A Vinagora a legnagyobb, hazánk által rendezett nemzetközi borverseny, mely magát szerényen Közép-Európa Bor-iránytűjének nevezi, kissé esetlen magyarsággal.
Kuti Vili borújságíró-gyakornok, a Független Médiaközpont ösztöndíjasa konzekvensen végigcsócsálta a Vinagora borgáláján a cab franc-okat, a borokról és a rendezvényről szerzett benyomásait az alábbiakban fogaljuk össze.
Egy
Azért a cab franc-okat, mert ez a bordói fajta mutatja tán a legszebb változatokat nálunk, eladdig, hogy tán először kis hazánkban préseltek önálló prémium fajtabort ebből a fajtából. A magyar borokhoz konyító napnyugati szakírók is észrevették a hun francban rejlő óriási lehetőségeket, mely második otthonára talált nálunk, ahogy tán Michael Broadbent mondá.
A gálán 19 magyar cf-mintát lehetett összehasonlítani, nagy presztízs- és kis kézműves borászatok egyaránt felvonultak, ötöt emeltünk ki, szerintünk ezek voltak a legszebbek. A többiben tendencia-szerűen megjelent, szinte végigvonult a soron egy zöldpaprikás vonulat és akadt néhány túlhordózott történet is. Azok a tételek tűntek nyerőknek persze, amelyekben a terroir sajátjait, az egyediséget véltük fölfedezni.
Tiffán 07: Illatát a bőrösség uralja, a háttérben erdei gyümölcsök. Ízében cassis-t idéz. Az extra magas alkohol nem lóg ki, mivel mindenből sok van.
Sauska 07: Illatát kávézacc és a pörkölt aromák vezetik. A korty nagyon komplex, a szájban málna és feketecsoki dominancia, amit hosszú lecsengés kísér.
Frittman 07: Egészen sötét anyag, melynek illatában édes likőrösség dominál. Kissé zárkózott, de a levegőn folyamatosan nyílik. A szájban szépen mutatja a jellegzetes franc jegyeket. A korty kellemes, nem túl komplex, lecsengése közepes.
Bodri Faluhely 07: A gála legegységesebb franc-ja. Színében feketébe hajló mélyrubin. Illatában a fajta jellegzetes fűszeres jegyeit mutatja. A kortyban is a fajtajellegen van a hangsúly, csak a háttérben érezhető a barrik. Kerek, kellőképpen vastag, kiegyensúlyozott szerkezetű. Egyedi és őszinte terroir-bor.
Nagyrada, Cezar 08: Illatában visszafogott, vezető illatjegye a paprika. Ízében szépen előjönnek a fajtajegyek, málna, aszalt gyümölcsök, csokoládé. Intelligens hordóhasználat. Vékonyabb, de elegáns tétel.
Kettő
Múlt hónap elején az Iparművészeti Múzeum adott helyet a verseny utáni gálának. Nagyon sokan voltak kíváncsiak a verseny indulóira, szerencsére a múzeum aulájának tágas tere lehetővé tette a kényelmes kóstolást. Ami viszont akadályozta, az a borok hőmérséklete volt. A legtöbb bor 25-27 celsius körül fortyogott, ami nem a legideálisabb.
A kiszolgálók sokszor képzetlenek, de legalább közvetlenek voltak. Ami a borok hőmérsékleténél is kellemetlenebbnek bizonyult, az a biztonsági szolgálat viselkedése. Az esemény a kiírás szerint 8-ig tartott, már 8 előtt néhány perccel elkezdték szinte kilökdösni a vendégeket, volt olyan, akit a jegyzeteiért sem engedtek vissza.
A rendezőknek közölni kellett volna a biztonságiakkal, hogy borgálát kell felügyelniük, és nem egy ingyenes ételosztást (persze ez ott sem megengedhető). A biztonságiak bunkóságáról a budai Gourmet-n is sok panaszt lehetett hallani.
Három
A Vinagora tehát magát Közép-Európa Bor-iránytűjének nevezi, a maga 552 mintájával. A borravaló.hu több tagja rendszeresen zsűrizik a Concours Mondial de Bruxelles-en (CMB), idén is szembesültek azzal, hogy ezen a borversenyen, mely valóban a világ egyik legnagyobb tesztje a maga évről-évre növekvő számú mintájával (idén 6964 tétel érkezett, nézetünk szerint jellemzően kétezer minta fölött van súlya egy nemzetközi borversenynek), magyar borok alig vannak. Miért vajh??
Mert a CMB kilépett az OIV, Office International de la Vigne et du Vin, a Párizsban székelő Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Hivatal és a VinoFed, a Nagy Nemzetközi Versenyek Szövetsége kötelékéből, és ez nem tetszik a Borkultúra Kft-nek. A Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. szervezi a Vinagorát, illetve a honi borok nemzetközi versenyeken való részvételét, úgy 400-450 mintát küldve ki évente különféle bajnokságokra.
A Vinagora OIV és VinoFed-tag, a CMB nem. A CMB is OIV-tag volt, csak otthagyta a nagy nemzetközi borász-szervezetet, gyanúnk szerint azért, mert hatalmas buli és biznisz a nemzetközi borverseny-szervezés (a CMB-nek van argentin, chilei, brazil, uruguay-i és provence-i mutációja is), és a Concours vezetői úgy ítélik meg: se a korlátozó regulákra, se a tagdíjfizetésre nincs szükségük ahhoz, hogy ezt a remek bizniszt vidáman és csak a saját hasznukra bonyolítsák.
A CMB tehát önállósította magát, ezért az MSzBN Kft. ezt a versenyt nem támogatja, ide nem szervezi a mintaküldést. Ez szíve joga, de nagy kérdés, hogy a magyar borászatnak jó-e, hogy nincs jelen az egyik legnagyobb borversenyen? Nem volt jó érzés azt látni, hogy miközben mi 19 mintát küldtünk, a szlovákok 44-et, a csehek meg pont százat, nekik nem derogál a Concours, nekünk igen? Az OIV és a VinoFed bizonyára olyan varázsigék, melyek megnövelik egy kis, periferikus, ötszáz mintás borverseny súlyát, mely emlékezetünk szerint nemigen képes 700-800 minta fölé emelkedni, ami egy korrekt vidéki, nemzeti vagy regionális borverseny mérete, de nem kéne kihagyni egy olyan borversenyt, amelyen vagy tízszer annyi minta van.