A Winebarral kapcsolatban néha olyan benyomásom támad, hogy közfeladatot ellátó, közérdeket szolgáló helyszín: a Bazilika közelsége miatt betérő külföldiek tokajit, somlóit, villányit, miegyebet szürcsölhetnek, a pesti lakosság számára pedig jobbnál jobb külhoni boros kóstolókat tartanak. És nyilván a pesti ember be tud térni poharas mennyiségben is fogyasztani.
A költözést követően gyorsan magára talált a hely, mivel a pincehelyiség és a konyha is lassan kész: a jelen volt kb. harminc ember nagyon lazán-szellősen fért el a kanapékon és békebeli időkre emlékeztető székeken, kellemes pince-hűvösben.
A ma esti kóstoló apropóját az adja, hogy az AXA Millésimes francia biztosítótársaságnak nem egyetlen boros beruházása a Disznókő, van ?pár? nagynevű pince a birtokukban, amelyek kvázi testvérbirtokként funkcionálnak. Gondolom, a franciák a Disznókő-kóstolókon izgulnak együtt, nekünk meg itt van Pauillac, Pomerol, Nuits Saint Georges, Sauternes és Languedoc, és ne feledkezzünk meg arról sem, hogy vettek pár birtokot a Douro-völgyben is, fene a gusztusukat.
Domaine de l?Abot ?La Gerbotte? 2006 Nuits Saint Georges 1er cru
A kóstolók nyitóboraival kicsit meg van zavarva az ember, most is azt hittem, hogy az én készülékemben van a hiba: az első szippantás és az első korty után azt mondtam, hogy máris 90 pont környékén járunk, de nem tévedtem. Lőn: a bor főleg chardonnay, amihez 4% pinot beurot került (tegye fel a kezét, aki már hallott róla). Fiatal-fejlődő illata korát meghazudtolóan friss, fehér barackkal és almával, virággal és pici vaníliával; izgalmas, lendületes korty érettebb gyümölcsösséggel, enyhe élesztősséggel, puha és szépen szabályozott savakkal, amelyet közepesnél nagyobb test és hosszabb lecsengés keretez. Remek gyümölcsaromákkal, enyhe alkoholos túlfűtéssel és pikáns füstös-toastos hordós jegyekkel. Az ára valamivel 11 000 Ft felett. 89-91 pont
Chateau Tour Pibran 2007
Fele-fele merlot és cabernet a Gironde kavicsairól. Elsőre, mint egy komplexre hangolt, de fiatal szekszárdi kékfrankos: őrjöng primer fűszeresség, meggyes-intenzív illata kiugrik a pohárból. Van egy enyhe brettesség is benne, ami csak színesíti. Szájban konyakos szilva, hűvös ánizs, bőséges és érett tannin, ami lehetne kicsit integráltabb, de nagy savak tartják. Már bőven iható a bor, a vadsága miatt főleg ételhez ajánlanám, simán elbírna valami komolyabbal is. Palackja 5000 Ft körül. 86-88 pont
Quinta do Noval ?Cedro do Noval? (Douro) 2006
Illatában feketecseresznyés-konyakos jegyek füsttel, málnadzsemmel, hordós jegyekkel, némi ásványos-földes felhanggal. Idáig izgalmas, sajnos a kortyban az alkohol mindnet elnyom, a szilva is konyakos, a meggy konyakmeggyes, lecsengésében a tannin zöldes-nyers, kissé csiszolatlan. Azért a palás talaj a korty végén szépen előbújik, csak félő, hogy pár év alatt az alkohol és tannin mögül kiesik a bor. Egyébként touriga nacional-touriga franca-tinta cao és syrah házasítása. Az aránytévesztés ellenére a klassz illat és az ízben itt-ott előbukkanó izgalmasságok miatt 84-86 pont, ez a bor is közel 5000 Ft.
Mas Belles Eaux ?Les Coteaux? 2005 (Languedoc)
Kapkodom a fejem, úgy ugrunk megint hatalmasat: ez a bor medvecukros-szilvássággal köszön be, amit kísér egy enyhe körömlakklemosós háttérzaj. Fűszerei már-már Dél-Rhone-ra emlékeztetnek, csak nincs benne az a hűvös-minerális elegancia. Babérlevél, fanyar-friss ringlószilva, sok alkohol, sok tannin, kissé hedonista érzetű a korty, tüzes, lecsengésében szárító tanninnal. Syrah-grenache-mourvédre, kb 4000 Ft, 85-87 pont
Tourelles de Longueville 2005 (Pauillac)
A Pichon-Longueville második bora 9000 Ft körüli áron, 60% merlot (!), 30% cabsav és 10% cf. Az illat bőrös-animális, enyhén brettgyanús jelleggel indít, aztán a vezérlőpulthoz beül a málna és szeder, hamar ledobja a bőrszerkót. Az illat szép és komplexebb, mint az íz. Szájban ugyan Bordeaux, de nem poros inkább földes, karcsú és vékony, de igazán arányos, a tannin-sav-alkohol mind a helyén, nem lóg semmi (jó, max a tannin a végén kicsit meghúz, de még fejlődőben van a bor). Hossza csak közepes, az öt csillagot nem éri el. 87-89 pont
Chateau Petite Village 2004 Pomerol
Illatában sok érett piros bogyós gyümölcs, semmi összehúzó-fanyar előérzet, érett-puha gyümölcsök, aztán jön a földes-avaros vonal nagyon szépen, elbújva. És még van mit mutatnia, füst és füstölt sonka (nem az elrontott hordóhasználat sonkája ez és nem is eklatáns sonka-illat, ezt az Haut Brionban is imádtam, csak ott a füst és füstölt hús kb. az ötödik-hatodik réteg volt, itt ?csak? a negyedik) és végül csoki. Jó. Ezt még egyszer és még egyszer meg kell szagolni. Érett gyümölcs-föld-füst-csoki. Mind önállóan, négy rétegben. Kicsit intenzívebb, exhibicionistább annál, minthogy csípőből leelegánsozzam, de gyönyörű. Aztán a korty: fűszerbors, bazsalikom jön elsőre, aztán a második itt is a földesség-porosság és végül gyümölcsbe fut ki. Ez pont fordítva szokott lenni. Nem nehéz, de hosszú a bor, szépen dolgozó savakkal, helyén lévő érett tanninnal, jó szerkezettel. A gazdag vastartalmú, meszes kőzet is odatette a magáét. Balansz és még fiatalos lendület. A száraz tények: 78% merlot, 17% cabsav és 5% cf, tizenöt hónap 60% új és 40% használt francia tölgyhordóban. A weblapot is érdemes megnézni, nem egy sufniborászat. 92-94 pont azzal, hogy bármikor innám, még a 15 000 Ft körüli ár sem riasztó.
Chateau Pichon-Longueville Pauillac Grand Cru Classé 2003
65% cabsav és 35% merlot, az est legdrágább bora, nálam csak bronzérmes. Csokoládé, csipkebogyó, fekete tea, fekete szeder, egyes elemeiben (friss gyümölcsök) még fejlődő illat enyhe túlérési jegyekkel. Szájban nagyon kiegyensúlyozott, kivéve a kissé fűtő alkoholt (ott is nagyon meleg volt ez az év), sűrű szövés, sok tanninnal, piros gyümölcsökkel, szép savgerinccel, enyhe bőrös-fülledt harmadik vonallal. Ha tanítani kéne, hogy milyen a tipikus bordói bor, csak ezt venném elő. Mondjuk, 20 000 Ft-ért kicsit drága lecke lenne. 91-93 pont
Domaine de l?Arlot ?Clos de Forets? 2000 Nuits Saint Georges 1er Cru
És még volt izgalom, itt az ezüstérmes. Főtt húsos, animális-húsleveses illattal mutatkozik be (imádtam), amit mentás és főtt vegetális vonal követett. Mire lankadt volna a figyelmem, beütött a roppanós cseresznye. Hoppá. Komplex, izgalmas. Szájban a fentiek, gyümölcs és sok fűszer, valamint kávé, enyhe alkoholtúlzás. Egy ötöst simán letagadhatna, még van hova fejlődnie. 17.000 Ft, 91-93 pont (inkább 93 mint 91)
Chateau Suduiraut 1999 Sauternes 1er Grand Cru Classé
Kartonpapír, nitrohigító, reszelt bakelit, friss nyomdafesték. Mind nagyon plasztikusan. Elsőre rettentő, meg szokatlan, de most nem Tokajhoz mérünk. Akkor viszont érdekes. Nyomulnak a botrytis-es jegyek, pici mineralitás, gránátalma, sárgabarack, olajos-vaskos textúra, nagy szemű aranymazsola lepréselve. 90% sémillon 10% sauvignon blanc, kb. 15 000 Ft. Nem pontoztam.
Quinta do Noval szűretlen LBV 2003
Szépen kenyérhéjas-élesztős, finoman zöldalmás-oxidatív jegyekkel díszítve. Van itt még pirítós, fahéj és dió, rumpuncs, pézsma, konyakra emlékeztető fűszeresség, ami szépen nyílt a pohárban. Jó vétel 5000 Ft-ért
Nálam az est nyertese a Petite Village. Voltam egyszer egy kóstolón, ahol Cheval Blanc ? Margaux ? Haut Brion ? Lafite vonallal zártunk, ez ugyanaz kicsiben. Minta-bordói az elmaradhatatlan jellegzetességekkel a gyümölcskarakterben, nyilván komplex és hosszú, de van benne bőven izgalom is. Megéri az árát, a ?nagyokban? nincs tízszer ennyi rejtély a tízszeres árért, azok másért (is) piedesztálra vannak emelve. Persze senki ne utasítsa vissza, ha öntik bármelyiket.
A leírásokból úgy tűnhet, hogy néha több volt a hiba, mint az erény, erről szó nincs. Több helyen inkább kötözködök, hiszen egyes borok olyan ligában játszanak, amiben mi is labdába rúghatunk (persze a Petite Village és a Pichon, meg a Clos de Forets egy más kategória). Nagyon izgalmas, tanulságos este volt.