Badacsonytördemicen megint kiderült: rossz évjárat nincs, csak rossz borász. 2010 lehet, hogy nehéz év volt, Nagy Laci és a Sabar azonban derekasan megküzdött vele. Azért nem volt kisiskolás feladat első évjárattal ebből az évből kijönni.
Nagy Lacival először a Villa Tolnaynál találkoztam, már ott mesélt saját kis pincéjéről, a Sabarról. Még soha nem láttam, nem ittam, felkeltette érdeklődésem. Most sikerül végre lejutnom Badacsonytördemicre hozzá, és ? bár nem volt mindenre idő, de ami késik, nem múlik ?, sikerült pár borba bele is kóstolni.
A Sabar borházat 2009-ben alapította Nagy Laci és Ádám Gábor, egy közgazdász, aki Lacihoz járt le kóstolni, és feltette azt a kérdést, hogy ha lenne egy nagyobb összeg, akkor Laci mit kezdene vele. Hát, ahogy a mondás tartja, azonnal elkezdtek belőle kisebb vagyont faragni, felhúzták a Sabar pincészetet. 4 hektár aktív szőlőjük van, a többit felvásárolják, 2010-ben 8000 palack lett ebből. A név a Sabar hegy alatti azonos nevű, Káptalantóti melletti dűlőből származik, itt a terület. A Villa Tolnaynál megszokott minőséget véltem felfedezni a borokban, azzal a csavarral, hogy itt Laci teljes egészében saját személyiségét teszi bele a palackokba.
Sabar Sauvignon Blanc 2010
Egyáltalán nincs túlcicomázva, tipikusan nem az a fajélesztős szavinyon. Fában is érett, pont, hogy ez a vonal ne érvényesüljön. Friss, nem túl zamatos illat, kis savanyúcukor, árnyalatnyi csalán, némi citrus illatban. Szájban nagyobb, mint sejttette, friss zöldalmás és grépfrútos jegyek, 12.5-es alkohol, kedves és élvezhető bor, ami 1200 forintért szép 3,5 csillag.
Sabar Rajnai Rizling 2010
Itt hirtelen más ligában kezdünk játszani. Illatra azonnal érezni, hogy nagyon érett, szép anyagról lesz szó. 12 mázsa szőlőt vettek és azt tették a présbe, amit azonban csak forgattak: ami kifolyt, kifolyt, ami nem, az ment a disznóknak gyöngy gyanánt. Erre mondták a kollégák Lacinak, hogy elmebeteg. Az eredmény cáfolja a diagnózist: friss gyümölcsösséggel indít, őszibarack, szőlő és csodák csodája málna. Ezt követik a friss zöldfűszerek, melyek ízben is jönnek a málnás cukorka mellett. Sósság zárja az egészen hosszú kortyot, de a gyümölcsök visszaköszönnek a végén. 1400 forint, ami ezért atom jó vétel, és 4 csillag.
Sabar Cabernet Sauvginon Rosé 2010
Halvány hagymahéj szín, kérdem miért. Mert eredetileg CS white-nak készült volna, így a válasz, csak a kollégák addig cikiztek, hogy az koppintása a környéken is fellelhető kékszőlőből lett fehérboroknak, hogy végül mégis kapott némi héjat színnek. Illatban diszkréten jönnek a CS jegyek, szájban azonban robban. Nagy Laci ezt azért ?szereti nagyon , mert ez bor?, azaz nem felpumpolt rozé. Feketeribizke és szeder, némi cserkó és meggy, sóssággal zár a gyümölcsök mellett, nem egy hétköznapi rozé. 1400 forint ez is, és 4 csillag.
Hát, eddig meggyőző volt a fiatal Sabar borház, hamarosan megkóstolom még az 1400 forintos magnum palackos olaszrizlinget, ill. a még hordóban lévő Cabernet Sauvignont, addig is a tervekről faggatom Lacit: Hát, nyolcezer palackot barátokkal is meg lehet inni, mondja, szóval megfontoltan haladunk. Helyes, eddig ez célravezető volt, érdemes is a kis borházat felkeresni, ezzel katalizálni a folyamatot.