A balladai homály elfedi már, hogyan terjeszkedett a Vylyan Pincészet a 90-es évek első felében a területek vásárlását illetően, de annyi bizonyos, hogy a birtokközpont a Dobogó dűlőn található, amin 1992-ben ültetett cabernet sauvignon található. Az innen származó bor utolsóként kerül piacra a 2006-os válogatások közül.
Ha Kisharsányba ?befordulunk?, felfelé a Fekete-hegynek egy nyomtávú út vezet: balra a Kenderföld, felette a Hunyadi-dűlő, jobbra a Kossuth Lajos, és ezek felett a Hársos, valamint a Dobogó. Erőteljes déli lejtésű, jó adottságú terület, példás rend van a sorok között, ahogyan rendet vágnak brand-ügyileg Vylyanék az új dűlőválogatások között is. A Pillangó merlot válogatás, a Mandolásban a cabernet franc mutatja legjobb arcát. Idén két új terület áll csatarendbe, a Dobogó és a Gombás (ez utóbbi pinot noir, már kóstoltuk itt: Thumbs up for vylyan 9+9 ? szeptembertől lesz kapható az első, 2008-as évjárata).
De vissza 2006-hoz, hiszen a Dobogón kívül minden más a polcokon van már: a megkésett tavaszt változékony nyár után nagyon szépen kiegyenlített ősz követte, ez az egyensúly ? főleg a szubmediterrán területeken, amilyen Villány is ? okos borászkodással szép savszerkezetet jelenthetett a nagy boroknak is. Személy szerint én a 2006-os évben jobban hiszek, mint a forró 2007-ben. Pontosabban a 2007-esek hedonista bombáit már fel kellett robbantani, amíg 2006-osaimat szívesen tartogatom még a pincémben-hűtőmbem; lekvárosodástól, laposodó savaktól nem tartok.
A bemutatóra lelkes csapat érkezett, rozéval fogadott minket a Vylyan csapata, majd hirtelen a Fekete-hegy lejtőin találtuk magunkat: első állomásunkon a 2009-es és 2008-as cabernet hordómintáját kóstolhattuk. A 2009-es bődületesen nagy anyag, remek struktúrával, lomhaság nélkül. Brutál test, bársonyos tanninok, hosszan gyümölcsös lecsengés, megfelelő savakkal támogatva. A piacra kerülés előtt hosszú palackérlelést kap ? személy szerint bármikor szívesen fogyasztanám akár már most is. A 2008-asban voltak zöldes villanások is, a fűszerek erősebbek, kissé rapidabb a tannin is. De máris feljebb kerültünk egy állomással, ahol a 2007-es és 2006-os forgalmi cabernet került a poharakba (a Duna-Dráva Nemzeti Park őre kísért minket és tartott itt egy rövid előadást a helyi élővilágról, csak úgy nem lehet felpattanni se a Szársomlyóra, se a Fekete-hegyre, természetvédelmi területek). A 2007-es tüzes, vastag bor, nagyon déli karakterű, szinte újvilágias gyümölcsösséggel, kissé letaglózó. A 2006-os kiegyensúlyozott, komoly: édesfűszerek, jó savak, kabernés édespaprika, érett tannin, integrált fa, okosan használva.
Aztán felértünk a csúcsra, háttérben a Várerdő és a Konkoly (a Kopár ?belső fele?), előttünk pedig egy kosárban a nap főszereplője impozáns magnum palackokban, gyönyörű ornamentikával a címkén: a Dobogó Cabernet Sauvignon 2006. Extrém alacsony terheléssel készült a bor (12hl/ha), egy tőkéről mindössze 4dl jött le. Másfél évet töltött hordóban, azóta palackban pihen. Illatában és ízében is feketeszeder, aszalt meggy, csokoládé, némi földes-fűszeres-dohányos második vonallal. Élénk savat, határozott tannint mutat, még mindig fiatalnak tűnik. Nagyon koncentrált és hosszú lecsengésű.
A hegyről lejöttünk, a palackok kiürültek. Lent az ebédet már a 2008-as Ördög kísérte, mint elődje ez is ?best buy? (divatosan szólva). Hazaindulás előtt én azért még kértem egy pohárral a 2009-esből, arra három évet majd várni kell, nagy kedvencem lesz. Tetszik, hogy nem engedve a piac nyomásának a pince visszatartotta a megfelelő pillanatig ezt a bort: vesszőparipám, hogy sok tételt ?idejekorán feliszunk?, mielőtt a bor igazi arcát mutatná.