Egyszeriben kapósak lettek a művészettel átitatott hordók. Az egri hölgyek után már egy erdélyi házaspár is magáénak vallja az ötletet. A magyar sajtó közben úgy tesz, mintha nem lenne már öt éve ilyen kiállítás Villányban.
?Jó napot kívánok! – hazudta Kovács László, alighogy belépett.?
Uj Péter: Magyarország többet érdemel (drámai kísérlet)
?Figyeljék a kezemet, mert csalok?
Rodolfo
Fogalmam sincs, hogy miért most jutott eszébe többeknek is boroshordókat művészeti médiumnak használni. Lehet, hogy 5 év kell a penetrációhoz? Éppen öt évvel ezelőtt született ugyanis az ötlet, hogy feladatukat már beteljesített tölgyfahordókból műalkotás szülessen, méghozzá a Vylyannál: 2008-ban a Vylyan Művészi Hordók első tárlata az Ördögkatlan Fesztiválon debütált. A mostani fesztiválon Böröcz András hordóit lehetett látni, melyek, ha nem kerültek magánkézbe, már útban vannak New Yorkba.
Ezért is volt egészen megdöbbentő, hogy az Egri Borissza Borbarát hölgyek után most a Savoya Borház tulajdonosai, a Herczeg házaspár jelent meg a színen, mint ötletgazda. Idézem az MTI augusztus 6-ai közlését:
?Barrique Art: De Gustibus címmel 22 hordóból készült installációt és képzőművészeti tárlatot szervezett a Budapesti Román Kulturális Intézet, amely a kiállítás anyagát a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeummal megosztva mutatja be. A tárlat az intézet Egy város szelleme: Temesvár című idei rendezvénysorozatának része. A kiállítás gerincét alkotó 22 hordóinstallációval a művészek új életre keltették az egykor bortárolásra használt hordókat hagyományos funkciójukat átértelmezve – mondta el az MTI-nek Brindusa Armanca, a román intézet igazgatója.
Az intézetben 14 műtárggyá alakított boroshordót láthat majd a közönség. Példaként említette az igazgató, hogy az egyik hordóból két női láb lóg ki, egy másik aranyozott és óegyiptomi szarkofágra hasonlít, egy további pedig csipkésre van kivágva.
Ezzel párhuzamosan 17 román képzőművész, köztük Ioan Nemtoi híres üvegművész, és hat külföldi, köztük szerb, török, francia, amerikai művész, valamint Rostás Bea egri grafikus és szobrász alkotásait is láthatja a közönség. A munkák szervesen illeszkednek a hordóinstallációhoz. Az intézeti megnyitót Petrovaselóból (Temespéteriből) származó borok kóstolója követi.
A Barrique Art alapkoncepciója a temesvári Savoya Borház tulajdonosától, a Herczeg házaspártól származik. Ők küldték el romániai és külföldi művésznek a huszonkét tölgyfahordót, hogy azokat műtárgyakká alakítsák. A kiállításokat Marcel Tolcea, a Temesvári Szépművészeti Múzeum igazgatója nyitja meg. A tárlat elsőként a temesvári múzeumban szerepelt. A megnyitókon jelen lesz Herceg András, az ötletgazda is.?
Hát, én nem ismerem a Savoya borházat, és egy gyors Google keresés is csak azt eredményezte, hogy lássam: mennyi magyar médium copypastelte az MTI cikkét anélkül, hogy egy árva szóval is hozzátették volna, hogy Villányban már öt éve zajlik a hordóművészet. Azt le sem merem írni, hogy felvenni a telefont, és felhívni a Vylyant ? az már túl sok munka. Az, hogy senki nem dabölcsekkel semmit, mert hírverseny van, egy dologhoz vezethet: silány és félrevezető tartalomhoz. Ez persze vonatkozik mind az első, mind a másodközlőkre. De felesleges puffogni a magyar sajtó jelenlegi minőségén.
Aki pedig úgy lép fel, mint valaminek az ötletgazdája, főleg ha ismeri az eredeti koncepciót ? amit most a jóhiszeműség miatt tételezzünk fel, hogy nem ismert ? az saját magát minősíti. (Mondjuk, egyet adok: azért ezek a hordók, a korábbi egri vonalhoz képest tényleg mutatnak némi művészeti értéket, jobban követik az eredeti koncepciót.)
Kíváncsian várom, ki a következő? Ki kéri el a művészi hordót legközelebb, hogy felálljon rá és világgá kürtölje: ez az én ötletem, én találtam ki!