Hogy valami van a levegőben bormarketingileg, az biztos. A borászok-borászatok-közösségek kezdik felismerni, hogy, mint múltkor is említettük, enélkül a néha hóhányásnak látszó tudomány nélkül az egyre jobban éleződő versenyben nemigen lehet boldogulni. Akadtak azért, akik a versenytől védő és versenyről leszoktató évtizedek után is hamar felismerték, hogy a marketing a bor termékpályájának csaknem olyan szerves része, mint maga a borkészítés, mondjuk.
Nem sok ilyen egyéni illetve borvidéki kezdeményezés van: ilyen Rigler Zsolt soproni Bormarketing Műhelye, ez a kis családi vállalkozás, mely a nélkül a soproni borvidék tán még mindig azt a csipkerózsika-álmot aludná, mint a kilencvenes években, ilyen a kevesebb folytonos működést és agilitást mutató, de koronkint hatalmas nagy dobásokkal előálló Tokaj Reneszánsz és ilyen mindenekelőtt az Egri Borvidékért Alapítvány.
Eger amúgy is olyan, mint egy kis ország: kompakt, príma hely, könnyű megközelíteni, ez még ma, 18 évvel a gengszterváltás után is szempont ebben az egycentrumú és vízfejű, kátyús halálutak szabdalta kis országban, ahol pl. Sopront elérni a fővárosból nem módnélküli mulatság. Egert tehát könnyű elérni, mindig működik a magyar nemzeti összefogás ritka példájának, az egri várostromnak a storyja, tele van termálvizekkel, gyönyörű barokk város, saját jó kis főiskolával és színházzal, és egy hatalmas, kiváló fehér- és vörösborokra egyaránt képes ősi borkultúrával.
Eme egri borkultúra különös ismertetőjele, hogy tán itt van az egy négyzetméterre eső legtöbb kiváló borász. Itt is néhány kreatív és a világra nyitott fiatal pasas fogott össze és létrehozták a legáramvonalasabb mai magyar bormarketing-institúciót, az Egri Borvidékért Alapítványt. A szervezet különös módon nem pusztán belülről, a helyi borásztársadalom akaratnyilvánításaként jött létre, hanem külső, többnyire budapesti magánszemélyek jóvoltából.
Az Eger mellett Szolnokon is működő, főleg vállalkozókat tömörítő Hozam Klub bor-gasztronómiai szekciójában merült fel egy értékelvű, kiemelten közhasznú alapítvány létesítésének a gondolata, ez találkozott néhány egri borász és borral foglalkozó helyi értelmiségi (mindenekelőtt Simon József, a grafikus Ipacs Géza és az újságíró Márkus György, valamint Hirth Mihály, az egri Hozam Klub elnöke) törekvéseivel.
Az alapítvány 2006-os Bikavérünnepen mutatkozott be, már az első évben 80 milliós évi keretből tervezték népszerűsíteni az egri bort itthon és külföldön, az összeget alapítványi források és egy kevés állami-pályázati pénz biztosította. A Bikavér-ünnepen már attraktív és szellemes önálló kiadvánnyal jelentek meg, ennek harmadik száma a most szombati gálán jön ki és megnyitották székházukat a hegyközségtől kapott pazar barokk épületben.
Az alapítvány deklaráltan nem demokratikus alapon működik, ahogy egy kórház sem: a döntések a minden borvidéken és a társadalom egészében jellemző széthúzás, gyenge kooperációs készség és alacsony aktivitás kikerülésére nem a többségi akaratot, hanem a kurátorok akaratát tükrözik. Az alapítvány a kuratórium által összeállított egri ?borászválogatott? tagjait menedzseli, a csodacsapat tagjának lenni nem nyugdíjas állás, minden évben változhat az összeállítás, ki lehet pottyanni és be lehet kerülni. A felújított székház, a néhai borkombinát Bormúzeuma kommunikációs centrum és kereskedőház is akar lenni, melybe csak úgy, az utcáról nem lehet beesni egy jót borozni. A pincében komoly tárolókapacitás van, a földszinten 40-50 vendéget lehet fogadni, az emeleti 18 fős lovagteremben szakmai rendezvények tarthatók.
Most szombaton a tavalyi sikeres bemutatkozást követően az Alapítvány borászválogatottja ismét bemutatkozik a Magyar Tudományos Akadémián, a hegy megint eljön Mohamedhez és elhozza e vízfejű és egycentrumú ország első számú borpiacára, Budapestre e csodálatos borvidék változatos, egyedi és sokszor világszínvonalú borait. Ahogy tavaly is, most is ott leszünk nagy erőkkel, beszámolunk róla.
Az Egri Borok Gáláján tehát pincészetük legszebb három borát kóstoltatják személyesen a Borvidéki Borászválogatott tagjai, így:
Bolyki János
Demeter Csaba
Gál Lajos
ifj. Gál Tibor
Juhász Attila
Kaló Imre
Lőrincz György
Pók Tamás
Simkó Zoltán
Simon József
Thummerer Vilmos
Vincze Béla
Korábban: