A jelek szerint az új francia elnök, Francois Hollande jobban támogatja majd az ország boriparát, mint elődje, Nicholas Sarkozy. Ezzel együtt, az új elnök tett olyan ígéreteket, melyektől a prémium borászatok kicsit izzadni kezdtek. A francia választások boros szemmel.
A boripar a francia gazdaság egyik húzóágazata: a 2011-es válságévben is 7 milliárd eurót tett hozzá az ország büdzséjéhez. Évek óta heves viták vannak több kérdésben is, ezek közül a jelenleg leginkább felkapottak: az ültetvények (ültetési jogok) liberalizációja, az Evin-törvény (mely tilt minden szeszesital – így bor is ? reklámot), és a zéró tolerancia bevezetése a közlekedésben.
Nicholas Sarkozy nem volt híres borszeretetéről, ez egyike volt azoknak a vonásoknak, melyek negatívan ítéltették meg. Egyszer azt nyilatkozta, hogy bornál szívesebben fogyaszt Coca-Colát. Kampányfelelősei még rá is játszottak arra, hogy eloszlassák a róla kialakult vizesnyolcas képet: a hajrában Sarkozy ellátogatott Vouvray-ba, és nagy sajtófelhajtás közepette kóstolt helyi borokat. (Az igazságot azonban nehéz álcázni: savanyújóska ábrázata így is megmaradt.)
Hollande ezzel szemben mindig is borszerető ember hírében állt: még az exit poll eredményeket is egy pohár vörösborral várta vasárnap. Aztán nagyot koccintott. Az új elnök a Revue du Vin de France szakmai lapnak egyszer azt nyilatkozta: ?Ahogy sok franciát, engem is elkápráztatnak hazánk borai ? szeretem a francia borokat kóstolgatni barátaimmal és családommal, és gyakran nyitok ki egy jobb palackot, ha ünnepelnivalóm van.?
A választási kampányban Hollande azzal vádolt Sarkozyt, hogy cserbenhagyta, mi több, elárulta a francia boripart, amikor olyan törvényeket támogatott, melyek felbolygatták az addig hatályos ültetési jogokat ?hozzájárulva ahhoz, hogy a borászattal foglalkozók ne tudjanak megélni saját termelésükből.
Hollande tehát úgy van beállítva, mint borszerető, borokat és a francia borászatot pártoló ember. A Decanternek nyilatkozó Alain Raynaud, a bordeaux-i Cercle de Rive Droite elnöke úgy fogalmazott: meg kell várni, milyen hatása lesz az új elnöknek. Sarkozy politikailag és személyesen is kevés érdeklődést mutatott a bor iránt, Hollandénak pedig személyesen is sokat jelent, így talán Hollande alatt meghallgatják az ipari szakértőket is, akiket komolyan sújt az Evin-törvény ? tette hozzá.
Ezzel együtt, az iparági szereplők óvatosak. Egyik jelölt se körvonalazott semmit pontosan a manifesztumában, ráadásul a francia boriparnak arra van igazán szüksége, hogy a gazdaság egésze feltámadjon, ami pedig lassabb folyamat lesz.
Ráadásul, Hollande a 2007-es kampányban azt mondta: ?Nem szeretem a gazdagokat.? A választási ígéreteiben pedig következők szerepeltek: 75%-os adó kivetése olyan háztartásokra, melyeknek 1 millió eurónál nagyobb az éves bevételük, külön örökösödési adó kivetése a nagy értékű ingatlanok esetében, nagy cégeknél magasabb adók és éves vagyonosodási adó kivetése az eszközállományra.
Azt sem tudni pontosan, hogy ilyen kétpólusú hozzáállással az Elysée palota éves, 250 ezer eurós borbüdzséjét megnyirbálja-e, vagy enged a személyes preferenciának és a csábításnak.