Aggódnak Bordeaux-ban
Félnek a Bordeaux-i borászok, hogy a recesszió elszúrhatja a karácsonyukat. Ahogy mondják, komoly kihívásokat tartogat az év vége. Jelesül: ha a recesszió miatt a gennyesen gazdagoknak is elkezd rosszul menni, ugyan ki veszi meg a csúcs-chateau-k termését? Bordeaux fő export célpontja a brit és az amerikai piac, namármost éppen itt a legdurvább a válság, rúgják ki a bordeaux-it vedelő brókereket, ügyvédeket rendesen.
A bordeaux-i termelők attól tartanak, hogy a 9-11-eshez hasonló visszaesés jön, vagy valami még durvább. Annak idején volt olyan chateau, amelynek az eladásai 20 százalékkal estek vissza. A Millessima nevezetű borkereskedő cég máris 5 százalékos esést jelentett.
A bordeaux-iak valószínűleg az ázsiai, feltörekvő piacokon próbálják majd behozni, amit Európában és Amerikában veszítenek. Kínai és indiai barátainknál ugyanis töretlen a közép- és felső osztályok tollasodása, és isznak mint a kefekötő. Néha ugyan csurran cseppen egy kis narancslé a borospohárba, de ezt meg majd kinövik.
Légitasak
Amióta valami vaddisznók kitalálták, hogy folyadékokból dobnának össze bombát a repülőn ? és erre naná, hogy ráugrottak az EU bürokratái, azóta nagyon nehéz a légiutas borőrült élete. A palackok, amiket korábban csak simán felvitt az ember a gépre, mostanra mind a bőrönbe kell, hogy kerüljenek. Amit mégiscsak megkísérelnek felvinni a gépre, azt a gorillák a reptéren, kaján vigyor keretében elkobozzák. Öröm az élet, na.
A feladott poggyász meg ugye örök para, nem túl érzékeny fickók dobálják ide-oda. Most egy amerikai cég állt elő egy fejlesztéssel, hogy a borissza ne aggódjon a palackokért. Ki van párnázva, és ha mégis megtörténne a baj, vízálló is. Amíg a politikusok jobb belátásra nem térnek, legalább nem kell zokniba-pólóba-nejlonba göngyölni a borokat, és a gépen serényen imádkozni.
Elfüstölhet az ausztrál bor
Egyre több gondot okoznak a bozóttüzek az ausztrál borászoknak. Csak a tavalyi évben körülbelül 100 millió dollár kár érte őket. A füst a legnagyobb probléma: rátelepszik a szőlőre, aztán a bornak olyan íze lesz, mintha az ember szalonnasütésen lenne. Már ha fel lehet dolgozni a szőlőt, mert a 2007-es évben 35000 tonna szőlő ment teljesen tönkre, vagy égett el.
A füst márpedig ott van a borban, érezhető. Most kezdődtek csak el a kutatások, hogy miképp lehetne valahogy megoldani a gyümölcs füstmentesítését, de az még beletelik pár évbe, amíg valami eredmény is lesz. Addig is, fordított ozmózissal próbálják tisztogatni a befüstölt borokat.
Díjnyertes rab-borok
Borászkodnak a rabok a portugál Pinheiro da Cruz börtönben, Dél-Portugáliában, nem is akárhogyan. Díjnyertes borokat készítenek, amiket aztán Lisszabon luxuséttermeiben 40 euróért isznak a jónépek. A börtönben 1950 óta létezik a borászat, évente 25 ezer liter vöröset, és 5 ezer liter fehérbort készítenek.
Korábban: