A 21-ei Napi Gazdaság így fogalmaz:
?Több borvidéken, így Villányban és Egerben is súlyos problémákat okoz a termelőknek, hogy több kékszőlőfajtára sincs érdemi kereslet. A szőlőtermelők és borászok helyzetét súlyosbítja az olcsó importborok szinte korlátlan behozatala. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa szerint a szőlő és bor termékpálya-bizottságban már keresik a termelők megsegítésének lehetséges eszközeit. A szüret rendben zajlik, sok borvidéken már csaknem befejeződött, komolyabb teendők csak a késői érésű kékszőlőt termő egri és villányi, valamint az ugyancsak késői érésű fajtákat nevelő tokaji borvidéken vannak – mondta a Napinak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. A szőlősgazdáknak ennél is nagyobb gondot jelent, hogy egyes borvidékeken – például Egerben és Villányban – bizonyos kékszőlőfajták, például a cabernet franc esetében egyszerűen nincs kereslet a megtermett szőlőre. Hatvanezer mázsa szőlő vár eladásra az egri borvidéken. Az idei termés mennyiségileg is, minőségileg is jó, csakhogy a kékszőlő kilóját 45 forintért vennék meg a még talpon maradt felvásárlók. A tavalyi ár 80-100-120 forint volt kilónként – mondta Tarsoly József hegybíró a Kossuth rádió Hajnaltáj című műsorában. Mivel a borvidék egyik legjelentősebb felvásárlója, a helyi szövetkezet ellen csődeljárás indult és nehézségekkel küzd az integrált borgazdasági Zrt. is, sok gazdálkodó inkább a kivágási támogatás, illetve a szőlőtőkén hagyása mellett döntött.?
Villányban nem érzékelhető a cabernet franc és a többi kék szőlő ilyen jellegű problémája, eladhatatlansága, mondta a Borravalónak Kapronczai Balázs a Polgár pincészettől. Némi árcsökkenés érzékelhető, és ez KB szerint két okra vezethető vissza. Az egyik az, hogy tényleg sok külföldi bor jön az országba olyan áron, amellyel Villány nem tud versenyezni. A másik pedig az, hogy egyre kevesebben állnak úgy a fogyasztók, hogy vásároljanak, annak ellenére, hogy évek óta nem emelkednek az árak. Kétségkívül nehezedik a helyzet, mondta KB, aki szerint komoly országos hálózattal rendelkező borkereskedő cégek tartoznak sok pénzzel borászatoknak, ami napi problémát jelent üzemi szinten. Óriási készletek vannak beragadva, Kapronczai Balázs szerint.
Több helyütt is az olcsón, 60-80 forintért importált és itthon palackozás után 200-250 forintért árult olasz és spanyol hordós borokat okolják az értékesítési nehézségekért. Az agrártárca szeptember végén jelentette be, hogy az illegálisan az országba kerülő borok miatt szigorít az ellenőrzéseken, ennek érdekében pedig közös akcióba kezd a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságával (VPOP), s szigorítják a jövedéki ellenőrzést ? áll a Napiban. A Borravaló információi szerint egyébként olcsó olasz import bor ügyben a szaktárca Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatala vizsgálatot indított, végre kiderülhet hát, hová tűnik 500 ezer hektoliter olasz import bor.
Egerben tényleg problémák vannak a cabernet franc-nal, mondta a Borravalónak Gál Péter, a Gál Lajos pincészettől. GP szerint is nagy gondok vannak az ágazatban minden szinten. Egerben az egyik nagy felvásárló megrendült anyagi helyzete miatt a szőlő keresleti és kínálati viszonyai megváltoztak, a piacra zúduló nagy mennyiségű eladatlan szőlő lenyomta az árakat, mondta GP. Azt sem szabad elfeledni, tette hozzá, hogy cabernet franc-t olcsóbban és jobb eredménnyel lehet termelni Chilében. GP szerint is érezhető a lassulás a levegőben: a kereskedők lassabban fizetnek, és a mélypont még messze van. ?A fesztiválokon úgy éreztem hogy kisebb volt a forgalom, az érdeklődés. Mind a budapesti, mind az egri fesztiválra jellemző volt ez?, tette hozzá.
Korábban:
Népszabóság Szop Táz: egy párhuzamos világ