A Nature brit tudományos szaklapban publikált cikk szerint a pinot noirnak 30 ezer génje van, nekünk ehhez képest 20-25 ezer. A kutatók azonosították a szőlő genetikai készletének csaknem félmilliárd egységét, és kimutatták azt is, hogy a pinot noirnak rendkívül sok olyan génje van, amelynek feladata „az íz létrehozása”. Mondjuk ezen nem lepődtünk meg, nyilván a kutatásnak rengeteg olyan eredménye van, melyek ennél fontosabb információt hordoznak. (Van egy hírünk a tudósoknak, ha még nem fedezték volna fel: az embernek rengeteg olyan génje van, melynek feladata „a pinot elfogyasztása.”)
Komolyra véve, ez az első alkalom, hogy egy gyümölcs génállományát feltérképezték. Az eredmény elvezethet olyan módszerek kidolgozásához, amelyekkel a pinot noir rovarokkal, betegségekkel szemben ellenállóbbá tehető, sőt új borfajták fejleszthetők ki. Szakemberek szerint a francia borászok
rendkívül hagyományőrzőek, és nem valószínű, hogy a közeljövőben
genetikai trükköket alkalmaznának. Na ezt majd meglátjuk, s ide a rozsdás bökőt, hogy nem a francia borászok kapták kel a fejüket a hír hallatán, mégha ők is pénzelték a kutatást, kvázi.
Namostan, a pinot köztudottan az egyik legnagyobb figyelmet igénylő fajta, rendkívül kényes, nem terem meg mindenhol, ezért aztán drága az előállítása, és hát persze a végtermék is drágább az átlaghoz mérve. Tegyük össze ezt a fenti kutatással, osszunk, szorozzunk és mindenki döntse el maga, mire megy ki a játék.
Kántorbandi
Korábban:
Indiana Jones és a legelső hatos aszú