tervezett, 25%-os vámok az olyan ikonikus amerikai termékekre, mint az amerikai whiskey, nehezítik ezek behozatalát és értékesítését az európai piacon. Míg az elmúlt években komoly felívelés volt látható a bourbon és már amerikai párlatok esetében, addig a 2024-es adatok szerint az előző évhez képest 23%-os csökkentést lehetett látni ezeknél az italoknál. Az USA-ba történő európai párlat kivitelben a jelentős márkák: Johnnie Walker, Jameson, Glenfiddich (Skócia), Absolut (Svédország), Belvedere (Lengyelország), Hennessy, Rémy Martin, Courvoisier (Franciaország), Baileys (Írország), Jägermeister (Németország) és Beefeater, Tanqueray, Bombay Sapphire (Nagy Britannia).

Az Egyesült Államok alkoholpiacán számos európai márka örvendhet nagy népszerűségnek, a legkedveltebb európai márkák a Heineken (Hollandia), amely 9 milliárd dolláros márkaértékkel a második legértékesebb sörmárka globálisan, a Stella Artois (Belgium), amely a top 10 legkedveltebb sörmárka között szerepel az USA-ban és a Guinness (Írország), amely az legnépszerűbb sör az USA-ban a YouGov 2024-es felmérése szerint.

Hogy mit jelenthet, ha nem közelednek az álláspontok? Erről beszélgettünk Tamás Gábor borakadémikussal és párlatszakértővel, közgazdássszal, a Masters Pálinka pálinkafőző mesterével. Hallgassátok meg!

Borravaló
Borravaló
A fogyasztókat és iparági szereplőket bünteti Donald Trump
Loading
00:00 / 42:12
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed

Időtartam: 42:12

Feliratkozás: Apple Podcasts | Deezer | Podcast Addict | RSS | Spotify

Címkék: Bordeaux, borexport, Champagne, Cognac, donald trump, EU, export, italexport, kivitel, párlatexport, Pinot Griggio, sörexport, USA, vám, vámháború

← Ikonikus ételek, melyek fiatalabbak, mint hinnéd! A vegán pizzaiolo: Preyer György →

Tetszett? Küldd el másoknak is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • YouTube

keresés

PODCAST FELIRATKOZÁS

  • SpotifySpotify
  • Apple PodcastsApple Podcasts
  • DeezerDeezer
  • Podcast AddictPodcast Addict

PODCAST TÁR

Borravaló
Borravaló
Kéktúrásból hasgombász: Almási Petra
Loading
00:00 / 31:54
Apple Podcasts Deezer Podcast Addict RSS Spotify
RSS Feed
  • Kéktúrásból hasgombász: Almási Petra

    Kéktúrásból hasgombász: Almási Petra

    Nov 5, 2025 • 31:54

    Ehető gombák Magyarországon címmel jelent meg Almási Petra könyve, a hazai erdők fogyasztható gombáiról, friss felhasználási módjairól és tartósításásáról. Kezdő és gyakorlott gombászoknak, és a megszokottól eltérő alapanyagokra nyitottaknak.

  • Mit adott nekünk Gundel Károly?

    Mit adott nekünk Gundel Károly?

    Oct 21, 2025 • 32:13

    Világlátott vendéglős, hagyományőrző, újító, gasztro író, akiről a világkiállítás kapcsán még a New York Times is szuperlatívuszokban írt. Katona Csaba történész és Kántor Bandi születésének évfordulója apropóján beszélgetnek Gundel Károlyról.

  • Kappadókiától Dzserbáig - nyári élményeink

    Kappadókiától Dzserbáig - nyári élményeink

    Oct 16, 2025 • 36:22

    Az idei nyár is dúskált gasztro élményekben – persze így van ez, ha az ember eleve keresi ezeket. Gazdagodtunk szép élményekkel külföldön és itthon is, ezeket elevenítjük fel.

  • Celebpiák: Jason Momoa vodkáján is túl

    Celebpiák: Jason Momoa vodkáján is túl

    Oct 9, 2025 • 39:05

    Mit keresnek a celebek a lepárlókban, pincékben? Mióta trend az, hogy egy színész, zenész, vagy sportoló saját italmárkát népszerűsít? Erről beszélgettünk Nagy Zoltánnal, a Boutiq’Bar tulajdonosával.

  • Bubik Szekszárdról - 1838

    Bubik Szekszárdról - 1838

    Sep 30, 2025 • 37:03

    Szekszárd és pezsgő? Ráadásul methodé tradicionelle, azaz palackos erjesztés és érlelés? Az 1838 nem egy dátum, bár az is lehetne, hisz a magyar pezsgőgyártás hőskorát idézi meg, a számmal ellátott palackokban azonban egy borvidék teljesen új arca mutatkozik be.

  • Női szemmel a rum pincében - Cynthia Vargas, a Matusalem master blendere

    Női szemmel a rum pincében - Cynthia Vargas, a Matusalem master blendere

    Sep 23, 2025 • 15:21

    Izgalmas, rendhagyó és hiánypótló bemutatón vehettünk részt a Casa Ron Matusalem és a Liquid Gold rendezésében: a master blender Cynthia Vargas először hagyta el a dominikai érlelőpincét, hogy bemutassa, mivel dolgozik most, milyen újdonságok vannak.

  • Pacal, birkahere, borjúbríz - fincsi, mi?

    Pacal, birkahere, borjúbríz - fincsi, mi?

    Jun 24, 2025 • 35:54

    Pacal, hagymás vér, kakastöke paprikás, bárányszív steak, a Hortobágy osztrigája, rántott velő – fincsi, mi? Bizony fincsi, pedig a legtöbben vagy nem mernek ilyen alapanyaghoz nyúlni, vagy nem is tudnak róla.

  • A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?

    A füredi Anna-bálon… Na de, miért pont ott?

    Jun 17, 2025 • 35:22

    Idén volna 200 éves a füredi Anna-bál… De csak volna, ha igaz lenne a legenda. Sajnos azonban, mint oly gyakran, itt sem teljesen stimmel a sztori, legalábbis jelen történeti tudásunk és a kutatások alapján.

  • Unta a rántott sajtot, sikeres étterem tulaj lett: Ranjeet Singh Dhillon

    Unta a rántott sajtot, sikeres étterem tulaj lett: Ranjeet Singh Dhillon

    Jun 11, 2025 • 39:18

    Ranjeet Singh Dhillon, a 20 éves Indigo, Bombay és Indigo Express éttermek társtulajdonosa fiatalemberként, először 1990-ben érkezett Magyarországra, amiről akkor még alig tudott valamit.

  • Tóth Szilárd: szeretem, ha mosolyognak az emberek!

    Tóth Szilárd: szeretem, ha mosolyognak az emberek!

    May 22, 2025 • 43:16

    A Michelin és zöld csillagos SALT étterem séfje az idei MBH Gourmet Fesztivál egyik nagykövete. Imádja azzal megmosolyogtatni a vendégeket, amikor ételeivel átad valamit magából.

Facebook közösség

Instagram

Follow on Instagram

Keresés

Borravalo.hu – gasztrokultúra

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

VAN BARÁTUNK

Copyright © 2025 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!