Itt vannak a sarkon a kínaiak, borban is. Nem figyeltünk oda, és lám, a világ egyik vezető borhatalmává nőttek, legalábbis mennyiségben. Persze, ez szépen hoz magával két dolgot ? az olcsó kínai bort a hazai piacra is, és a drágább, jó minőségű, nagyon-nagyon-nagyon nagy tételben kínált kínai bort.
Kína borpiaca duplázódott az elmúlt öt évben, jelenleg a világ 6. legnagyobb termelője. Ami azt jelenti, hogy csak a három nagyhatalom (Olaszország, Franciaország, Spanyolország), az USA és Argentína van előtte, megelőzi azonban Dél-Afrikát, Ausztráliát, Németországot és Chilét. Ez nyilván csak mennyiségi sorrend, de a növekvő fogyasztás és a know-how meghonosítása ? rengeteg francia, ausztrál, amerikai, stb. borász szegődik el egy-két éves munkára ? hozni fogja magával a minőséget is. A mennyiség pedig marad, szőlő , jó terület és szakmunkás terén egyaránt.
Ez pedig, rövid időn belül ahhoz fog vezetni, hogy a kínai borosok is nyugodt lélekkel kimondhassák: my kung-fu is stronger than your kung-fu. Ezt prognosztizálta egyébiránt a brit kereskedőház, a Berry Brothers and Rudd is. Szerintük 50 év kell ahhoz, hogy a minőség elérje Bordeuax szintjét.
Jelenleg pár nagy cég uralja a piacot, ezek a Changyu Pioneer Wine, a China Great Wall Wine és a képünkön is látható Dynasty Wine. A legnagyobb borvidék a Jantaj-Penglaj, mely a teljes termelés 40%-át adja. Itt 140 borászat üzemelt a 2006-os adatok szerint.
A borászatok zöme tehát az alsó polcokra koncentrál, de vannak persze prémium szegmenst célzó pincészetek is. Ahogy a Reuters videóján is látni, nem hiányzik a hókuszpókusz innen sem, a 100 dolláros borokat készítő cégnél klasszikus zenére szüretelnek, és ez szól az erjedés alatt is.
A borfogyasztás növekedését az egyre növekvő egészséges életmód divatja hozta, az egyre inkább uralkodó felfogás szerint a kínai tömény szeszek ártalmasak az egészségre, míg a bor jót tesz testnek és léleknek egyaránt. Gondoljunk csak bele: csak Kínában egymilliárd potenciális fogyasztó van! Ez aztán a szép marketing feladat. Ami azonban izgalmas: a prognózisok szerint 2017-re az import is több mint 600 millió dollárral nő, ahogy emelkedik a külföldi borok iránti kereslet is.
Ide meg jön a kínai bor, figyelni kell rá ? sőt már itt is van. Magunk vagy 3 helyen láttunk már nagykereskedelemben és szakboltban kínai palackokat pesten. A puding próbája persze az evés, de ami késik nem múlik.