Mi lesz az eredménye annak, ha valaki nagyon odavan a csillagászatért és a borászatért? Hát meteorbor, az. Így esett Ian Hutcheon brit üzletembernél, aki megalkotta a világ első földönkívüli borát.
A brit Ian Hutcheon Chilében él és dolgozik, nem csoda, hogy a borok szeretete elragadta, ismervén az ország adottságait. 2007-ben indította el a Centro Astronomico Tagua Tagua obszervatóriumot, 2009-ben pedig megvette a Cachapoal völgyben található Tremonte pincészetet. A főként cabernet sauvignont termő szőlők gyümölcsei azonban nem csak a helyi terroirtól kaptak különleges zamatokat: ebben egy 4,5 milliárd éves meteorit darab is segített?
Ian Hutcheon saját bevallása szerint mindig is imádta a csillagászatot és a borokat, és már régóta gondolkodott azon, hogyan lehetne a kettőt összehozni. Egy magángyűjtő segítette ebben, amikor felajánlotta az általa birtokolt meteorit darabot, amely 6000 évvel ezelőtt pottyant le a chilei Atacama sivatagban.
Így ez a közel ökölnyi kavics, mely a Mars és Jupiter közötti aszteroidaövből származik, bekerült azokba a hordókba, melyekben a cabsav éppen malolaktikus erjedését végezte, majd együtt is maradt a borral vagy 12 hónapot.
Így, Hutcheon szerint a naprendszer születésénél jelen lévő elemeket kortyolhat az, aki a stílszerűen Meteorito névre keresztelt bort kortyolja. Egyelőre sajnos csak a chilei obszervatóriumnál kapható, de hamar beindítják az exportot, Hutcheon szerint a 10 ezer liternyi bor polcára 10-15 dollár lesz majd.
Egy vakteszten elég nehéz lenne belőni azt a borvidéket, ahonnan a bor származik ? az biztos, hogy a Mars és Jupiter közötti vidék terroirja méltó vizsgatétele lenne egy borjedi aspiránsnak.