• Bor
  • Sör
  • Párlat
  • Kávé
  • Gasztro

borravalo.hu

bor ● sör ● párlat ● kávé ● gasztro ● bárkultúra

  • Címlap
  • Közélet
  • Hírek
  • Design
  • Podcast
  • Mindenmás
  • Kapcsolat

A nagy londoni balhe 1.

2007-05-23 ● Kántor Endre

Londonbol jelentjuk ekezetek nelkul – A multkoraban volt nemi vita arrol, hogy vajon a chenin, avagy avagy a savignon blanc savai az erosebbek. Mar eppen indultunk volna Wellingtonba, hogy kideritsuk, de a dolgok szerencses egyuttallasa utan mindent es mindenkit megtalaltunk egy helyen, a London Wine Fairen (az ekezetek kivetelevel). Alant a valaszok, annyit eloljaroban, hogy valoban hallani a roppanast, ahogy a savtol megreped a fogzomanc.Elnezest az ekezetek elmaradozasaert, de a Brit Birodalom ebben komoly hianyossagokat mutat. Tudomanyos kutatasok szerint csak az elejen rossz olvasni, aztan megszokja a szem, mert az agy korrigalja a hianyt.

Mindent az olvasokert, mi tenyleg kepesek vagyunk aldozatot hozni. Most is a London Wine Fairen keressuk a valaszokat azokra a kerdesekre, amelyek miatt a kedves olvasok nem tudnak aludni, es odahaza nem merik megkerdezni, mert ki tudja, mit gondolna a csalad. Szoval, Chenin Blanc, avagy Savignon Blanc?

A London Wine Fairre a VisitBritain hathatos segitsegevel jutottunk ki, es eloljaroban csak annyit, hogy a hatarozottan szivacsszeru brit piacra errol a rendezvenyrol lehet bekerulni, barmifele szesszel. A boraszok kokemeny uzleti targyalasokat folytatnak, a dolog korant sem olyan nepunnepely jellegu, mint a Vinitaly. Business van itt kerem,  kokemeny business. Aki a brit piacon valaki, vagy valaki szeretne lenni, az itt van. Minek utana a britek az egyik legnagyobb ujvilagi borfogyasztok, a Deli Felteke hihetetlen erokkel kepviselteti magat. Az elso napot tehat a Savignon-Chenin vita eldontesenek szenteltuk.

Egyseges kivik

Uj-Zeland standja mar megjeleneseben az egysegben az ero erzeset sugarozza. Visszafogott, elegans fekete eroditmeny, korulbelul olyan, mint az All Blacks rogbicsapat vedosora. Az a nagy helyzet, hogy Uj Zeland annyi penzt kolt csak a Savignon Blanc fejlesztesetre, kutatasara, amennyirol a magyar boraszati agazat almodni sem merne. Talaltak egy fajtat, amely tokeletesen passzol az o tokeletes orszagukhoz.

Nyolc Savignon Blanc-t neztunk meg, amelyek vegig igen egyseges kepet mutattak, de figyelem, trendfordulo van kivieknel! Az uj zelandi Savignon Blanc a tropusi gyumolcsok hihetetlen egyertelmu aradatat kinalja, mind illatban, mind izben. A savakat szepen bele poliroztak a feluletbe, de azert ott vannak, ezektol tunik a bor olzan ropogosan hersnek. Vagy hersegosen ropogosnak…

Az uj trend az, hogy a terulet jellegzetessegeit egy kicsit jobban beengedik a borba, a Marlborough-volgy ontestalaja azert rendesen tartalmaz asvanyokat is: most ezek mutogatjak meg magukat izben es illatban. A titok – amint azt a Villa Maria egyik borasza elarulta – az, hogy milyen tavol van az ultetveny a partvidektol. Minel tavolabb kerul a szolo az oceantol, annal lagyabb es gyumolcsosebb, mert a szarazfold belsejeben a nagy melegben kiegnek a savak. A boraszok tehat igyekeznek minel kozelebb telepulni a folyovolgyon belul a torkolathoz, hogy a boraik frissek maradjanak.

Sokszinu Afrikanusok

Del Afrika a Chenin Blancjat a Loire videkrol vittek be a franciaorszagbol elkergetett Hugenottak. Namarmost a cheninek a Del-Afrikai teruleten sokkal kevesbe hersegnek, mint a kivik savignonja. Ezek a borok joval simabbak, elsore tenyleg ugy tunik, mintha a sav alig volna jelen. Erre a jelensegre Andrew Hilliard, a Beau Joubert borasza adta meg a valaszt.

Az a helyzet, hogy a hugenottak – ha mar el kellett hagyniuk a francia anyafoldet – vittek magukkal a szolot, eddig megvan a sztori. No de a szolobol nem bort, hanem brandyt csinaltak! A brandinek pedig kifejezetten nem tesz jot az, ha az alapbor sava magas. Ezert az elso ultetvenyeket oda telepitettek, ahol a nagy melektol biztosan kiegnek a savak, akarmilyen is a fajta. Sok borasz meg mindig itt dolgozik, ezeken a teruleteken. Ezen a kliman a cheninben alig marad sav. A boraszok a telepitessel es a szureteles elobbre hozasaval trukkozhetnek, hogy megis megorizzek a savakat a borban.

A del afrikai boraszok hihetetlen sokfele modon keszitik el a Chenin Blanc-t. Van aki a fara, es van aki az acelra eskuszik, sokkal szettagoltabbak az izek is. Van egy almas-kortes vonal, de emellett eppugy megvan a fustos, fas tortenet is. Het helyen kostoltunk Chenin Blanct, es minden boraszatnak megvolt a sajat stilusa, egy volt csak biztos: annak idejen chenin blanct szureteltek. A Chenin ugyanakkor, mint azt korabbanm irtuk – es most kostoltuk is a Vunani pinceszetnel – hajlamos a bothrytizalodasra. Az eKasi Sweet Ntombi tiszta mez es citrus kevereke mind illatban, mint izben.

Az Ovilag nem koszon

Ugy dontottunk, hogy visszanezunk a gyokerekhez, es Loire volgy Chenijeivel es Savignonjaival zarjuk le a kostolot. A Marcel Sautejeau sok kicsi boraszatot kepvisel a Loire volgy Sauncere, Anjou, Vouvray es Chaume videkerol. Ez a Chenin Blanc es a Savignon Blanc hagzomanzos termohelye Europaban. Az elso ket tetel Savignon sokkal eroteljesebb, kemenykedosebb bor, mint a csiszolt uj zelandi. Nem koszon, odavag savval rendesen, mikozben birssel es viragillatokkal kapraztat, de sehol egy mango, licsi vagy carambola.

A chenin blanc szarazon egyszeruen odavag a savval, akkora van neki, hogy hallani ahogy reped az ember fogzomanca. Itt az alma/korte/birs izek koszongetnek, de a bor mintha azt mutogatna, nem erre kellene otet hasznalni. Mamadou Guyere, aki a kostolonkat vezette, annyit mondott, hogy most kozelebb megyunk Magyarorszaghoz, amikor kitoltotte a Gaudard boraszat elso tetelet: kesou szuret, Chenin Blanc. Hetven gramos cukor, az volt benne, aranyszin, es massziv birsalma iz. Aztan ettol a boraszattol meg foljebb masztunk a gradicson: egy 116 es egy 180 grammos bothrytizalt tetelt sikerult bevizsgalni. Kantorbandi gyogyfuves cukorkat vizionalt a birsalmasajt melle, mindenfele citrusokkal.

Az Oshaza boraira leginkabb azt mondanam, hogy rusztikusan elegansak, nem akarnak kedveskedni, finomkodni, odalepnek es lesz ami lesz. Savaik brutalisak, a maguk reszerol, ha nem tetszik valami ok nem valtoznak, tessek masik bort valasztani, ha mar…

Stevie Kraft and Kantorbandi, London

PS: A folytatasbol kiderul az is, hogy London gasztro-kulturaja hogyan alakul at eppen, sorra nyitnak a gastro-pubok, melyek egyikeben jartunk. Folytatjuk utunkat a Wine Fair rengetegeben, de ellatogatunk a Fuller Brewerybe is, ahol az igazi londoni ale-t keszitik – hogy helyreallitsuk a ph-ertekunket. Arra is valaszt adunk, hol talalkozik a sor es a bor (igen a Whiskey, igen).Talalkozunk Stirlitz ugynokkel, akivel informaciot cserelunk a chicagoi rendezvenyrol, majd egy Covent Garden-i pubban megnezzuk a bajnokok ligaja rangadot, ahol Stevie Kraft a Milannak fog szurkolni, es ugy veli, ezt tuleli. London nem szed tuszokat, es bar jartunk itt tobbszor, minden alkalommal meg tud lepni valtozatossagaval. Meg akkor is, ha a 120 kilos feka vamos Lutonban csak annyit mondott az utlevel kezelese utan: „Koszonom.” Folyt kov! Oh, yes, es: Hungarian kezboard ruley!!!

Korabban:

Nemtudomka Amsterdamban

Zulu hajnal virrad Budán

Ötputtonyos Chicagóban

Az olasz meló: Vinitaly 2007

Címkék: Anjou, Chaume, Chenin Blanc, Dél-Afrika, Gaudard, Loire, London Wine Fair, Sancere, sav, Savignon Blanc, Uj-Zeland, Vunani

← Nemtudomka kalandjai a brüsszeli magyar érmekkel A nagy londoni balhé 2. →

Tetszett? Küldd el másoknak is!

Kövess minket

  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • Tumblr
  • Twitter
  • YouTube

Podcast

Konc vs. Cibere – farsang és böjt

Márciusi ifjak és a szabadság bora

Pezsgőt júniusban

Instagram

Follow on Instagram

Hírlevél

Nem szeretnél lemaradni? Érdekelnek a kiemelt események, ajánlatok?

Hírek, Programok

Nagy Egri Borműhely kóstoló

Négy érmet hoztak el a Kreinbacher magnumok a pezsgő vb-n

Borszerda egri borokkal

Egytőről évjáratbemutató

Negyedszer is Trófea díjat kapott a Tornai Pincészet



Mi az, hogy ital/bár kultúra? Egyáltalán, miért kell a borokról, sörökről, párlatokról vagy kávékról kóstolójegyzetet írni? Inni kell, és kész, nem? De.
Persze, mi azt gondoljuk, hogy közben keresni kell a jót, a még jobbat, a tökéletest - ha van olyan. A kultúra a civilizáció építőeleme. Ahogy az irodalomban vagy zenében, az italok és ételek terén is lehet alkotni, és a tökélyre törekvő alkotást megérteni. Közben pedig lehet inni is - ünnepkor, lazításnak, búfelejtésre - hisz ez is kultúránk része. Főleg akkor, ha kulturáltan csináljuk. Ezért vagyunk mi: hogy megmutassuk mit és hogyan érdemes. Hogy mikor, az rátok van bízva...
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok és feltételek

Keresés

Archívum

Facebook közösség

Copyright © 2023 · Borravalo.hu - minden jog fenntartva!