Keresleti piacra és a tavalyinál 10-15 százalékkal magasabb felvásárlási árakra számítanak a szőlőtermelők a szekszárdi borvidéken, ahol a napokban kezdődik több korai fajta szürete. Mészáros Pál szerint 2011 csúcsminőség is lehet.
A már leszüretelt Irsai Olivér esetében Szekszárd környéki termelők 100-150 forintos árakról számoltak be, a magasabb árakat pálinkaházak fizették az illatos korai fajtáért. Módos Ernő szekszárdi borász az MTI-nek azt mondta: az óborkészletek csökkenése és a várt minőség alapján logikus a szőlő árának 10-15 százalékos emelkedése, ami a borpiacon nehezen realizálható, a fogyasztók árérzékenysége miatt továbbra is marad az importnyomás.
A térség legnagyobb felvásárlója, a bonyhádi Danubiána Bt. ügyvezetője, Schmidt Győző alaptalannak nevezte a termelői várakozásokat. Szerinte a magasabb szőlőfelvásárlási árak az olcsó olasz folyóbor behozatalát segítenék elő. A Danubiána idén sem teszi közzé felvásárlási árait, de minden termelővel meg kíván egyezni – mondta a cégvezető, hozzátéve, hogy bonyhádi és gyöngyösi feldolgozójuk számára idén 70-70 ezer mázsa szőlőt – elsősorban chardonnay-t, zöld veltelinit, merlot-t és cabernet-t – vásárolnak fel.
Nagy István, az 1300 hektáros ültetvényen működő bátaszéki hegyközség elnöke az MTI-nek a szokásosnál nagyobb keresletről számolt be, elmondta, a rizlingszilváni és az oportó esetében kilogrammonként 73-80 forintos árra számítanak a termelők. A legnagyobb területen termő kékfrankosért száz forint feletti árat várnak, ezt azonban a hegyközség elnöke túlzónak tartotta; 85-90 forint lehet reális véleménye szerint.
A várható minőségről eltérően nyilatkoztak a termelők. Nagy István úgy vélte, a forróság nem segíti elő a szőlő cukrosodását, a savak csökkenését azonban gyorsítja. Mészáros Pál szekszárdi borász szerint viszont 16,5-es mustfok és kiváló zamat jellemzi az idei szőlőt, ami csúcsminőségre enged következtetni.